TYDZIEŃ 22
(20. tydzień po poczęciu) W błogosławionym stanie To zapewne najprzyjemniejszy okres ciąży. Nie odczuwasz już zapewne dolegliwości pierwszego trymestru - mdłości, częstego oddawania moczu i zmęczenia. Brzuszek jest już malowniczo zaokrąglony, ale nie ma jeszcze monstrualnych rozmiarów sprzed porodu. Ciesz się tym czasem i dużo odpoczywaj - ostatni trymestr jest tuż tuż, a wraz z nim narastające zdenerwowanie w oczekiwaniu na poród oraz zmęczenie z powodu noszenia coraz większego dziecka
TyŁożysko przodujące, zagrożenie porodem przedwczesnym... to zaledwie dwie z wielu przyczyn, dla których lekarz może zalecić ciężarnej leżenie w łóżku. Przestrzeganie tego zalecenia bywa trudne, ale w większości przypadków skutek zostaje osiągnięty - rodzi się zdrowe dziecko. Dolegliwości związane z koniecznością leżenia można złagodzić następującymi sposobami:
zbieraj jak najwięcej rzetelnych wiadomości na temat swojego stanu - to Cię uspokoi,
przy łóżku zgromadź jak najwięcej przedmiotów, które pozwolą Ci zabić nudę: książki, walkmana, telefon i komputer, a także - jedzenie i picie,
- pamiętaj, że większość "ciąż wysokiego ryzyka" kończy się szczęśliwie - narodzinami zdrowego dziecka,
jeśli potrzebujesz wsparcia, poszukaj go na Forum.
Coraz uważniej obserwujesz świat i otaczających Cię ludzi. Być może inaczej ich spostrzegasz. Stwierdzasz, że nie wszyscy, z którymi kiedyś tak przyjemnie spędzałaś czas potrafią zrozumieć Cię w tym momencie. A może masz ochotę na ograniczenie swoich kontaktów towarzyskich ? Być może teraz czego innego oczekujesz od poszczególnych osób ? Te zmiany świadczą o Twojej potrzebie przygotowania się do nowej sytuacji.
Twoje dzieckoTwój maluch waży już ok. 400 gramów i ma ok. 25 cm długości. To może wydać się nieprawdopodobne, ale Twoje dziecko... słyszy. Na początku reaguje ono na bardzo silne dźwięki, z biegiem czasu potrafi usłyszeć nawet ściszony głos. Dlatego mów do dziecka, śpiewaj kołysanki, puszczaj ulubioną muzykę (naukowcy twierdzą, że malutkie dzieci wyraźnie preferują muzykę klasyczną, na przykład Vivaldiego i Mozarta). To może się przydać po porodzie ! Badania wskazują, że noworodek ssie mocniej i szybciej się uspokaja słysząc dźwięki znane mu z życia płodowego.
Pamiętaj równocześnie, że dziecko słyszy także mniej przyjemne dźwięki. Silny i nagle pojawiający się odgłos może przyspieszyć akcję serca dziecka, wywołać gwałtowne ruchy całego ciała a także zbudzić dziecko ze snu !
A to domek Kacperka w 22 tygodniu :)Tylko tunika mi si etroszke podwineła

Tak jak Wam juz wczesniej synus jest silny i zdrowy.Serduszko bije 146 razy na minute, waga 417g, wiek ciazy wg USG 21t 3d, połozenie płodu zmienne.
Maluszke ma dwie sliczne raczki, dwie nozki

Sliczna glowke i malutki nosek

Kregoslupek cały w porzadku

Jutro moj brat ma bierzmowanie - Rafał jako jego swiadek kupił mu zegarek - ciekawe jak długo przetrwa on u mojego brata bo ten ma niszczycielska moc
