Artykuły powiązane

Turcja jest krajem położonym na dwóch kontynentach w strefie klimatu podzwrotnikowego. Część azjatycką dzieli od części europejskiej Morze Marmara oraz cieśnina Bosfor i Dardanele. Stolicą Turcji jest Ankara, a największą metropolią - Istambuł - dawna stolica cesarstwa bizantyjskiego i Turcji.

Dla wielu Istambuł jest symbolem prawdziwego orientu. Jako jedyna metropolia na świecie Stambuł leży na dwóch kontynentach: w Europie i Azji. To niezwykłe miasto przyciąga turystów orientalną, na pozór chaotyczną, atmosferą. Turyści odnajdują tu zarówno liczne świadectwa intrygującej kultury islamu, jak i liczącej ponad 2500 lat historii (Świątynia Hagia Sophia, osmański pałac Topkapi, Błękitny Meczet). Turyści, którzy preferują uroki współczesności powinni wybrać się na Riwierę Turecką. Wzdłuż tętniących życiem kurortów, takich jak Antalya, Alanya i Side, kilometrami ciągną się plaże z pasmem gór Taurus, "wpadającym" niemalże do morza. By zaś zaznać ciszy, spokoju i delektować się pięknem krajobrazu, wystarczy uciec tuż za miasto, do gajów oliwnych, piniowych lasów lub ukrytych w górach, pełnych orientu małych wiosek.

Coraz częściej odwiedzanym regionem Turcji jest Wybrzeże Morza Egejskiego. Charakteryzujące się licznymi zatokami, złotymi plażami, stromo spadającymi do morza skałami, jest miejscem idealnym na urlop w Turcji. Najważniejsze miasta to Izmir i Bodrum. Największe znaczenie historyczne mają Efez i Pergamon. Między Izmirem a Alanyą znajdują się białe trasy wapienne - Pamukkale - utworzone przez bogate w wapń wody. By korzystać z leczniczego działania wód, Rzymianie utworzyli na tym obszarze miasto Hierapolis. Do dziś zachowały się fragmenty tego antycznego miasta (np. groby, teatr, ulice i niektóre kąpieliska). Ruiny Efezu znajdują się w pobliżu miasta Selçuk. Przed ponad trzema tysiącami lat wzniesiono tu świątynię Artemidy, należącą do jednego z siedmiu cudów świata. Warto zobaczyć tu termy, teatr, agorę i pozostałości świątyń. Kolejnym obszarem turystycznym jest Marmaris - w południowej części wybrzeża Morza Egejskiego. Gęsto rosnące tu lasy piniowe dają możliwość wspaniałego wypoczynku. Stare miasto położone jest poniżej osmańskiego zamku warownego z XI wieku. Marmaris ma także nowoczesny port, ale nie straciło słynnego uroku starożytności. Fethiye leży między Marmaris i Antalyą, wśród wzgórz porośniętych lasami. Znajdujący się tu port jachtowy jest znany wszystkim miłośnikom żeglarstwa. W pobliżu są liczne zatoki, wysepki i plaże przyciągające wielu turystów. Godne uwagi są wykute w skale grobowce likijskie i kościół św. Mikołaja.
Jednakże, jak fenomenalna potrafi być natura, przekonamy się odwiedzając Kapadocję. Wielkie skalne grzyby, stożki, kominy i piramidy wyrastają z iście księżycowego krajobrazu. Skały mają barwę gorącej czerwieni, złota, szarości i różnych odcieni zieleni. W skałach wykuto blisko 300 kościołów i pustelni. Cała dolina Goreme to jedno wielkie muzeum, gdzie niektóre eksponaty liczą sobie tysiąc lat. Kolejną niespodzianką Kapadocji są podziemne miasta, które do dziś pozostają tajemnicą dla naukowców.
Turcja jest także krajem o bogatej orientalnej tradycji kulinarnej. Miłośnicy dobrego jedzenia uważają, że kuchnia turecka należy do światowej czołówki. Posiłki składają się głównie z mięsa oraz świeżych warzyw przyprawionych ziołami. Popularnym tureckim daniem jest "kute-małe" - podłużne kotlety z mielonego mięsa jagnięcego. Turcy równie chętnie zajadają się pide, czyli płaskim chlebem przypiekanym w piecu. Jednak najsłynniejszą potrawą turecką jest dobrze znany kebab - w Turcji podawany na tysiące sposobów.
Turcja to raj dla turystów, gdzie historia wtopiona jest w przyrodę. To miejsce, gdzie kolejne milenium witane jest bez fabrycznych kominów, gdzie każdy, bez względu na wiek, może wypocząć i zabawić się. A słowo "wieczność" przychodzi na myśl samo!

Biuro Podróży 1000 MIAST
Katarzyna Florkowska