Artykuły powiązane

 Egipt - państwo o powierzchni 1002 tys. km2 położone w Afryce Północnej. Kraj ten z dwóch stron otoczony jest morzami. Częścią granicy wschodniej są wody Morza Czerwonego, zaś granica północna to Morze Śródziemne.

 Egipt dzieli się na cztery regiony: dolinę i deltę Nilu, Pustynię Zachodnią, Pustynię Arabską oraz półwysep Synaj (należący do kontynentu azjatyckiego).

 Poprzez środek kraju, od południa na północ, płynie rzeka życia - Nil, którego łączna długość wynosi 6695 km. Na północy, u ujścia do Morza Śródziemnego, rzeka tworzy rozległą deltę. Kraj tworzą dwie pustynie przedzielone właśnie Nilem: Pustynia Zachodnia stanowi część Sahary i charakteryzuje się na większości powierzchni płaskim terenem. Pustynia wschodnia, zwana też Arabską, posiada dosyć wysokie łańcuchy górskie.

 Stolicą Egiptu jest Kair, który stanowi największe miasto kontynentu afrykańskiego.

 Patrząc na mapę Egiptu trudno nie podzielać słów Herodota, który poetycko określił ten kraj jako "ziemię pozyskaną, dar rzeki". Właśnie wzdłuż Nilu narodziła się, już w IV tysiącleciu p.n.e., jedna z najstarszych i największych cywilizacji świata, która pozostawiła po sobie mnóstwo wspaniałych budowli, przepięknych dzieł kultury i sztuki oraz fascynujących wierzeń. Poczynając od Świątyń: Karnak i Luksor, przez Dolinę Królów, Świątynię Hatszepsut, Kolosy Memnona, poprzez Świątynię Horusa w Edfu, czy też, uznawaną za najpiękniejszą w Egipcie, Świątynię Abu Simbel, aż do monumentalnego Sfinksa strzegącego Wielkich Piramid w Gizie, a skończywszy na unikalnych zbiorach Muzeum Kairskiego.

 Podróż do Egiptu to podróż w czasie o kilka tysięcy lat wstecz, kiedy to Egiptem rządzili Faraonowie.

 Najbardziej znanymi i popularnymi ośrodkami turystycznymi, ze wspaniale przygotowaną bazą hotelową (od skromnych hoteli, przeznaczonych dla turystów chcących przede wszystkim zwiedzać do luksusowych resortów, przeznaczonych dla klientów bardzo wymagających) są Hurghada i Sharm El Sheikh. Sharm El Sheikh to najdalej wysunięta na południe Półwyspu Synajskiego "perła egipskich kurortów" Określenie to najbardziej pasuje do tego miejsca i oddaje jego charakter.

 Sharm El Shaikh składa się z trzech zatok: Shark Bay, Naama Bay i Maya Bay wraz z Hatabą. Sławę swą osiągnęło dzięki znakomitemu usytuowaniu: kryształowo czyste, mieniące się wszystkimi odcieniami błękitu Morze Czerwone, obfitujące w bajeczne rafy koralowe. Podwodne ogrody koralowców, podwodny park Ras Muhamed, piękne piaszczyste plaże Synaju ściągają tu rzesze pasjonatów nurkowania oraz turystów spragnionych słonecznego wypoczynku.

 Hurghada, niegdyś spokojna osada rybacka, dziś miasto mieszczące 35 tys mieszkańców i turystów, najważniejsza miejscowość turystyczna basenu Morza Czerwonego. Jest to znane na całym świecie miejsce uprawiania sportów wodnych, takich jak: nurkowanie, windsurfing, żeglarstwo, podwodne połowy. Tutejsze podwodne rafy należą do najpiękniejszych na świecie. W Hurghadzie znajdziecie Państwo również inne atrakcje, do jakich niewątpliwie należy możliwość dokonania zakupów na arabskim suku, a więc zetknięcia się z tradycją i kulturą islamu. Możecie też Państwo zwiedzić Akwarium, czy wybrać się do jednej z licznych dyskotek lub restauracji serwujących "dary morza".

 Egipcjanie są pełni ciepła, inteligentni, religijni i dumni. Przede wszystkim jednak są otwarci i czasami tak natrętni, że u przyjeżdżających po raz pierwszy może to wywołać zupełne oszołomienie i skrajne reakcje. Jeśli jednak potrafi się Egipcjanom dotrzymać kroku, ich niesamowita witalność sprawi, że podróż stanie się niezapomnianym przeżyciem.