Artykuły powiązane

 Włochy to kraj, który w znudzonych budzi wyobraźnię, w chłodnych i zrównoważonych - pasję. Włochy nikogo nie pozostawią obojętnym, bez względu na to czy będzie wypoczywał na plażach Riwiery, robił zakupy w Mediolanie, czy pilnie zwiedzał muzea i kościoły.

 Stolica Włoch - Rzym, matka europejskiej cywilizacji, miasto cesarzy i romansów, miejsce, gdzie za każdym narożnikiem kryją się niezliczone dzieła sztuki, wspaniałe pamiątki ze złotego wieku cesarstwa i place z szemrzącymi fontannami. Spotkanie z Rzymem to najprzyjemniejsza nauka historii, a dla wielu niesamowite przeżycie religijne, jakiego dostarcza wizyta w Watykanie oraz w licznych rzymskich kościołach. Można wymienić tylko kilka z najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych zabytków i miejsc wartych zobaczenia w "Wiecznym Mieście": Watykan, Koloseum, Forum Romanum, Kapitol, czy najsłynniejsza fontanna rzymska - Fontana di Trevi.

 Na oblicze tego niezwykłego, zatłoczonego i hałaśliwego miasta składają się również urocze kawiarenki i restauracje, gdzie w cieniu palm i parasoli odpoczywają znużeni słońcem turyści.

indent>Udając się w podróż po tym wspaniałym i niezwykłym kraju nie można zapomnieć o odwiedzeniu Wenecji, gdzie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki z fal wynurzają się budowle. Zbudowana na ponad stu wysepkach, oparta na milionach drewnianych pali i połączona 400 mostami, jest jedynym na świecie miastem zbudowanym w całości na wodzie. Sercem Wenecji jest Plac Świętego Marka (Piazza San Marco). To wielki architektoniczny skarb, od którego większość turystów rozpoczyna zwiedzanie. Canal Grande wije się przez miasto na długość 3,5 km. Najlepiej oglądać go z romantycznej gondoli.

 Stolica Toskanii - Florencja, miejsce narodzin renesansu, to jeden z najwspanialszych artystycznych ośrodków obfitujących w arcydzieła sztuki. Nie sposób być we Florencjii nie zobaczyć Kościoła Św. Krzyża, Placu Ratuszowego, Katedry Santa Maria del Fiore oraz malowniczego Mostu Złotników. Potem koniecznie trzeba usiąść w jednym z kawiarnianych ogródków i z filiżanką cappuccino podziwiać widoki tego wspaniałego miasta.

 Miejsc godnych zobaczenia w tym niezwykłym kraju jest bez liku, ale jeśli ktoś nie jest miłośnikiem architektury i sztuki może odpocząć na plażach słynnego kurortu Rimini ze średniowieczno-renesansową starówką i nowoczesnymi wysokimi hotelami lub udać się na południe Włoch. Tam, w Kalabrii, surowe, postrzępione linie szczytów, tajemnicze groty i starożytne miasta greckie harmonijnie współgrają z dziką, urzekająco piękną przyrodą wybrzeża.

 Pejzaż regionu tworzy łańcuch górski, opadający kaskadą pogórza ku morzu. Malownicze miasteczka stwarzają niepowtarzalną atmosferę dla wszystkich szukających wypoczynku z dala od zatłoczonych, hałaśliwych ośrodków turystycznych.

 Udając się jeszcze bardziej na południe dotrzemy do ulokowanej pośrodku Morza Śródziemnego największej wyspy - Wyspy Słońca - jak nazywali ją już starożytni. Sycylia, bo o niej mowa, szczyci się największą w Europie liczbą godzin słonecznych w ciągu roku. Wyspa Słońca fascynuje przybyszów z całego świata swoją egzotyką, bogactwem zabytków i fantastycznymi krajobrazami. To wyspa mitów i legend ze wspaniałymi zabytkami z czasów antycznych, mozaiką kultur i narodów, które uczyniły wyspę tak oryginalną i ekscytującą. Większą część Sycylii zajmują wyżyny i góry, nad którymi dominuje masyw Etny, jednego z największych wulkanów na świecie.

 Jak powiedział Henry James: Człowiek nieodparcie i czule zaczyna lubić nie dające się zanalizować piękno Włoch...Całe to miejsce nieustannie gra na jego wyobraźnię.