Artykuły powiązane

 Andaluzja to rozległy i bardzo urozmaicony obszar. Na wschodzie znajdują się pustynie Almerii, a na zachodzie Park Narodowy Doñana z terenami podmokłymi. Na północy widnieją ośnieżone stoki gór Sierra Nevada, a na południu przepiękne wybrzeże Costa del Sol, które jest coraz częściej odwiedzane przez turystów. Jednak mimo tego nadal panuje tu typowy, niczym nie zmącony, hiszpański klimat. Znajdziemy tu wszystko, czego pragnie dusza i ciało prawdziwego urlopowicza: piękne, szerokie plaże, czyste i ciepłe morze, różnorodny krajobraz i roślinność. Od Gibraltaru po Malagę możemy zarówno odpoczywać wylegując się na plaży, jak i też uprawiać rozmaite sporty wodne.

 Największym, co do wielkości miastem na wybrzeżu i drugim w Andaluzji jest Malaga. Warto odwiedzić to miejsce ze względu na jego malownicze położenie i niepowtarzalny charakter. Najpiękniejszy widok na całą Malagę zapewni nam wizyta w Alcazabie. Są to imponujące ruiny twierdzy, będącej doskonałym przykładem wpływu kultury arabskiej na półwyspie Iberyjskim. Polecamy również odwiedzenie Muzeum Picassa, pałacu Gibralfaro oraz ogrodów Jardín Histórico-Botánico de la Concepción. Nie zapominajmy, że Malaga jest domem rodzinnym Pabla Picassa oraz bożyszcza kobiet Antonio Banderasa.

 Costa del Sol słynie z pięknych, turystycznych miejscowości. Najpopularniejszym kurortem na słonecznym wybrzeżu jest Torremolinos. Jednakże każde z miasteczek ma swój niepowtarzalny charakter. Polecamy szczególnie odpoczynek w takich miejscowościach jak Estepona, Fungirola, Benalmadena Costa czy Nerja, zwana balkonem Europy, usytuowana jest na skalistym przylądku wchodzącym w głąb morza, z którego rozciągają się niesamowite widoki. Wypoczywając na Costa del Sol mamy możliwość (w ramach wycieczek fakultatywnych lub na własną rękę wypożyczając samochód) odwiedzenia pięknych miejsc. Na liście do zwiedzenia na pewno nie może zabraknąć stolicy Andaluzji - Sevilli. Miasto zakochanych, jak nazywają ją turyści, jest niewątpliwie jednym z najpiękniejszych na świecie. Sevillę cudownie zwiedza się ze swoją drugą połową,, spacerując wąskimi uliczkami, słuchając rytmów flamenco i podziwiając wpływy arabskiej architektury. Odnajdzie się tu też grupa przyjaciół, zainteresowanych kwintesencją hiszpańskiej kultury i sztuki, ceniąca uroki życia nocnego, które to Andaluzyjczycy uwielbiają. Ulice zaludniają się dopiero krótko przed północą, a grupy znajomych umawiają się na tak zwane botellony, czyli spotkania przy winie na ulicy połączone z głośnymi dyskusjami do białego rana. Na każdym kroku również znajdziemy bary tapas, gdzie możemy spróbować dań kuchni hiszpańskiej w malutkich porcjach. Popularne jest zamawianie wszystkich specjałów znajdujących się w karcie i wymienianie się nimi. Najpopularniejsze tapas to ziemniaczki ali oli, torilla i chili con carne.

 Sevilla słynie z najpiękniejszej z katedr chrześcijańskich - La Giraldy. Godne podziwu są również zespoły pałacowe Reales Alcazares z pięknymi rozległymi ogrodami, pałac Casa de Pilatos, Torre del Oro, czyli Złota Wieża oraz wspaniały plac - Plaza de España.

 Niemniej imponującymi zabytkami może poszczycić się Granada. Sławny pałac Alhambra. jest najpiękniejszym zabytkiem architektury arabskiej w Europie. To arcydzieło charakteryzuje się nadzwyczajną grą światła, wody, przestrzeni, marmurów i wspaniałej architektury. Położone na wzgórzu, pozwala nam podziwiać szeroko sięgającą panoramę Andaluzji. Granada słynie również z darmowych przekąsek tapas. Niestety nie wszyscy turyści wiedzą, że wchodząc do odpowiedniego baru, do każdej szklanki napoju dostaną danie gratis. Mogą to być zarówno typowe tapas, jak i też kawałki pysznej pizzy lub pikantne szaszłyczki. Warta odwiedzenia jest też malownicza Ronda z charakterystycznym ponad stu metrowym wąwozem El Tajo, czy też Cordoba, z piękną katedrą Mazquita - Catedral, niegdyś pełniącą rolę meczetu.

 Żądnym przygód polecamy udać się na zachód od Gibraltaru, na wybrzeże Costa de la Luz, do przepięknej miejscowości Tarifa, słynącej ze sportów wodnych, a w szczególności kitesurfingu. Stamtąd polecamy popłynąć promem do miasta Tanger i znaleźć się na ziemi afrykańskiej w Maroku. Na miejscu sugerujemy odwiedzić Tetouan, Fez i Rabat, aby na własne oczy zobaczyć wspaniałe meczety i mediny (typowe arabskie targi).

 Każdy, kto raz odwiedzi Andaluzję, będzie chciał do niej wrócić. Prawdziwe piękno przyrody i architektury czyni ten kawałek Europy rajem na ziemi. Łatwo zakochać się w ślicznych, wąskich uliczkach, przytulnych kawiarenkach, rytmach flamenco i beztroskim, spokojnym życiu, z którego czerpie się pełnymi garściami.

Joanna Dąbrowska
Biuro Podróży 1000 MIAST