Artykuły powiązane

Tajlandia to fascynujący kraj położony w dalekiej południowo-wschodniej Azji, oblewany przez wody Zatoki Syjamskiej, Morza Południowochińskiego oraz Morza Andamańskiego.

Żaden inny kraj w tym regionie nie przyciąga tylu turystów, co Tajlandia. W żadnym, innym kraju w Azji turystyka nie stoi na tak wysokim poziomie, a dziedziną numer jeden gospodarki jest tu właśnie turystyka.

Oszałamiająca przyroda, wspaniałe, długie i piaszczyste plaże, rajskie wysepki koralowe, ciepłe morze, błękitne niebo, architektura świątyń, tajska gościnność i wyśmienita kuchnia od lat stanowią mieszankę, która przyciąga spragnionych wypoczynku turystów z całego świata. 

 Podróż po Tajlandii zacznijmy od stolicy tego kraju - Bangkoku. To jeszcze młode miasto, które liczy sobie trochę ponad 200 lat, leży na płaskich terenach nad brzegami rzeki Chao Praya. Tutaj rezyduje rodzina królewska, tutaj znajduje się siedziba rządu i administracji. W tym wielkim mieście najwięcej atrakcji turystycznych znajduje się na Starym Mieście otoczonym przez wodę. Wydaje się, że czas w tym miejscu stanął. W warsztatach rzemieślniczych, niezmiennie od wielu pokoleń rodziny wykonują np. miseczki na jałmużnę dla buddyjskich mnichów lub statuetki Buddy. W Bangkoku w fascynujący sposób zderzają się ciągle żywe tradycje i wpływy Zachodu (na dachach wielopiętrowych, nowoczesnych budynków buduje się kapliczki dla duchów opiekuńczych). Bangkok, określany "Miastem Aniołów", jest miejscem, w którym średniowiecze i nowoczesność zgodnie ze sobą współistnieją.

Udając się na południowy wschód od Bangkoku dotrzemy do Pattaya, największego w Azji kąpieliska. Plaża w Pattaya ma długość 3 km, jest pełna i gwarna o każdej porze roku. Wybrzeże odznacza się różnorodnością krajobrazów, które zadowolą gusta najwybredniejszych turystów. W Pattaya wybudowano niezliczone hotele i zespoły bungalowów, restauracje i bary wszystkich kategorii, jak również najróżniejsze lokale rozrywkowe. Szykowne butiki i małe domy handlowe znajdują się prawie na każdym rogu ulicy.

 Na Wybrzeżu Wschodnim istnieją wspaniałe warunki do uprawiania sportów wodnych. Dużym powodzeniem cieszy się żeglarstwo, surfing, narty wodne, nurkowanie z profesjonalnym sprzętem lub tylko z maską oraz połowy ryb w morzu.

Atrakcje dla całych rodzin przygotowano w Nong Nooch, tajskiej wsi dla turystów, gdzie na farmie orchidei można miło spędzić czas oglądając występy zespołu folklorystycznego lub pokazy słoni.

Największą wyspą Tajlandii jest Phuket, leży około 900 km na południe od Bangkoku. Na zachodnim wybrzeżu wyspy znajduje się blisko tuzin plaż, cieszących się uznaniem turystów. Bezpośrednio za nimi rozciąga się silnie zalesione pasmo górskie, równiny ciągnące się za masywem górskim pokryte są polami ryżowymi, z licznie rozsianymi wsiami i lasami mangrowców.

Dla kogoś pragnącego wypoczynku w ciszy i spokoju proponujemy wyprawę na głębokie południe Tajlandii, tutaj znajdują się tereny rzadko odwiedzane przez turystów: piękne, samotne piaszczyste plaże, zaś wnętrze lądu kusi miłośników przyrody cudownymi wodospadami, ukrytymi w tropikalnych lasach i dziko żyjącymi zwierzętami. Inną atrakcją są cenne zabytki; starożytne świątynie i liczne posągi.

Tajlandia to kraj, który ma coś do zaoferowania wszystkim odwiedzającym, a Tajowie to ludzie spokojni, opanowani i z optymizmem patrzący w przyszłość. Być może, dlatego często Tajlandię nazywa się krajem uśmiechniętych ludzi

Biuro Podróży 1000 MIAST
Katarzyna Florkowska