Artykuły powiązane

 

Ten urokliwy kraj położony jest po obu stronach równika we wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim. Graniczy z Etiopią, Somalią, Tanzanią, Ugandą i Sudanem. Podobnie jak wiele afrykańskich krajów, Kenia stanowi mozaikę ludzi i kultur. Dla przybysza z Europy wszystko tu jest egzotyczne - ludzie i ich obyczaje, roślinność, zwierzęta, a nawet roziskrzone gwiazdami niebo, na którym świeci krzyż południa.
Kraj ten znajduje się w zasięgu klimatu równikowego z wyrównanym przebiegiem temperatur w ciągu całego roku. Występują tu dwie pory deszczowe ( kwiecień-maj, listopad-grudzień). Główny sezon turystyczny to styczeń i luty. Jak większość krajów afrykańskich, Kenia jest krajem niezamożnym. Podstawowym źródłem dochodów mieszkańców Kenii jest rolnictwo i turystyka. Uprawia się tu kawę, herbatę, sizal, egzotyczne owoce. Kenia to przede wszystkim kraj niezakłóconej dzikiej przyrody. Największą atrakcją turystyczną Kenii są rezerwaty przyrody z nieprzebraną ilością dzikich zwierząt żyjących na wolności, wspaniałe afrykańskie pejzaże oraz idealne warunki dla turystów. Na wyżynnych równinach w parkach Amboseli, Tsavo i Masai Mara można spotkać tysiące zwierząt, żyjących w swoim naturalnym środowisku. Po rozległych, z lekka pofalowanych równinach najsłynniejszego rezerwatu w Kenii - Masai Mara - przechadzają się stada słoni. Krajobraz parku jest zróżnicowany - od wzgórz i dolin wypełnionych roślinnością po olbrzymie, płaskie przestrzenie otwartej sawanny. Zachodnią granicę rezerwatu stanowi rzeka Mara, w której pławią się stada hipopotamów i krokodyli, oczekując na nieostrożne zwierzęta, zbliżające się do rzeki. Jedną z większych atrakcji jest jezioro Nakuru z przebywającymi na nim olbrzymimi stadami flamingów, które tworzą żywy, białoróżowy "dywan".
Każdy ze sławnych kenijskich parków zapewnia wspaniałe dodatkowe i specyficzne atrakcje. W Amboseli jest to widok słoni na tle najwyższego szczytu Kilimandżaro, w Samburu to odwiedziny w wiosce ludu o tej samej nazwie, słynącego z ogromnych przypominających rozmiarami spore talerze, naszyjników z paciorków, które noszą kobiety. W Masai Mara można obejrzeć tańce Masajów, wysokich i chudych wojowników - pasterzy, których stada należą do największych w Kenii. Ogromne wrażenie robi taniec lwów: widok wysokich sylwetek Masajów owiniętych w kraciaste czerwono-czarne koce, śpiewających pieśni w dziwnym języku i podskakujących miarowo wokół ogniska. Widok ten pozostaje na długo w pamięci.
Kenia to także niezwykłe wybrzeże, pełne tropikalnych lasów palmowych i mangrowcowych, z delikatnym morskim klimatem i doskonałymi warunkami do uprawiania sportów wodnych. Wzdłuż całego wybrzeża ciągnie się rafa koralowa, z niezapomnianym, kolorowym światem podwodnym, który można podziwiać podczas nurkowania lub zwykłych rejsów turystycznych. Okolice Mombasy - największego portu morskiego Kenii - są rajem dla pragnących wypocząć nad ciepłym oceanem w przepięknej scenerii palm i przebogatej roślinności tropikalnej. Nadmorskie hotele dla turystów zbudowane są tak, aby zaspokoić wszystkie oczekiwania turystów: czyste, wypielęgnowane otoczenie, przepięknie utrzymane ogrody i gaje palmowe, restauracje, baseny, rozległa piaszczysta plaża, ciepły ocean, czyste powietrze. A tuż za rogiem - słonie, żyrafy, bawoły, biegające wśród traw sawanny małpy...

Biuro Podróży 1000 MIAST
Katarzyna Florkowska