Artykuły powiązane

Tunezja to niewielki kraj położony w północnej Afryce, w środku basenu Morza Śródziemnego. Na zachodzie graniczy z Algierią, na południu z Libią.

W głębi lądu, wzdłuż północnego wybrzeża, rozciąga się żywy, zielony i tropikalny krajobraz gór Atlasu, który malowniczo poprzecinany jest połyskującymi w świetle słońca odnogami rzeki Madżardy. Mnóstwo tu baśniowych wodospadów i jezior oraz kolorowych oleandrów i rozsyłających cudowną woń kwitnących hibiskusów.

Południe to wielkie, suche, praktycznie pozbawione roślinności przestrzenie, które stanowią część największej, dzikiej i nieokiełznanej pustyni świata - Sahary. Można tam podziwiać magiczny widok piaszczystych wydm, słonecznych jezior oraz zielonych, pełnych życia oaz, w których rosną głównie palmy daktylowe, a w ich cieniu uprawia się warzywa i owoce.
Połączenie surowej pustyni z egzotyczną oazą czyni z Tunezji miejsce niepowtarzalne, egzotyczne i piękne. Położenie zaś między morzem i pustynią sprawia, że Tunezja jawi się jako kraj pełen kontrastów i zróżnicowanego krajobrazu.

Nowoczesne kurorty z białymi, piaszczystymi plażami i krystalicznie czystym morzem zachęcającym do kąpieli, sąsiadują z zabytkowymi medinami, gdzie usłyszymy pokrzykiwania handlujących na targu Arabów. Historia przeplata się z teraźniejszością, a tradycja ze współczesnością. Historia i kultura Tunezji jest niezwykle barwna i bogata, a jej początków należy szukać prawie trzy tysiące lat temu. W ciągu minionych wieków ślady po sobie pozostawili tu Fenicjanie, Rzymianie, Wandalowie, Bizantyjczycy, a także Turcy i Francuzi. Budowali tutaj wielcy mistrzowie architektury rzymskiej, pozostawiając imponujące dowody swojego talentu. Z tego okresu zachowały się liczne mury miejskie, port kartagiński czy miasto-ruina Kerkouane na półwyspie Cap Bon. Rzymianie pozostawili na terenie dzisiejszej Tunezji między innymi koloseum w El Djem, teatr w Doudze czy łaźnie w Kartaginie. Ribaty w Monastirze i Sousse, meczety w Kairouanie, stare twierdze i pałace to pamiątki z czasów muzułmańskich. Dzięki tej bogatej spuściźnie każdy wielbiciel historii i archeologii będzie usatysfakcjonowany i oczarowany pobytem w tym afrykańskim kraju. To właśnie bogactwo kulturowe oraz śródziemnomorski klimat sprawiają, że Tunezja jest wymarzonym miejscem do wypoczynku. Ciepłe, błękitne morze, egzotyczna roślinność, kilometry złotych plaż i luksusowe kurorty przyciągają zarówno rodziny z dziećmi, amatorów aktywnego wypoczynku, jak i osoby pragnące zwyczajnie poleniuchować. Liczne hotele oferują szereg udogodnień, które zadowolą nawet najbardziej wymagających turystów. Uroczym miejscem do wypoczynku jest położona na południu wyspa Dżerba, stanowiąca doskonałą bazę wypadową na Saharę, z kilkudniowym safari na wielbłądach lub jeepach. Ciekawa jest wycieczka do Matmaty, gdzie miejscowi Berberowie żyją w domach wydrążonych w gliniastej ziemi lub do krainy kasarów, gdzie w starych, berberyjskich miastach na szczytach pustynnych gór czas jakby się zatrzymał.

W tym najbardziej europejskim wśród krajów arabskich pogodni, uśmiechnięci mieszkańcy są bardzo mile nastawieni do licznie przybywających turystów z całego świata. Przekroczcie więc "Bramy Pustyni" by podziwiać czarodziejski widok osypującego się aż po horyzont piasku, podróżować z leniwą karawaną w kierunku układającego się do snu słońca, zobaczyć fatamorganę, zjechać po stromym, skalistym zboczu Atlasu, ugasić pragnienie w zielonej oazie, wsłuchać się w rytm arabskiej muzyki malouf, znaleźć się na widowni rzymskiego koloseum, kluczyć pełnymi barw wąskimi uliczkami mediny i bazarów, słyszeć nawoływania do modlitwy lub wygrzewać się na rozgrzanym piasku w blasku słońca.

Katarzyna Florkowska
Biuro Podróży 1000 Miast