Hej dziewczynki już zamieszczam kilka informacji na temat pessara, może komuś się przyda jak będzie miał takie niecierpliwe dziecko jak moja Lenka

Pessar kołnierzowy szyjki macicy
W ostatnich 20-tu latach stal się bardzo popularnym, ze względu na bezproblemowe założenie i wyjecie, praktycznie w każdej chwili. Pessar kołnierzowy szyjki macicy prawie w 99% zastępuje dotychczasowe operacyjne zapobieganie niewydolności cieśniowo-szyjkowej u kobiet w ciąży. Aby indywidualnie umożliwić dopasowanie pessarów do warunków anatomicznych szyjki macicy i pochwy do dyspozycji są 3 modele, które różnią się miedzy sobą wysokością ściany bocznej, a przez to przy ucisku z góry rozpiętością. Wymiary poprzeczne oraz otwory centralne są we wszystkich pessarach tego typu jednakowe. Do otworu centralnego pessara (mniejszy otwór) wchodzi szyjka macicy. Z doświadczenia najczęściej zakłada się pessar o wysokości 21 mm (nr 2).
Trzy modele:
Nr 1 - wysokość ściany bocznej 17 mm (stosowany w 3-5 % przypadków - wąska pochwa),
Nr 2 - wysokość ściany bocznej 21 mm (stosowany w 95% przypadków - średnia pochwa),
Nr 3 - wysokość ściany bocznej 25 mm (stosowany w 1-2 % przypadków - szeroka pochwa).
Warunki założenia dla lekarza specjalisty:
Szyjka macicy nie może być całkowicie skrócona; wystarczy 0,5 cm. Kontrola we wziernikach czy nie ma zapalenia pochwy, jeżeli istnieje możliwość, to stosuje się badanie mikroskopowe wymazu z pochwy, pH pochwy, przez lekarza prowadzącego. Przy wadach wrodzonych macicy pessar kołnierzowy szyjki macicy nie spełnia swojej roli. Przyczyna bóli przedwczesnych jest często zapalenie pochwy. Jeżeli istnieje możliwość, to stosuje się wymaz bakteriologiczny i badanie w kierunku Chlamydii. Może również być założony po wykonaniu szwu okrężnego dla podparcia szyjki macicy celem podniesienia aparatu więzadłowego.
A wygląda to tak:

