dam ci skan tego co ja przygotowalam jak bylam w tamtym roku w karpaczu
Kościółek Wang
Kościół Wang można zwiedzać codziennie:
• od godz. 9.00 do 18.00 - (15.04 - 31.10)
• od godz. 9.00 do 17.00 - (1.11 - 14.04)
Cennik - Bilety za zwiedzanie świątyni Wang:
• Dzieci (od 6 lat) 4,00 zł
• Uczniowie, studenci do 26 lat 4,00 zł
• Renciści PL, Emeryci PL 4,00 zł
• Żołnierze zasadniczej służby wojskowej 4,00 zł
• Dorośli 7,00 zł
• Foto, kamera 5,00 zł
Kościół Górski Naszego Zbawiciela znany powszechnie jako Kościół Wang lub Świątynia Wang - ewangelicki kościół parafialny w Karpaczu w Karkonoszach, przeniesiony w 1842 z miejscowości Vang, leżącej nad jeziorem o tej samej nazwie w Norwegii.
Kościół został zbudowany z sosnowych bali w miejscowości Vang w południowej Norwegii, na przełomie XII i XIII w. Powstał jako jeden z ok. tysiąca (przetrwało kilkadziesiąt) norweskich kościołów klepkowych (słupowych) - stavkirke. Uważany jest za najstarszy drewniany kościół w Polsce.
W XIX w. świątynia stała się już za mała na potrzeby miejscowej ludności, która chcąc wybudować sobie nowy kościół musiała zaciągnąć pożyczkę na pokrycie kosztów budowy. Kościół był mocno zniszczony, ale nadawał się do sprzedaży w celu rozbiórki i odbudowania w innym miejscu. Wtedy norweski malarz Jan Krystian Dahl przebywający w Dreźnie skłonił pruskiego króla Fryderyka Wilhelma IV do jej zakupu dla berlińskiego muzeum.
W 1841 rozebraną świątynię przewieziono najpierw do Szczecina, a potem do Berlina, jednak zaprzyjaźniona z królem hrabina Fryderyka von Reden z Bukowca przekonała go, żeby przewieźć ją na Śląsk. Najpierw Odrą przewieziono ją do Malczyc, potem drogą lądową do Karpacza Górnego (wówczas niem. Brückenberg - Mostowa Góra).
28 lipca 1844 świątynia Wang stała się kościołem miejscowej parafii ewangelickiej i jest nim nadal. Stanowi atrakcję turystyczną Karpacza.
Konstrukcja kościoła wykonana jest bez użycia gwoździ, wszystkie połączenia zrealizowano przy pomocy drewnianych złączy ciesielskich. Wnętrze świątyni ozdobione jest oryginalnymi zdobieniami i rzeźbami. Bryła obiektu podczas prac konserwatorskich, zgodnie z XIX-wiecznymi trendami konserwatorskimi, uległa znacznej rozbudowie. Dobudowano też wysoką kamienną dzwonnicę, która chroni drewnianą świątynię przed wiatrem znad Śnieżki.
KOLOROWA - tor saneczkowy
Centrum Rekreacji i Sportu
Spółka z o.o.
ul. Parkowa 10, 58-540 Karpacz
Proponujemy Państwu spędzenie niezapomnianych chwil, na cieszącym się olbrzymią popularnością Letnim Torze Saneczkowym. Tor jest oznakowany, w nocy oświetlony i spełnia wszelkie wymogi bezpieczeństwa określone przez Okręgowy Inspektorat Dozoru Kolejowego we Wrocławiu.
Parametry toru:
• Długość podjazdu 370m
• Długość zjazdu 1060m
• 2 tunele (18 i 6 m)
• Wiraż ślimakowy
• 14 wiraży
• 3 uskoki
• oczko wodne
Przepustowość toru wynosi: 500 osób na godzinę.
Wózki zjeżdżają z maksymalną prędkością 30 - 35 km/h, wyposażone są w hamulce odśrodkowy oraz ręczny pozwalający dowolnie regulować prędkość zjazdu. Wózkiem może zjeżdżać jedna lub dwie osoby. Czas przejazdu trwa od 5 do 7 minut.
Alpine Coaster
Światowa nowość. Całoroczna zjeżdżalnia. To wszystko oferuje nam Alpejski Tor Bobslejowy ALPINE-COASTER.
Konstrukcja toru uniemożliwia wypadnięcie wózków z szyn. Do tego dochodzą pasy bezpieczeństwa.
Maksymalna prędkość jaką można rozwinąć to 35 km/h.
Ta najnowocześniejsza technologia sprawia, że jesteśmy w pełni zabezpieczeni przed nieprzyjemnymi zdarzeniami.
Parametry toru:
• Długość podjazdu 240m
• Długość zjazdu 800m
• 11 wiraży
• możliwość jazdy przez cały rok.
Rynna saneczkowa:
Bilet jednoprzejazdowy - 8 zł
Bilet dwuprzejazdowy - 14 zł
Karnet 5 przejazdów - 30 zł
Karnet 10 przejazdów - 50 zł
Alpine Coaster:
Bilet jednoprzejazdowy - 8 zł
Bilet dwuprzejazdowy - 14 zł
Karnet 5 przejazdów - 30 zł
Karnet 10 przejazdów - 50 zł
Miejskie Muzeum Zabawek
ul. Kolejowa 3, 58-540 Karpacz
Muzeum Zabawek - cennik
Bilet ulgowy - 5 zł (dzieci od 7 roku życia, młodzież ucząca się, studenci, emeryci, renciści)
Bilet normalny - 10 zł
Miejsce anomali grawitacyjnych
W Karpaczu na pewnym odcinku ulicy Strażackiej, od ulicy Karkonoskiej w kierunku „Dzikiego Wodospadu” za hotelem Piecuch, a przed mostem na Łomnicy.
Choć wydaje się, że droga w tym miejscu opada łagodnie w kierunku Łomnicy, na prostym odcinku drogi samochody z wyłączonym silnikiem same podjeżdżają pod górę. Turysta, który przeprowadzi proste eksperymenty fizyczne polegające na wylewaniu wody na ulicę, przekona się, że płynie ona wbrew prawom grawitacji do góry. Podobnie jest z butelkami, piłkami czy też puszkami, które toczą się prosto ku wniesieniu.
Przewodnicy sudeccy od wielu już lat, kiedy przyjeżdżają w to miejsce z autokarami z turystami, proszą kierowców autobusów o wyłączenie w tym miejscu silnika, a następnie wrzucenie jałowego biegu. Jakież jest zaskoczenie wśród wszystkich, kiedy to po chwili pojazd powoli, a później nieco szybciej sam podjeżdża pod górę.
Zdaniem wielu naukowców - to zwyczajnie iluzja optyczna. Otaczający wzgórza krajobraz, zakrzywiony horyzont, sprawiają, że to, co w rzeczywistości jest opadającym zboczem, postrzegamy jako drogę pod górę. Brak odpowiedniego punktu odniesienia nie pozwala właściwie ocenić kształtu podłoża.
Według przeprowadzonych w tym miejscu badań na ulicy Strażackiej istnieje strefa anomalii, w której grawitacja jest mniejsza o 4 %.
Najmniejsza ulica w Polsce
W pobliżu Muzeum Sportu ul. Skrzatów Karkonoskich znajduje się najkrótsza ulica w Polsce. Otwarcie tej liczącej 30 m długości i 3 m szerokości uliczki o wdzięcznej nazwie Skrzatów Karkonoskich, odbyło się w Dniu Dziecka w 2009 r. Gdy przypatrzymy się dokładnie granitowi pośród ułożonych płytek, możemy dostrzec odciśnięte w nim ślady skrzatów.
Karpacz - Dziki Wodospad
Dziki Wodospad, położony w pobliżu dolnej stacji kolei linowej na Kopę, powstał w wyniku spiętrzenia wód rzeki Łomnicy. Jest miejscem, które bardzo chętnie odwiedzają rzesze turystów oraz fotografują się na tle spadającej z kilkumetrowej wysokości wody.
Łomnica jest dziką górską rzeką, która niejednokrotnie pokazywała swoją niszczycielską siłę. W roku 1816 oberwanie chmury w górach doprowadziło do olbrzymich zniszczeń w Miłkowie i całej Kotlinie Jeleniogórskiej. Suma strat wyniosła 109 496 talarów. 28 lat później do Wielkiego Stawu zeszła potężna lawina, powodując zmiażdżenie lodu i wylew wody. Fala, powstała w wyniku tego zdarzenia, niosła ze sobą kry, wyrwane drzewa, głazy, kamienie oraz potężną ilość wody, która zniszczyła młyn wodny w Karpaczu Górnym. Początek Łomnicy znajduje się na wysokości 1407m n.p.m. Jej obszarem źródliskowym jest Wielki i Mały Staw. Łomnica charakteryzuje się ogromnym spadkiem wód (szczególnie w górnym biegu), gdzie różnica wzniesień wynosi 927 metrów (źródło 1407m n.p.m., ujście 480m n.p.m.). W miejscowości Łomnica rzeka wpada do Bobru, tworząc jej lewy dopływ.
Zlewnia Łomnicy ma powierzchnię około 118 km2, a jej długość wynosi około 19 km. Podczas intensywnych opadów deszczu i roztopów wiosennych rzeka wielokrotnie wylewała i niszczyła wszystko, co zabierała. Szczególnie tragiczna była powódź z roku 1897. Wtedy to w samym Karpaczu, Brzeziu Karkonoskim i Miłkowie jej wartki nurt porwał mnóstwo domów, uszkodził wiele kilometrów dróg. Toczone szybkim nurtem rzeki rumosz skalny i olbrzymie głazy były bezwzględne dla wszystkiego, co napotkały na swojej drodze, powodując olbrzymie straty i zniszczenia.
Ówczesne władze podjęły decyzję o wybudowaniu na Łomnicy urządzeń zapobiegających niszczycielskim skutkom działania olbrzymich mas wody i rumoszu skalnego. W latach 1910 - 1915 zbudowano zaporę przeciwrumoszową nazywaną obecnie Dzikim Wodospadem. Swoją skuteczność potwierdziła ona wraz z innymi tego typu urządzeniami w 1997 roku, kiedy to miała miejsce kolejna wielka powódź. Karpacz, dzięki wniesionym prawie sto lat temu budowlom inżynieryjnym, nie poniósł większych strat spowodowanych niszczycielską siłą Łomnicy. Teraz każdy turysta w letni dzień może wybrać się na wycieczkę do Dzikiego Wodospadu, gdzie spadająca na kamienie z kilkumetrowej wysokości zimna górska woda zapewni ochłodę w upalne dni.
5.09.2013 KOWARY
JEDZENIE
Fast Chicken ul. Pocztowa 1 58-530 Kowary
Pizzeria Europa - 1 Maja 5 - 757614446
- Kebab VIKT - 1 Maja 13 - nr nie znam
- Kebab u Jaqba - Zamkowa, koło Parku Miniatur - nr nie pamietam, cos na 781
Park miniatur
http://www.park-miniatur.com/pl/• Kowary, ul. Zamkowa 9
Zwiedzanie parku trwa około 45 minut.
W cenie biletu zostaną Państwo oprowadzeni po naszym Parku przez wykwalifikowanego przewodnika, który w przystępny sposób przedstawi krótką historię odwiedzanych obiektów, włącznie z ciekawostkami i legendami z nimi związaną.
Czy można robić zdjęcia??
Wręcz trzeba!!! Fotografowanie i filmowanie jest w cenie biletu, ponieważ najpiękniejszą pamiątką jaką można wynieść z Parku Miniatur są zdjęcia naszych pięknych miniatur.
Co więcej...
Bilet do Parku Miniatur jest całodniowy, więc kupując raz wejściówkę można spędzać pośród miniatur całe godziny i niczego Państwu nie zabraknie. Na terenie mamy kawiarnie z aromatyczną kawą, gorącą czekoladą i pysznymi deserami lodowymi jak również Bistro wyśmienitymi goframi, zapiekankami, hot-dogami itp.
Specjalnie do Państwa otworzyliśmy sklep "Polskie i Czeskie Souveniry" z regionalnymi pamiątkami okolicznych rzemieślników i czeskimi zabawkami, których głównym bohaterem jest sławny Krecik.
Ceny biletów:
• osoby dorosłe: 17 zł
Kopalnia uranu Kowary
adres: 58-530 Kowary, ul. Podgórze
wejście na trasę znajduje się ok. 10 minut piechotą od głównej drogi -należy kierować się w prawo przez las, czarnym szlakiem
Podziemna Trasa Turystyczna KOWARSKIE KOPALNIE jest czynna codziennie:
- od godz. 10.00 do godz. 17.00 ( ostanie wejście o godzinie 17.00 )
Wejścia do Kopalni dla turystów indywidualnych odbywają się o każdej pełnej godzinie, a jeśli istnieje taka potrzeba to częściej.
Zwiedzanie trasy podziemnej odbywa się wyłącznie z przewodnikiem.
Kopalnia jest nieczynna: 1 stycznia, Niedziela Wielkanocna, 1 listopada, 25 grudnia.
Grupy zorganizowanie prosimy zgłaszać z minimum jednodniowym wyprzedzeniem.
Zapewniamy przewodników z językiem angielskim i niemieckim.
UWAGA!
-Długość trasy: 1600 m
-Czas zwiedzania: 1 h
-Temperatura pod ziemią: 9 °C
- Wilgotność: 94%
- zalecany ubiór sportowy.
CENY BILETÓW:
BILET NORMALNY - 15,00 ZŁ
Śnieżka
Wyciąg z Karpacza na Kopę czynny jest w godzinach 8.30-16.00 i kosztuje 22 zł w jedną stronę i 27 zł w obie (ulgowe 23 zł i 19 zł)
Wyciąg Krzesełkowy na Kopę
58-540 Karpacz, ul. Turystyczna 4
tel. 75.76 19 284
Wyciag na snieżke Biały Jar - WINTERPOL