Początek autoekspresji - stadium bazgrot, trwa od około 2 - 4 lat i dzieli się na trzy etapy.
* Stadium bazgroty bezładnej rozpoczyna się około 18 miesiąca życia. Dziecko w tym okresie zafascynowane jest czynnością rysowania jako ruchem, nie próbuje odtworzyć widzianego otoczenia. Chwyta kredkę całą pięścią. Rysuje ruchami zamaszystymi, wykracza poza kartkę. Należy zaznaczyć, że dopóki dziecko nie podda kontroli wzrokowej ruchów wykonywanych przy bazgraniu, nie ma sensu wymagać od niego by kontrolowało inne swe czynności na przykład zapinanie i rozpinanie guzików.
* Bazgranie kontrolowane pojawia się około 6 miesiąca po rozpoczęciu bazgrot. Dziecko odkrywa związek miedzy ruchem a znakiem na papierze, stara się nie wykraczać poza ramy kartki. Nadal wypróbowuje różne sposoby trzymania kredki, chociaż w wieku 3 lat zwykle stosuje chwyt zbliżony do tego, jakim posługują się dorośli. Barwa w rysunku odgrywa podrzędną rolę, ale ważne jest by przy dostarczaniu materiałów dbać o silny kontrast kolorystyczny. Kontrola nad własnymi ruchami jest bardzo ważnym osiągnięciem dziecka w tym okresie. W konsekwencji tego, umiejętności związane z samoobsługą dziecka znacznie się poprawiają i zaczynają sprawiać mu radość.
* W wieku około 3,5 lat dziecko nazywa bazgroty. Nazywanie bazgrot ma ogromne znaczenie, gdyż dowodzi, że zmienił się sposób myślenia dziecka. Dziecko na przykład mówi: " To jest moja mama", chociaż na rysunku nie można nikogo rozpoznać. Dziecko rysuje z określonym zamiarem, opowiada co rysuje lub co zamierza narysować. Rysunek jest zapisem tego, co dziecko sądzi o różnych elementach otoczenia. U dziecka pojawia się pragnienie stosowania różnych barw.