Artykuły powiązane

Słoneczne plaże, skaliste nadmorskie wzgórza, zbocza pokryte winnicami, oliwne gaje i cytrusowe sady. Urokliwe i ciche zatoki, z portami jachtowymi rozsianymi w labiryncie setek wysp. W tym zakątku Europy czas zawieszony jest między galopem cywilizacji i odległą przeszłością. Chorwacja to idealne miejsce dla ludzi pragnących odpoczynku od miejskiego zgiełku.

Ze względu na niewielką odległość od Polski, kraj ten jest konkurencyjny w stosunku do Hiszpanii, Włoch i innych państw basenu Morza Śródziemnego, które mogą zaoferować turystom podobne, ale często droższe wrażenia. Od południowej granicy Polski do Chorwacji jest nie dalej niż na przykład ze Szczecina do Przemyśla. Sezon trwa tutaj od kwietnia do końca października. Temperatury latem zazwyczaj przekraczają trzydzieści stopni Celsjusza.

Jeżeli szukasz wina pachnącego słońcem, morza ciepłego do późnej jesieni o znakomitej przejrzystości z egzotyczną fauną i florą, a jednocześnie pragniesz ciszy i spokoju, to Chorwacja jest najlepszym wyborem. Tym bardziej, że po bałkańskich konfliktach końca XX wieku jest to nadal kraj odkrywany przez turystów. Wojna, która z początkiem lat dziewięćdziesiątych pogrążyła byłą Jugosławię, dla Chorwacji zakończyła się w 1995 roku. Ze względu na wojenną zawieruchę ten urokliwy zakątek Europy dopiero w ciągu ostatniej dekady wrócił do dawnej świetności. Obecnie Chorwacja to ciekawy, rozwijający się kraj, bardzo zróżnicowany pod względem kulturowym. Tutaj krzyżowały się wpływy religii katolickiej, prawosławnej i islamu. Ziemie te przechodziły z rąk do rąk, od władców węgierskich przez Wenecjan po cesarza Francuzów i Cesarstwo Austro-Węgierskie. Chorwacja przez długi czas była również pod wpływem ekspansji tureckiej. W 1918 znalazła się w granicach Jugosławii wraz z Serbami i innymi narodami o odmiennej kulturze. W czasie II wojny światowej Chorwacja ogłosiła niepodległość, aby w 1945 roku ponownie wejść w skład Jugosławii, tym razem pod rządami komunistów. Przebogata historia tego rejonu odcisnęła piętno w kulturze i pozostawiła obfitość różnorodnych zabytków.

Wybierając się na chorwacką riwierę warto odwiedzić zlokalizowaną w centrum kraju stolicę z ponad 900-letnią starówką. Zagrzeb to nowoczesna, ponad milionowa metropolia z bogatą przeszłością. Jednak najciekawsze dla miłośników wędrówki śladami historii są miejsca zlokalizowane na wybrzeżu, w tym Dubrownik zwany Perłą Adriatyku. Słynie on z wielkiej ilości zabytków w większości z okresu średniowiecza, dzięki czemu miasto trafiło na listę dziedzictwa kultury UNESCO. Z pozostałych zabytkowych miejscowości należy wymienić Porecz, Split, Trogir, Szybenik, Rovinj, Pula czy Zadar. To tylko kilka spośród wielu miejsc, w których mieszają się świadectwa bogatej historii, gdzie możemy podziwiać zabytki z czasów rzymskich i bizantyjskich, średniowieczne zamki i renesansowe pałace.

Zwiedzając region nie sposób nie ulec czarowi egzotycznej przyrody. Warto odwiedzić któryś z parków narodowych. Najsłynniejszym z nich jest Park Narodowy Jezior Plitvickich. Tym jednak, co najbardziej przyciąga turystów jest wybrzeże będące idealnym miejscem wypoczynku wśród licznych, zagubionych plaż i wysepek. Najbardziej znane wyspy - Bracz, Hwar, Korczula, Pag czy Rab to miejsca szczególnie polecane. Należy zaznaczyć, że wyjątkowa linia brzegowa tego niewielkiego państwa liczy ponad 5700km. Chorwackie morze to ulubiony akwen do żeglowania po niezliczonych zatoczkach i kanałach między wyspami, a także wymarzone miejsce do nurkowania wśród koralowców i egzotycznej fauny. To również raj dla koneserów dalmackich win i kuchni bogatej w owoce morza, pachnącej świeżymi ziołami. Chorwacja to niewątpliwie kraina tysiąca cudownych miejsc, godnych smakowania o każdej porze roku.

Biuro Podróży 1000 MIAST
NaWycieczke.pl