Artykuły powiązane

Przygotowania do ślubu i wesela pochłaniają parę młodą tak bardzo, że często zapomina się o poprawinach. Podpowiemy jak urozmaicić drugi dzień po weselu, aby nie był tylko biesiadowaniem przy stole i opowiadaniem o wydarzeniach minionej nocy.

Robić, nie robić?
Kwestia organizacji poprawin zależy od upodobania młodych w tej kwestii (niektórzy z góry wykluczają organizację poprawin), zasobności ich portfela, a także od miejsca, w którym odbywa się wesele. Poprawiny organizowane są zazwyczaj wtedy, gdy duża część rodziny przyjeżdża z daleka i trzeba się nimi zająć również dzień po weselu. Organizowanie poprawin nie będzie bardzo kosztowne, jeśli wesele odbywa się w wynajętej sali, a całość potraw przygotowuje wynajęty przez nas kucharz wraz z obsługą. Dużo więcej zapłacimy w restauracji. Zwolenników poprawin jest tyle samo, co przeciwników. Decyzja o ich organizowaniu powinna należeć do państwa młodych i ich rodziców. Pod uwagę należy brać nie tylko kwestie finansowe, ale również organizacyjne. Parze młodej z pewnością będzie przykro, jeżeli zamiast 90 osób na poprawinach pojawi się tylko połowa. Dlatego przy okazji wręczania zaproszeń na wesele dobrze jest delikatnie podpytać, czy goście zechcą uczestniczyć w poprawinach. Część osób z góry odmówi ze względu na pracę, dzieci czy inne obowiązki. Pozwoli to usprawnić organizację poprawin, bez niepotrzebnych wydatków finansowych.

Menu
Część rzeczy z weselnego stołu można będzie jeszcze zjeść w następnym dniu. Kucharze przegarnirują potrawy, czyli zmienią półmiski i przygotują świeże dekoracje z warzyw i owoców. Do spożycia w dniu poprawin będą się nadawały wszelkie mięsa pieczone, jak schaby z owocami, karkówki, boczki faszerowane, czy rozmaite pasztety. W dniu poprawin możemy zjeść śledzie, ryby wędzone, a także owoce. Do spożycia nie nadają się potrawy na bazie jajek, czyli rozmaite sałatki, a także inne potrawy, np. jajka zawijane w szynce, czy pomidory faszerowane sałatką jarzynową. Ciasta i wszelkie słodkości należy dokładnie sprawdzić przed podaniem ich gościom. Jeżeli z poprzedniego dnia pozostała duża ilość rosołu, to na jego bazie można ugotować inną zupę, np. flaki, czy jakiś dowolny krem. Świetnie sprawdzi się również żurek z jajkiem i kiełbasą, który doskonale pokrzepi gości. Jeżeli z weselnych porcji obiadowych pozostało dużo mięsa, to wystarczy przygotować tylko dodatki, np. ziemniaki lub frytki i jakąś prostą surówkę. Jeśli chodzi o zimne platery, to nie ma sensu przygotowywać niczego nowego, bo goście na poprawinach chętniej sięgają po słodkie rzeczy, jak ciasta, których nie zdążyli spróbować na weselu.

Alkohol
Na poprawinach goście piją zdecydowanie mniej, niż na weselu. Panie piją lekkie wina, panowie natomiast oglądają się za szklanką zimnego piwa. To jedyny nowy trunek, który można wprowadzić w dniu następnym i mieć niemal stuprocentową pewność, że zostanie wypity. A co zrobić, jeśli z wesela nie pozostał alkohol? Nie jest nigdzie napisane, że poprawiny powinny być z alkoholem. Poza tym goście często przyjeżdżają samochodami i w dniu poprawin wyjeżdżają w podróż powrotną do domu.

Atrakcje
Klasyczne poprawiny wyglądają zazwyczaj tak, że większość gości siedzi przy stole i wspomina wydarzenia minionej nocy, a w tle słychać muzykę puszczoną z płyty. Poprawiny nie muszą odbywać sie w ten sposób. Jest wiele atrakcji, które mogą urozmaicić ten dzień i nie wszystkie wymagają wkładu finansowego.

Dj lub zespół
Wersja z osobą prowadzącą zabawę lub zespołem jest oczywiście dla nieco zamożniejszych nowożeńców. Często zespół, który grał na weselu, posiada w swojej ofercie wersję na dwa dni grania. Cena za poprawiny nie wychodzi wtedy tak dużo, jak w przypadku zamawiania nowego zespołu czy dj'a. Warto więc o tym pomyśleć wcześniej i już teraz zapytać, czy orkiestra lub dj mają wolne terminy na drugi dzień wesela.

Karaoke
Wiele zespołów posiada w swojej ofercie tę doskonałą zabawę integrującą gości. Z łatwością znajdziemy również osoby zajmujące się tylko imprezami typu karaoke. Czasami można wziąć pod uwagę wersję minimum – wypożyczenie sprzętu nagłaśniającego (najlepiej wraz z obsługą), ekranu i projektora, kupienie paru płyt karaoke i zabawa gotowa.

Konkursy
Do tej atrakcji potrzebny będzie jedynie dobry prowadzący. Najlepiej poprosić świadka lub inną duszę towarzystwa, aby zachęciła gości do zabawy. Popularną zabawą, przy której jest dużo śmiechu są oczywiście kalambury. Żeby było łatwiej zgadywać, kolejne rundy można podzielić na kategorie, np. tytuły piosenek polskich, nazwy seriali, etc. Przybory potrzebne do wersji rysowanej to kilkanaście arkuszy papieru pakowego lub brystolu, czarny marker i trochę taśmy samoprzylepnej, aby umocować arkusze. Do konkursów w dniu poprawin można dołączyć zabawy weselne. Popularną zabawą integrującą gości, a przy okazji śmieszną, jest kareta. Na początku prowadzący rozdaje kieliszki, objaśnia zasady i tłumaczy każdemu jego rolę. Na dźwięk odpowiedniego słowa osoba, której dana funkcja jest przypisana musi wstać i obejść dookoła krzesło. Jeśli tego nie zrobi – wówczas świadkowa nalewa do kieliszka „karniaka”. Żeby poprawiny nie były zbyt mocno zakrapiane, w butelce powinna być woda niegazowana z duża ilością cytryny.

Garden Party
Jeżeli jedno z was mieszka w domku z ogródkiem lub ma działkę, to warto pomyśleć o grillu na świeżym powietrzu. Napoje pozostają zazwyczaj z wesela, a zakup kilku kilogramów kiełbasy, chleba i warzyw nie wydadzą się kolosalną sumą. Do tego wystarczy delikatna muzyka puszczona z płyt i goście będą bawić się wyśmienicie. Przyjęcie na świeżym powietrzu, zwłaszcza jeśli wokoło będzie mnóstwo miejsca na spacery, daje gościom swobodę i odciąża państwa młodych z obowiązku zajmowania się nimi. Często weselnicy znają się już na tyle, że opieka młodych nie jest konieczna. Trochę spokoju na pewno się przyda, zwłaszcza, że nikt nie jest tak zmęczony po weselu, jak para młoda.