odnośnie czerwonego białka oka
Infekcje
Zapalenie spojówek (czerwone oko) to stan zapalenia błon śluzowych pokrywających białko oka i wewnętrzną stronę powiek. Zwykle dotyczy on obu oczu jednocześnie, ale może też pojawić się tylko w jednym. Zapalenie spojówek jest zwykle powodowane przez infekcje lub alergie. Czasami może jej wywołać ciało obce.
Metody leczenia zapalenia spojówek różnią się w zależności od jego intensywności i tego, czy przyczyną jest infekcja, czy alergia Dalszy ciąg tej strony dotyczy infekcyjnego zapalenia spojówek.
Infekcyjne zapalenie spojówek jest często leczone miejscowo antybiotykami.
Objawy
Objawy zapalenia spojówek to: wydzielina, łzawienie, szczypanie, swędzenie, uczucie ciała obcego i zaczerwienienie oczu. Zapalenie spojówek nie jest zwykle zbyt bolesne.
Przyczyny
Infekcyjne zapalenie spojówek jest zwykle wywoływane przez bakterie, takie jak gronkowce, paciorkowce i pneumokoki, oraz, zwłaszcza u dzieci, bakterie z grupy haemophilus. Do typowych przyczyn infekcyjnego zapalenia spojówek należą też wirusy.
Diagnostyka
Podczas badania oka, lekarz może stwierdzić zaczerwienienie spojówek (białko oka jest nabiegłe krwią, bardziej na krawędziach niż po środku) i obecność wydzieliny przypominającej ropę. Czasami, jeśli choroba trwa przez długi czas, konieczne może okazać się pobranie próbki wydzieliny na posiew. Zwykle nie jest to jednak konieczne. Podczas diagnozowania stanów zapalnych oczu zwykle nie wykonuje się badań krwi. Alergiczne zapalenie spojówek (Patrz "Alergie") można czasami pomylić z zapaleniem infekcyjnym. W przypadku alergicznego zapalenia spojówek, ilość wydzieliny jest mniejsza (i zwykle jest ona czysta i elastyczna), a objawy trwają znacznie dłużej.
Leczenie
Właściwe leczenie osób z zapaleniem spojówek może być zalecone wyłącznie przez lekarza, Jednak każda osoba cierpiąca na nie, powinna stosować się do jedne prostej zasady:
nie wolno dotykać ani trzeć oczu!
Zapalenia oczu wywołane przez bakterie zwykle leczy się antybiotykami w formie kropli do oczu maści. Leczenie trwa zwykle od 3 do 5 dni, czasami dłużej. W przypadku złagodzenia objawów przy pomocy leków, nie jest wymagana wizyta kontrolna u lekarza. Jeżeli stan zapalny nie zmniejsza się mimo zastosowania leków, należy pójść do lekarza.