Artykuły powiązane

Tradycyjne wesele ma swoje żelazne punkty, których młodzi w większości się trzymają. Poszczególne elementy można oczywiście dowolnie modyfikować.

Czasami młodzi rezygnują z błogosławieństwa lub proszą, aby tort podano od razu po obiedzie nie czekając na oczepiny. Najważniejsze jest, aby wszystkie elementy były dobrze zaplanowane, a odpowiednie osoby (pracownicy restauracji, kelnerze, zespół muzyczny) zostali o nich poinformowaniu z wyprzedzeniem.

Błogosławieństwo
Kiedyś tradycyjne błogosławieństwa trwały wiele godzin i nie miały wiele wspólnego z dzisiejszym kształtem tej uroczystości. Pannę żegnała cała rodzina, a ona sama zostawała wyprowadzona z domu przy głosach płaczu swoich i innych domowników. Obecnie narzeczeni klękają przed rodzicami, odmawiają krótką modlitwę, a następnie otrzymują życzenia wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia. Błogosławieństwo to tradycyjne pożegnanie państwa młodych, którzy wstępują na nową drogę życia. Jest to zwyczaj bardzo ważny dla rodziców, dlatego warto im ustąpić w tej kwestii, jeśli nalegają.

Powitane młodych
Kiedy państwo młodzi przyjeżdżają na salę weselną, rodzice witają ich chlebem i solą, a także wodą i wódką. Wszystkie te rzeczy mają symboliczne znaczenie: chleb i sól - aby nie zabrakło ich przez całe życie, woda i wódka - symboliczne podzielenie obowiązków. Osoba, która wylosuje wódkę będzie rządzić w małżeństwie. Młodzi powinni zjeść kawałek chleba umoczonego w soli, a następnie zostaje wzniesiony toast za zdrowie i pomyślność nowożeńców. Po toaście młodzi powinni rzucić puste kieliszki za siebie. Jeżeli się rozbiją czeka ich szczęśliwe i dostatnie życie. Rodzice panny młodej oraz (stojący za nimi) rodzice pana młodego, oprócz powitania nowożeńców, powinni również witać przybyłych na przyjęcie weselne gości.

Mili goście
Na początku wesela warto przedstawić sobie obie rodziny. Można to zrobić na dwa sposoby: robią to państwo młodzi, albo sami zainteresowani. Lepiej jednak wybrać pierwszą wersję, gdyż w każdej rodzinie znajdą się gaduły, które niepotrzebnie przeciągną ten punkt programu. Można również poprosić o pomoc rodziców. Państwo młodzi w tym wariancie zaprezentują tylko znajomych i przyjaciół.

Pierwszy taniec
To jedna z ważniejszych i stresujących chwil dla nowożeńców. Zatańczenie pierwszego tańca rozpoczyna zabawę weselną i jest przeznaczone tylko dla pary młodej. W zależności od możliwości można wybrać improwizację przy ulubionej piosence lub znacznie wcześnie zdecydować się na kurs czy indywidualne lekcje tańca. Stres będzie ogromny w obu przypadkach, więc lepiej nie zwiększać go poprzez zaprezentowanie trudnego fragmentu. Cokolwiek zatańczycie - goście i tak będą zachwyceni.

Toast za parę młodą
W Polsce bardzo mało uwagi przykłada się do wygłaszania toastów, choć to bardzo piękna tradycja. Obowiązują tu ścisłe zasady nie tylko kolejności mówienia, ale także savoir-vievre. Pierwszy toast wznosi ojciec panny młodej, następny powinien należeć do pana młodego (lub jego ojca). Ostatnia w kolejności powinna mówić osoba bliska parze młodej. np. świadek. Podczas wygłaszania toastu najlepiej wziąć mikrofon, aby wszyscy mogli nas słyszeć, a także koniecznie wstać od stołu. Należy pamiętać, że niedopuszczalne jest trzymanie kieliszka w ręce podczas mówienia. Toasty wznosimy tylko winem, nigdy wódką.

Idealne menu
Odpowiednie dobranie jedzenia na weselu jest bardzo trudną sztuką, zwłaszcza jeśli obie rodziny mają różne gusta kulinarne. Domy weselne i restauratorzy przedstawiają gotowe pakiety, choć zawsze istnieje możliwość naniesienia zmian. Wybrane potrawy powinny być na tyle różnorodne, aby żaden z gości nie był głodny. Szczególnie ważne jest wyważenie proporcji między ciepłymi posiłkami. W zależności od ilości, należy je podawać co 2-3 godziny. Wśród zimnych przystawek można zrobić mniej porcji, ale bardziej je urozmaicić. Należy również sprawdzić, czy w żadnej z rodzin nie ma wegetarian. Nie trzeba komponować specjalnych dań dla takich osób. Wystarczy jakiś wybór warzyw, czy sałatek.

Oczepiny
Tradycyjnie odbywają się o północy i symbolizują wejście pary młodej w kolejny etap małżeństwa. Według tradycji panna, która złapie welon wyjdzie za mąż w następnej kolejności. Oczepin nie należy zbytnio przedłużać, gdyż nie wszyscy goście lubią brać udział w konkursach. W zupełności wystarczy rzucenie welonem i musznikiem, a także dwie zabawy (jedna taneczna i jedna sprawnościowa). Odchodzi się już od zabaw wstydliwych oraz takich, które mogą wywołać zażenowanie.

Atrakcje
Bardzo często państwo młodzi decydują się na urozmaicenie wesela i zamawiają rozmaite atrakcje. Może to być karaoke, pokaz tańca, występ połykacza ognia, czy pokazy barmańskie. Z atrakcjami trzeba uważać, aby wesele nie zamieniło się w serię różnych występów. W zależności od wyboru należy postawić na jeden akcent - np. pokaz fajerwerków. Zbyt wielkie nagromadzenie różnych atrakcji spowoduje, że wesele zatraci swój charakter.