Artykuły powiązane

Część osób nie widzi różnicy między oświadczynami i zaręczynami, uważając że oba pojęcia są tożsame. Nic bardziej mylnego.

zaręczyny i oświadczyny

Wraz z zanikiem ultratradycyjnych zachowań związanych z organizowaniem ślubu i wesela, przy okazji zacierały i rozmywały się znaczenia takich słów jak oświadczyny czy zaręczyny. Świat idzie do przodu, tradycja także ulega modyfikacjom. Jednak w niektórych momentach warto (choć w minimalnym stopniu) hołdować zwyczajom.

Różnice
Oświadczyny, które można określić jako wstęp do zaręczyn, to złożenie propozycji (oświadczenie) dotyczącej zawarcia związku małżeńskiego. Innymi słowy to moment, w którym mężczyzna prosi kobietę by została jego żoną. Zwykle para jest ze sobą sam na sam.
Zaręczyny odbywają się już w szerszym gronie, z udziałem rodziców dziewczyny. Podczas uroczystego spotkania w domu rodzinnym dziewczyny, chłopak prosi o rękę wybranki. Obecnie najczęściej młodzi informują po prostu rodziców o swoich zamiarach zmiany stanu cywilnego.

zaręczyny i oświadczyny

Sam na sam
Oświadczyny to ważny moment w życiu zakochanych ludzi. Zwykle mężczyźni starają się zaaranżować tą wyjątkową chwilę w sposób szczególny, by wybranka zapamiętała ją na całe życie. Najczęściej oświadczyny mają miejsce podczas romantycznej kolacji w domu lub restauracji.

Dla przyszłych teściów
Przechodząc do etapu zaręczyn po pierwsze para powinna ustalić termin, w którym mężczyzna odwiedzi swoją wybrankę i jej rodziców. Spotkanie powinno mieć charakter uroczystej kolacji, a uczestnicy powinni podkreślić rangę wydarzenia odpowiednim, eleganckim strojem. Przyszły pan młody powinien mieć bukiety kwiatów dla przyszłej teściowej i dla wybranki serca. Mile widziany będzie dobry trunek dla przyszłego teścia.

zaręczyny i oświadczyny

Ustalenia
Po wspólnej kolacji przyszły pan młody powinien przejść do meritum. Po wyrażeniu swoich planów względem ukochanej kobiety, wręczeniu pierścionka zaręczynowego, uzyskaniu aprobaty ze strony rodziców dziewczyny, narzeczeni wraz z rodzicami powinni z grubsza ustalić termin ślubu i zarys przyjęcia weselnego.

Szczególny pierścionek
Klasyczny zaręczynowy pierścionek wykonany jest z białego lub żółtego złota z osadzonym brylantem. Na tym oferta się nie kończy. Alternatywą dla brylantu mogą być szmaragd, topaz, szafir, rubin, ametyst, cytryn, granat, turkus, opal.

zaręczyny i oświadczyny

Rozwiać wątpliwości
Jeżeli mężczyzna ma wątpliwość co do biżuterii, którą lubi jego ukochana, przed tak ważnym wyborem warto zrobić wywiad środowiskowy, dzięki któremu zamierzony zakup będzie trafiony w dziesiątkę. Przy okazji warto upewnić się co do rozmiaru pierścionka. Najbliższa przyjaciółka, mama czy siostra przyszłej panny młodej mogą być w tej sytuacji bardzo pomocne :)