Artykuły powiązane

Poprawiny - tak czy nie? Poprawiny nie muszą oznaczać zmarnowanego dnia przy stole. Jest wiele pomysłów, które pozwolą urozmaicić drugi dzień wesela, aby nie był tylko czasem biesiadowania i opowiadaniem o wydarzeniach minionej nocy.

Kwestia zorganizowania poprawin zależy od miejsca, w którym odbywa się wesele, a także od przeznaczonych nakładów finansowych. Bardzo często poprawiny organizowane są wtedy, gdy duża część rodziny przyjeżdża z daleka i trzeba się nimi zająć na drugi dzień po weselu. Czasem jednak w rodzinie jest wielopokoleniowa tradycja organizacji poprawin i tak po prostu musi być.

Grosz do grosza
Koszty wyprawienia poprawin zależą od miejsca, w którym się odbywa wesele. Jeżeli zabawa była organizowana w wynajętej sali, a całość potraw przygotował wynajęty przez nas kucharz, to koszt poprawin nie będzie wysoki. Dużo więcej zapłacimy w lokalu, bo do kosztów przygotowania świeżego obiadu, a także przegarnirowania potraw (przełożenie na nowe półmiski, a także uszykowanie nowych dekoracji z warzyw), doliczyć trzeba będzie koszt wynajęcia sali, obsługę, alkohol i napoje.

Robić, nie robić?
Decyzja o tym, czy zorganizować poprawiny powinna należeć do państwa młodych i rodziców. Pod uwagę trzeba brać nie tylko kwestie finansowe, ale także organizacyjne. Wynika to z niezdecydowania gości, którzy najpierw deklarują przybycie, a następnie zjawia się tylko ich część. Dlatego, przy okazji zapraszania na wesele, warto delikatnie podpytać gości czy będą chcieli uczestniczyć w poprawinach. Część z pewnością od razu odmówi udziału w drugim dniu wesela, ze względu na obowiązki, pracę czy dzieci. Pozwoli to usprawnić organizację poprawin bez niepotrzebnych wydatków finansowych.

Menu
Nie wszystko z wesela będzie nadawało się do spożycia na drugi dzień. Na pewno należy wykluczyć wszelkie potrawy na bazie jajek. Do spożycia w dniu poprawin będą nadawały się natomiast wszelkie mięsa pieczone, jak choćby schaby z owocami, boczki faszerowane czy pasztety. Dzień po weselu będzie można również zjeść śledzie, ryby wędzone, a także owoce. Ciasta i ciastka warto sprawdzić przed podaniem, aby nie zaszkodzić gościom. Jedzenie, które pozostało z poprzedniego dnia kucharze przełożą na nowe półmiski i udekorują świeżymi dekoracjami, aby wszystko wyglądało elegancko i smacznie.

W przypadku dań gorących będzie można wykorzystać elementy obiadu z wesela. Jeżeli zostało dużo rosołu, to można na tej bazie ugotować dowolną zupę-krem. Świetnie sprawdzi się żurek z jajkiem, który sprawi, że goście poczują się lepiej. Jeżeli z obiadu zostało dużo mięsa, to wystarczą tylko dodatki, czyli ziemniaki lub frytki, a także surówka i ciepłe danie gotowe. Nie ma sensu przygotowywać nowych przystawek, gdyż nie wszyscy goście będą mieli duży apetyt na przekąski. Znacznie większym powodzenia będą cieszyły się słodkości, których goście nie zdążyli skosztować na weselu. Owoce szybko znikną, bo z pewnością wiele osób będzie potrzebowało dodatkowej porcji witamin.

Alkohol
Jeżeli budżet na to pozwala, to na dzień poprawin można przygotować lekkie alkohole, takie jak schłodzone wina dla pań i zimne piwo dla panów. Oba trunki będą cieszyły się powodzeniem zwłaszcza w gorące dni, kiedy wszyscy będą chcieli ugasić pragnienie. Jeżeli z wesela nie pozostały żadne napoje alkoholowe, a budżet nie przewiduje kolejnych zakupów, nie należy się tym przejmować. Goście często zostawiają samochody w dniu wesela, więc w dniu poprawin trzeba je odebrać. Poza tym wielu gości prosto z poprawin wyrusza w podróż do domu, więc większość nie będzie zainteresowana napojami wyskokowymi.

Poprawiny w ogrodzie
Doskonałym pomysłem na zorganizowanie poprawin będzie grill w ogrodzie. Może odbyć się zarówno w restauracji, gdzie było wesele (o ile lokal ma odpowiednie miejsce na plener), a także w domu, w nieco mniejszym gronie. Na grillu można upiec rozmaite gatunki mięs: schab, karkówkę, boczek, a także kiełbaski czy kaszanki. Warto zadbać również o wegetarian przygotowując bezmięsne szaszłyki z warzyw, faszerowane cukinie lub pieczone w folii ryby. Do tego surowe warzywa podane na półmiskach, chleb, ketchup i musztarda, a zadowolenie gości będzie murowane.

Atrakcje
Poprawiny nie muszą sprowadzać się do biesiadowania przy stole. Drugi dzień wesela można urozmaicić rozmaitymi atrakcjami i zabawami. Przede wszystkim należy zadbać o muzykę. Wynajęcie osoby prowadzącej zabawę, czy zespołu to wersja dla zamożniejszych portfeli, choć wiele kapel posiada w swojej ofercie wersję na dwa dni grania, a cena nie jest wygórowana. Inna z propozycji muzycznych to oczywiście popularna zabawa karaoke.

Konkursy
Doskonałym pomysłem na rozweselenie gości będą zabawy. Potrzebna będzie tylko jedna osoba, najlepiej "dusza towarzystwa", która zachęci wszystkich do udziału. Najlepiej postawić na stare, sprawdzone zabawy, np. kalambury. Aby maksymalnie ułatwić uczestnikom zgadywanie można wprowadzić podział na kategorie, np. tytuły piosenek polskich, seriale, filmy. Przybory potrzebne do rysowania, to oczywiście markery, a do tego kilka arkuszy brystolu.

W ciszy i spokoju
Jeżeli goście nie mają ochoty na zabawy czy konkursy, należy ich zrozumieć. W końcu całą noc przetańczyli na parkiecie i pili zdrowie pary młodej. Poprawiny, które są tylko wspomnieniem wesela też mają swój urok. Jeżeli dodatkowo odbywają się w miejscu, gdzie jest sporo przestrzeni do spacerowania, to goście będą mieli pełną swobodę, a to z kolei zwalnia państwa młodych z opiekowania się nimi. Trochę spokoju i wytchnienia przyda się po hucznym weselu i wspaniałej zabawie każdemu jej uczestnikowi.