Artykuły powiązane

 QUICKSTEP - w przeciwieństwie do innych tańców standardowych - nie posiada wyodrębnionej historii i źródeł pochodzenia. Ta ekscytująca, nowa muzyka miała zasadniczy wpływ na styl tańca towarzyskiego. Powolne tempo Fokstrota spowodowało, że orkiestry dla urozmaicenia zabaw zaczęły grywać utwory o szybszym tempie. I tak powstała szybka odmiana Fokstrota - Quickstep. Jest on w prostej linii synem Fokstrota i wnukiem Rag-time'u. Wprawdzie utwory muzyczne Fokstrota i Quickstepa są bardzo do siebie podobne, prawie jednakowe, mają to samo metrum, linię melodyczną, jednak różnią się od siebie tempem wykonania. Tempo sprawia, że obraz tańca się zmienia. Angielscy nauczyciele tańca nadali mu odpowiedni do zapotrzebowania styl, określili tempo i ustalili figury podstawowe.

 Żywa muzyka, zaskakujące kroki, pogodny i wesoły nastrój - oto właśnie Quickstep. Jest to przestrzenny taniec, oparty na krokach spaceru i chasse, który dobrze pasuje do muzyki z czterema uderzeniami w takcie. tak jak w Walcu, podstawowe figury oparte są na ruchu po linii ukośnej. Standardowym tempem dla tego tańca jest 50 taktów na minutę.

 Quickstepa oficjalnie po raz pierwszy zatańczono w 1927 roku na słynnym turnieju tańca Star Competition. Dziś taniec ten wchodzi w skład pięciu tańców standardowych obowiązujących na turniejach tanecznych i tańczony jest w kolejności jako ostatni.

 Zaglądając do szkoły tańca nauczycie się kroków podstawowych Quickstepa, którego to, ze względu na charakter tego tańca, można zaprezentować również na własnym weselu, jako ten pierwszy taniec.

 Jeśli jednak boicie się tak wysoko mierzyć, pozostańcie wierni Walcowi, którego piękne nuty w miły sposób rozpoczną Wasze wesele.

Z tanecznym pozdrowieniem
Katarzyna Urbańska
(dyplomowana nauczycielka tańca towarzyskiego)