Taniec ten oparty jest na ruchu Chasse (trzy połączone kroki), tańczonym zgodnie z akcentowanymi uderzeniami w każdym takcie muzyki. Nazwa CHA CHA CHA pochodzi od dźwięku wydawanego przez stopy tancerzy na parkiecie, podczas tańczenia tego chasse.
CHA CHA CHA ma stosunkowo krótką historię, ponieważ jej forma taneczna została ustalona po raz pierwszy w roku 1953. Muzyka powstała w wyniku oddziaływania jazzu i swinga na rumbę kubańską i posiada silny, zniewalający, łatwy do rozpoznania rytm, który wygodnie rozliczać jest: "raz, dwa, trzy, cztery i raz, dwa , trzy, cztery i raz". Uderzenia, które przypadają na liczenie "cztery i raz" są akcentowane i mogą być zastąpione przez CHA CHA CHA.
Jak we wszystkich latynoamerykańskich rytmach, muzyka CHA CHA CHA jest oparta na silnej sekcji perkusyjnej, która powinna zawierać bongosy, kongi, timbalesy. Najlepszym tempem dla tej muzyki jest 30 uderzeń na minutę.
Łatwo jest nauczyć się kilku podstawowych figur, które sprawią nam radość przy zatańczeniu. Dziś podczas wielu uroczystości, takich jak wesela, czy dancingi zespoły muzyczne grają CHA CHA, a my wówczas jesteśmy szczęśliwi, że potrafimy rozpoznać rytm i na dodatek też to zatańczyć, pod warunkiem, że zajrzymy do Szkoły Tańca, która zaproponuje nam szeroki wachlarz figur podstawowych.
Przykłady polskich utworów CHA- CHA to:
Nie są to utwory pierwszej młodości, ale wciąż aktualne i na czasie, tak jak aktualna jest kubańska CHA CHA...
Katarzyna Urbańska
(dyplomowana nauczycielka tańca towarzyskiego)