Artykuły powiązane

W wersji minimalistycznej orszak pana młodego może się składać z jednej osoby, która jest zarazem świadkiem i drużbą. Górna granica ilości osób nigdzie nie jest określona. Jakie są obowiązki mężczyzn, którzy będą towarzyszyli panu młodemu w dniu ślubu? O tym dzisiaj.

Obsadzenie w rolach

Świadkiem najczęściej zostaje brat, kuzyn lub najlepszy przyjaciel pana młodego. Musi to być osoba, na której można polegać i która zdoła stawić czoła wyzwaniom związanym z przedślubnymi zawirowaniami organizacyjnymi. Drużbami zostają najczęściej koledzy i mężczyźni z rodziny pana młodego. Jeżeli mają przydzielone jakieś zadania, to zwykle są one mniejszego kalibru. Co ważne - o ile świadek może być zamężny, to drużbowie powinni być stanu wolnego.

 

Prawa ręka
Świadek i główny drużba to tak naprawdę prawa ręka pana młodego. Mężczyzna powołany do pełnienia tej roli będzie miał najwięcej obowiązków i powinien być najbardziej zaangażowany w przygotowaniach ślubno-weselnych przyszłego małżonka. Dlatego wybór tej osoby jest tak ważny i powinien być bardzo dobrze przemyślany. A wszystko to po to, aby przed ślubem i w jego trakcie pan młody mógł zająć się swoją wybranką i zabawą zamiast myśleć o tym czy wszystko jest dopięte na ostatni guzik. O tym powinien myśleć właśnie świadek.

Przed ślubem
Zacznijmy od organizacji wieczoru kawalerskiego, z którym świadek będzie musiał się zmierzyć. To duże wyzwanie, więc osoba, która zostanie wybrana do tej roli musi wykazać się nie lada umiejętnościami logistycznymi. Przed ślubem na życzenie przyszłego pana młodego świadek powinien pomóc w skompletowaniu garderoby. Obecnie zwykle ten obowiązek przejmuje narzeczona, jednak świadek powinien mieć mieć na uwadze udział w wyborze stroju ślubnego, co może być dość czasochłonne.

W dniu ślubu
Tutaj do działania może włączyć się część drużbów. Męska ekipa będzie musiała dopilnować odebrania bukietu dla panny młodej, świadkowej i druhen oraz przypinki do butonierki pana młodego, świadka i drużbów. Razem z rodzicami młodych świadek będzie obecny podczas błogosławieństwa pary młodej. Pod jego pieczą będą znajdowały się obrączki ślubne- powinien pamiętać o ich zabraniu oraz będzie ich pilnował do momentu przekazania księdzu lub urzędnikowi USC.

Po ceremonii zaślubin drużbowie powinni zająć się zorganizowaniem transportu dla niezmotoryzowanych gości. Podczas składania życzeń świadek powinien asystować parze młodej. Do jego zadań będzie należało odbieranie kwiatów oraz prezentów od gości oraz przeniesienie wszystkiego do auta państwa młodych.

Wesele
Na początku przyjęcia świadek powinien wygłosić uroczysty toast, który dobrze byłoby, gdyby był okraszony jakąś anegdotą z życia pana młodego. W trakcie wesela świadek musi być w stałym kontakcie z obsługą kelnerską, aby dopilnować czy niczego nie brakuje na stołach. Stały kontakt musi być zachowany również z zespołem muzycznym/djem, aby obsługa muzyczna znała godziny podawania np. ciepłych posiłków. Wówczas będą oni mogli swobodnie zaplanować kolejne sety muzyczne, konkursy i inne atrakcje.

Jeżeli będzie taka potrzeba świadek powinien pomóc przeprowadzić oczepiny. Jego pomoc (na życzenie pana młodego) będzie również potrzebna podczas sesji zdjęciowej. Tutaj wystąpi w podwójnej roli - jako asystent i jako model.

Jak widać świadek będzie miał pełne ręce roboty, ale z pewnością znajdzie też całkiem sporo czasu na zabawę i uczczenie zmiany stanu cywilnego pana młodego.