Artykuły powiązane

 

Pewnego rodzaju wyzwaniem dla pary młodej są sposoby na zintegrowanie gości, którzy będą uczestniczyć w przyjęciu weselnym. Mamy dla was garść klasycznych zabaw i nowych propozycji na przełamanie pierwszych lodów i wyśmienitą zabawę dla wszystkich. Przyjęcie weselne zwykle toczy się w swoim tempie i wedle sprawdzonych kanonów. Warto pomyśleć o przełamaniu tego schematu i wprowadzeniu elementów, które uatrakcyjnią wspólnie spędzone chwile oraz sprowokują nieznane sobie osoby do zabawy i lepszego poznania.

 

 

Przełamanie lodów
Zwykle na początku przyjęcia goście są onieśmieleni. Aby to zmienić możecie razem z dj lub zespołem przygotować zabawę, która sprawi wszystkim sporo radości. Trzeba będzie podzielić gości na kilka grup (ilość grup w zależności od wielkości wesela). Na wizytówkach z imionami gości dopiszcie wymyślone przez siebie nazwy grup tak, aby przemieszać ze sobą gości (chodzi o to, aby w jednej grupie były osoby, które w ogóle lub słabo się znają). Przykładowe grupy:
Ptaki: sroki, bociany, wróble, skowronki, sowy
Auta: syrenki, maluchy, warszawy, jeepy
Przyrodnicze: muchomorki, biedronki, motyle, dżdżownice, pszczółki
Tygodniowo: poniedziałki, wtorki, środy, czwartki, piątki
Zwierzęta: koty, psy, chomiki, pingwiny, konie
Ryby: płotki, karpie, łososie, pstrągi, makrele
Klasycznie: jedynki (1), dwójki (2), trójki (3), czwórki (4), piątki (5)
W pewnym momencie dj wywoła na parkiet np. wszystkie poniedziałki, koty, makrele lub syrenki. Wezwana grupa będzie musiała zatańczyć zagrany utwór. Potem do nich dołączą inni goście Dzięki temu parkiet szybciej się zapełni. Poszczególne wywołane grupy będą mogły dostać dodatkowe zadania, np. zainscenizować lub rozegrać scenkę rodzajową, ilustrującą ich nazwę. Fotograf i kamerzysta będą mieli sporo pracy podczas pokazu.

Księga porad
Część zaproszonych gości to małżeństwa z dłuższym lub krótszym stażem. Cenne porady zawsze są w cenie, a w tym przypadku mogą stanowić dodatkową pamiątkę dla pary młodej. Należy przygotować coś w rodzaju księgi gości, ale zamiast życzeń goście będą wpisywać porady dla nowożeńców. Tematyka będzie odgórnie narzucona, np..: „Jaki jest sekret szczęśliwego małżeństwa”, „Co zrobić w chwilach kryzysu”, „Jak przetrwać pierwsze lata po ślubie”, „W jaki sposób urozmaicać małżeńskie życie”, etc. Zagadnienia możecie wymyślić sami. Porady gości zamknięte w księgach mogą być cennymi radami i piękną pamiątką.

Specjalne role
Jeżeli na przyjęciu wasi goście będą siedzieć przy okrągłych stołach, możecie przygotować dla nich dodatkową atrakcję. Na każdym stole przygotujcie tyle plakietek, ile gości. Na każdej wpiszcie dodatkową rolę, którą konkretny gość będzie pełnił przez cały czas trwania wesela. Mogą to być np. Polewacz, Dusza towarzystwa, Bawidamek, Kokietka, Naczelny tancerz, Krejzolka, Grzeczna dziewczynka, Supermenka etc. Goście albo mogą losować swoje role, albo przydzielać je między sobą świadomie.

 

 

Test małżeński
Nowożeńcy siadają na krzesłach plecami do siebie. Pan młody otrzymuje kartki z napisami „Ja”, „Ona”, panna młoda - „Ja”, „On”. Zabawa polega na odpowiadaniu przy pomocy kartek na zadane przez dja pytania, np. Kto lepiej gotuje? Kto pierwszy zasypia? Kto trzyma kasę? Kto lepiej prowadzi auto? Kto jest lepszym dyplomatą? Kto ma fajniejszych teściów? Kto bardziej zajmuje się domem? Szybki test na zgodność i sporo radości i śmiechu dla wszystkich.

Pociąg i stacje
Czyli przejście przez wesele tanecznym krokiem. Zabawa polega na utworzeniu „pociągu”, w którym panna młoda/pan młody (mogą być dwa składy :D ) są „lokomotywami”. Młodzi zbierają z sali jak najwięcej gości. Podstawowy motyw muzyczny „Jedzie pociąg z daleka” przepleciony jest utworami kojarzonymi z konkretnymi państwami. Dj komunikuje w pewnym momencie: „Dojechaliśmy do Francji! A we Francji króluje can can”. Z głośników rozbrzmiewa muzyka w rytm can cana, a goście próbują, z większym lub mniejszym powodzeniem, go zatańczyć. Kolejnymi stacjami mogą być: Austria (walc), Polska (polonez), Brazylia (samba), Argentyna (tango), Kuba (salsa), Grecja (Greg Zorba), Rosja (kazaczok), Holandia (kaczuchy).

 

 

Balony z życzeniami
Karteczki z poleceniami (np. sprzątanie po kolejnej imprezie, zmywanie naczyń po jutrzejszym obiedzie, zrobienie masażu w najbliższym tygodniu, przygotowanie romantycznej kolacji) wrzucane są do balonów, które należy nadmuchać i zawiązać. Młodzi losują balony, a tym samym zadania, które muszą wykonać. Zabawę można zorganizować dla gości. Wówczas należy jedynie lekko zmodyfikować zadania, np. W najbliższym miesiącu umyję młodemu samochód, W przeciągu tygodnia zaproszę pannę młodą na kawę, w przeciągu ... wytrzepię młodym dywan, zabiorę młodych do spa, zaproszę młodego na piwo, etc.

Taniec za lub bez pieniędzy
Niektóre pary życzą sobie, aby przeprowadzić tzw. taniec za pieniądze. Zabawa polega na tym, że aby zatańczyć z panną czy panem młodym należy za to zapłacić. Można ją zorganizować w ramach oczepin lub w dowolnym momencie wesela. Niektórzy narzeczeni chcą włączyć tą zabawę na listę, ale zmieniając zasady. Aby zatańczyć z młodymi goście muszą na kartkach, w przygotowanej księdze wpisać życzenia / porady / złote myśli związane z małżeństwem. Za jeden wpis należy się chwila tańca. Całość życzeń/ porad pozostaje jako pamiątka.