Artykuły powiązane

Wyjątkowość szampana to nie tylko fakt, że może się tak nazywać wino produkowane wyłącznie we francuskiej Szampanii. Najważniejsze jest to, że ten trunek powstaje bez sztucznego nasycania napoju dwutlenkiem węgla (w przeciwieństwie do większości win musujących). Dwutlenek węgla tworzy się w nim na skutek naturalnego procesu dojrzewania. Do butelek nalewa się młode, nie do końca przefermentowane wino, a następnie butelki przechowuje się w piwnicach lekko pochylone w stronę korka w temperaturze 3-5°C przez okres minimum dwóch lat.

Szlachetny trunek
Aby móc nazywać wino szampanem, musi być ono wyprodukowane z konkretnych trzech szczepów winogron - chardonnay, pinot noir i pinot meunier. Szampan wytwarzany jest głównie z białego wina, w mniejszych ilościach z czerwonego.
Produkcja została zmonopolizowana przez producentów, którzy skupują winogrona z terenu całej Szampanii, a następnie mieszają je według własnego uznania. W efekcie na butelkach nie podaje się informacji o winnicy, z której pochodzi szampan, a jedynie nazwę producenta i rok rozpoczęcia produkcji.
Prawdziwy szampan jest towarem luksusowym. Butelka 0,75 litra z dobrego rocznika od najlepszych producentów może kosztować nawet do 2000$. Młode trunki z gorszego rocznika kosztują od 25 do 200 $ za butelkę.
Za odkrywcę szampana uważa się Pierre'a Dom Perignon - zakonnika opactwa benedyktynów w Hautvillers. Długoletnie doświadczenia doprowadziły do stworzenia przez niego w 1670 r. „diabelskiego wina”. Produkcję tego pieniącego się trunku rozpoczęła firma Moët & Chandon, której winnice znajdują się w Szampanii we Francji.

Sposób serwowania
Szampan przed podaniem powinien być solidnie schłodzony do temperatury 6-8 stopni. Nie bez znaczenia są również kieliszki, w których szampan zostanie podany. Powinny być wysokie i wąskie, o pojemności
od 100 do 250 ml. Dzięki temu mamy możliwość obserwowania wydobywających się z trunku bąbelków. Płaskie i szerokie nie zapewnią takich doznać wzrokowych. Kieliszek powinien zostać napełniony do wysokości ¾. Szampan jest uniwersalnym trunkiem - można go podawać w zasadzie do wszystkich dań.

Informacje nie bez znaczenia
Szampan powinien być zupełnie klarowny. Zapach i smak powinny być miłe dla podniebienia i nosa. Na etykiecie powinien widnieć napis „champagne”, który jest znakiem prawnie zastrzeżonym. Dodatkowo na etykiecie znajduje się informacja, od którego producenta szampan pochodzi. Do najsłynniejszych winnic należą Dom Perignon, Moët, Veuve Cliquot, Ruinart i Roederer.

Substytut
W ostatnim czasie w naszym kraju prawdziwą furorę robi cydr. Jest to musujący napój alkoholowy, niezmiernie delikatny w smaku, wytwarzany z owoców (najczęściej z jabłek lub gruszek). Dwutlenek węgla tworzy się w nim w sposób naturalnego procesu. Najlepiej sięgnąć po nasze rodzime cydry (choćby lubelski), produkowane z krajowych owoców. Być może nie jest to trunek idealny na wesele. Jednak na spotkanie z przyjaciółmi czy randkę z ukochanym będzie w sam raz.