to teraz wklejam zadania świadkowej

Panna Młoda zwykle wybiera świadka płci żeńskiej, którego nazywa się świadkową, starszą lub druhną. Bycie prawą ręką Panny Młodej jest nie tylko wielkim zaszczytem, ale i niemałym wysiłkiem. Bowiem do zadań świadkowej należy nie tylko stanie przy boku Młodej w kościele, ale przede wszystkim pomoc w wielu przygotowaniach przedślubnych, trwających często wiele miesięcy.
Nie jest wymagane, aby na ślubie świadkami były dwie osoby różnej płci, aczkolwiek zazwyczaj tak się postępuje. Panna Młoda na starszą najczęściej wybiera bliską sobie osobę -siostrę lub przyjaciółkę. Druhnę powinno darzyć się zaufaniem, dobrze by było, aby posiadała cechy takie jak zaradność, rozsądek i zorganizowanie. Cechy te będą bardzo przydatne w przygotowaniach do ślubu, a także podczas ceremonii. Powinna przede wszystkim wyręczać przyszłą żonę z możliwie wielu obowiązków, pomagać przy organizacji wesela i służyć pomocną radą w każdej sprawie. Przed ślubem taka osoba ma wiele zadań do spełnienia, a już samo przyjęcie to moment najważniejszy, w którym musi wszystkiego dopilnować, aby Młodej nic nie zaprzątało głowy. Świadkowa powinna sobie uświadomić, że nie jest tylko osobą do towarzystwa Panny Młodej, podpisania stosownych dokumentów i pozowania do pamiątkowych zdjęć.
Przed ślubem i weselem
Osoba, która została poproszona do świadkowania powinna uzgodnić z Parą Młodą czym powinna się zająć, aby ułatwić przygotowania do ślubu. Jeśli jest to bardzo bliska przyjaciółka czy siostra, pomoże przyszłej żonie niemal we wszystkim. Pierwszą sprawą, w której może wspomóc jest tworzenie listy gości, i wysyłanie zaproszeń, poradą może służyć także przy wyborze zespołu, weselnego menu czy ślubnego kamerzysty. Najbardziej popularnym zadaniem druhny jest oczywiście pomoc w wyborze sukni ślubnej i wszelkich dodatków. Często jest to wielogodzinne odwiedzanie wszystkich możliwych salonów mody, aby Panna Młoda znalazła tę wymarzoną kreację, w której będzie wyglądała i czuła się wyjątkowo. Jej obowiązkiem jest również organizacja wieczoru panieńskiego. Przed samą uroczystością starsza powinna zadbać o odbiór kwiatów, dostarczenie obrączek i pomóc Młodej w ubiorze i przygotowaniu, aby wyglądała idealnie. Świadkowa nie może też zapomnieć, że ona również pełni bardzo ważną rolę i powinna być stosownie ubrana, tj. szykownie, ale tak by nie przyćmić Panny Młodej.
W trakcie trwania ceremonii i wesela
Podczas przyjęcia starsza powinna być asekuracją i wsparciem kobiety, która przeżywa swój najważniejszy dzień w życiu. Przed nią trudne zadanie- pamiętanie o wszystkim tym, o czym mogła zapomnieć Młoda. W jej torebce muszą się znaleźć zapasowe pończochy dla Panny Młodej, igła i nitka, plastry i wkładki do butów, puder, szminka i oczywiście chusteczki ratujące przy wzruszeniu. Na ślubie powinna poprawiać welon, potrzymać bukiet kiedy to potrzebne, odbierać prezenty i kwiaty od gości. Na weselu usadzać zaproszonych na odpowiednich miejscach, zachęcać gości do zabawy, czuwać nad wyglądem Młodej, brać udział w sesji fotograficznej i oczywiście bawić się na oczepinach. Świadkowa powinna również wygłosić na przyjęciu toast za Młodą Parę.
Po przyjęciu
Kiedy wesele dobiega już ku końcowi druhna powinna pilnować, aby wszyscy goście mieli zapewniony transport do domów lub nocleg. Jeśli Panny Młodej nie ma w pobliżu to na nią spada obowiązek dziękowania gościom za przybycie i zaproszenie na poprawiny. Powinna się również zorientować, czy nie trzeba czegoś dokupić lub załatwić, aby niczego nie zabrakło na poprawinach. Świadkowa może również zająć się organizacją podróży poślubnej, lub pomóc świeżo upieczonej żonie w pakowaniu.
nie dajmy jednak sie zwariować
