targi ślubne Szczecin

Artykuły powiązane

Przygotowania ślubne krok po kroku

 Wkrótce po zaręczynach obydwie rodziny powinny ustalić i podać do oficjalnej wiadomości datę i miejsce ślubu. Podczas ustalania daty ślubu należy pamiętać, że tradycja zaleca, aby przysięgę małżeńską składać:

  • w miesiącu, w nazwie którego występuje litera "r"
  • w Boże Narodzenie
  • w karnawale
  • w Święta Wielkanocne
Nie zaleca się natomiast wyznaczania daty ślubu w maju, listopadzie, 1 kwietnia, a także w Adwencie i Wielkim Poście.

Zaproszenia
Skoro termin ślubu został już ustalony, powinno się sporządzić listę gości, a następnie przystąpić do zamawiania zaproszeń.
Zaproszenia powinny być wydrukowane na papierze dobrej jakości, niezbyt kolorowym i powinny dotrzeć do gości co najmniej na trzy tygodnie przed uroczystością. Zaproszenia powinny mieć następującą formę:

  • pierwsza strona: informacja dla zaproszonych z jakiej okazji otrzymują zaproszenie
  • druga strona zaproszenia powinna zawierać dodatkowe informacje dotyczące np. wymaganego stroju lub konieczności potwierdzenia przybycia
  • trzecia strona: imiona i nazwiska narzeczonych oraz ich rodziców, dokładna data i godzina ślubu oraz adres urzędu i kościoła
  • czwarta strona pozostaje wolna lub można na niej naszkicować plan dojazdu do lokalu, w którym odbywa się wesele
 Koperta do zaproszeń powinna być zaadresowana ręcznie. Członkom najbliższej rodziny i gościom wyjątkowo dostojnym listy z zaproszeniami powinny być dostarczone osobiście przez narzeczonych. Wówczas jest okazja do przedstawienia wybranki lub wybranka (o ile takowe nie nastąpiło wcześniej).

Świadkowie
 Świadkowie powinni być osobami nie tylko bliskimi dla narzeczonych, ale także powinni być dobrze zorganizowani. Na nich bowiem będzie spoczywać wiele obowiązków takich jak towarzyszenie podczas uroczystości ślubnej, pomoc przy odbieraniu kwiatów i prezentów, opieka nas gośćmi. Dawniej do obowiązku świadków należało również wskazanie miejsca przy stole zaproszonymi gościom.
 Informacja o wyborze danych osób na świadków powinna dotrzeć do nich dwa miesiące przed uroczystością. Rola świadków to wielki zaszczyt, ale i duży obowiązek. Wybrane osoby mogą odmówić, należy to uszanować, dlatego ten wczesny termin poinformowania jest tak istotny.

Obrączki, suknia ….
 Obyczaj nakazuje, aby przyszła panna młoda nie uczestniczyła w kosztach zakupu obrączek. Obrączki kupuje narzeczony, ale nie musi ich sam wybierać. Dawniej preferowano wyłącznie złote obrączki. Obecnie zależy to od zamożności narzeczonych. Na wewnętrznej stronie obrączki powinno być wygrawerowane imię i data ślubu młodych.
 W Polsce, w przeciwieństwie do większości krajów europejskich, obrączki nosi się na serdecznym palcu prawej ręki.

 Wybór sukni ślubnej należy wyłącznie do panny młodej. do momentu ceremonii ślubnej, pan młody nie powinien widzieć kreacji swojej przyszłej żony. Oglądanie kreacji, a także pomoc w jej wyborze przez narzeczonego, wróży niezgodę w małżeństwie. Narzeczona musi wiedzieć, że strój ślubny może zakładać przed uroczystością tylko wtedy, gdy zachodzi taka konieczność. Paradowanie w sukni ślubnej tylko dla samej przyjemności niesie złą wróżbę. Według wierzeń przymierzanie sukni przez dziewczynę grozi staropanieństwem.
 Kompletując kreację ślubną panna młoda powinna pamiętać, aby nie zbrakło następujących elementów:

  • czegoś białego (symbol czystości uczuć)
  • czegoś niebieskiego (gwarancja wierności wybranka)
  • czegoś pożyczonego (gwarancja przychylności rodziny męża)
  • czegoś starego (by w trudnych chwilach nie zabrakło pomocy krewnych i przyjaciół)
  • czegoś nowego (symbol dostatku)
Warto również pamiętać, aby, idąc do ołtarza, zaopatrzyć się w następujące drobiazgi:
  • w szwie sukni panny młodej powinien znaleźć się kryształek cukru i okruszek chleba
  • do buta należy włożyć pieniążek
  • w kieszeni pana młodego nie powinno zabraknąć drobnych monet - zapewni to dostatek rodzinie
Zdzisław Łubkowski
Właściciel Hotelu "Bończa" w Szczecinie