Artykuły powiązane

Część osób nie widzi różnicy między oświadczynami i zaręczynami, uważając że oba pojęcia są tożsame. Nic bardziej mylnego.

Wraz z zanikiem ultratradycyjnych zachowań związanych z organizowaniem ślubu i wesela, przy okazji zacierały i rozmywały się znaczenia takich słów jak oświadczyny czy zaręczyny. Świat idzie do przodu, tradycja także ulega modyfikacjom. Jednak w niektórych momentach warto (choć w minimalnym stopniu) hołdować zwyczajom.

Różnice
Oświadczyny, które można określić jako wstęp do zaręczyn, to złożenie propozycji (oświadczenie) dotyczącej zawarcia związku małżeńskiego. Innymi słowy to moment, w którym mężczyzna prosi kobietę by została jego żoną. Zwykle para jest ze sobą sam na sam.
Zaręczyny odbywają się już w szerszym gronie, z udziałem rodziców dziewczyny. Podczas uroczystego spotkania w domu rodzinnym dziewczyny, chłopak prosi o rękę wybranki. Obecnie najczęściej młodzi informują po prostu rodziców o swoich zamiarach zmiany stanu cywilnego.

Sam na sam
Oświadczyny to ważny moment w życiu zakochanych ludzi. Zwykle mężczyźni starają się zaaranżować tą wyjątkową chwilę w sposób szczególny, by wybranka zapamiętała ją na całe życie. Najczęściej oświadczyny mają miejsce podczas romantycznej kolacji w domu lub restauracji.

Dla przyszłych teściów
Przechodząc do etapu zaręczyn po pierwsze para powinna ustalić termin, w którym mężczyzna odwiedzi swoją wybrankę i jej rodziców. Spotkanie powinno mieć charakter uroczystej kolacji, a uczestnicy powinni podkreślić rangę wydarzenia odpowiednim, eleganckim strojem. Przyszły pan młody powinien mieć bukiety kwiatów dla przyszłej teściowej i dla wybranki serca. Mile widziany będzie dobry trunek dla przyszłego teścia.

Ustalenia
Po wspólnej kolacji przyszły pan młody powinien przejść do meritum. Po wyrażeniu swoich planów względem ukochanej kobiety, wręczeniu pierścionka zaręczynowego, uzyskaniu aprobaty ze strony rodziców dziewczyny, narzeczeni wraz z rodzicami powinni z grubsza ustalić termin ślubu i zarys przyjęcia weselnego.

Szczególny pierścionek
Klasyczny zaręczynowy pierścionek wykonany jest z białego lub żółtego złota z osadzonym brylantem. Na tym oferta się nie kończy. Alternatywą dla brylantu mogą być szmaragd, topaz, szafir, rubin, ametyst, cytryn, granat, turkus, opal.

Rozwiać wątpliwości
Jeżeli mężczyzna ma wątpliwość co do biżuterii, którą lubi jego ukochana, przed tak ważnym wyborem warto zrobić wywiad środowiskowy, dzięki któremu zamierzony zakup będzie trafiony w dziesiątkę. Przy okazji warto upewnić się co do rozmiaru pierścionka. Najbliższa przyjaciółka, mama czy siostra przyszłej panny młodej mogą być w tej sytuacji bardzo pomocne :)