Artykuły powiązane

Ceremonia zaślubin

 (…) Jeżeli Panna Młoda chciałaby przejrzeć się w lustrze, nie powinna tego robić w pełnym ubiorze. Wystarczy zdjąć na przykład pantofelek.

 Ubierając się do ślubu należy uważać, aby się nic nie rozpruło i nie rozdarło - wróży to łzy i nieszczęście. Jeżeli jednak zdarzy się nam taki "wypadek" nie należy popadać w panikę tylko spiąć rozdarcie szpilką bądź agrafką.

 Bukiet ślubny powinien składać się z ulubionych kwiatów Panny Młodej, ale tradycja nakazuje, aby nie były to róże - miłość nie lubi cierni. Jeśli jednak chcemy mieć bukiet ślubny z róż powinniśmy dokładnie obrać łodygi z kolców.

 Kwiaty w bukiecie ślubnym mają swoją symbolikę:

  • Fiołek symbolizuje wierność
  • Floks symbolizuje bycie razem
  • Goździk - czystą miłość
  • Irys - zdrowie
  • Konwalia - szczęście
  • Lilia - czystość
  • Róża - cnotę i piękno
  • Kamelia - wdzięczność

     Tradycyjnie dzień przed uroczystością odbywał się wieczór panieński oraz kawalerski. Wieczór panieński organizowany był się w domu Panny Młodej przy skromnym poczęstunku. Uczestniczyły w nim przyjaciółki, czasami matka i babcia Panny Młodej.

     Wieczór kawalerski organizował na własny koszt Pan Młody. Z męską bracią spotykano się w karczmie lub piwiarni. Pito piwo, wódkę, żartowano z Młodego, uświadamiano mu, że to ostatni dzień jego swobody, zachęcano go do korzystania z ostatnich chwil wolności.

     Dzień weselny rozpoczynał się od przybycia do domu Panny Młodej orszaku Pana Młodego. Błogosławieństwo Pary Młodej odbywało się w specjalnie przygotowanym pokoju przy cichym chórze druhen. Pobłogosławiony orszak weselny ruszał zaprzęgiem albo pojazdem przed kościół. Warto również pamiętać, że według tradycji powinno się jechać do kościoła i z kościoła inną drogą, tak, aby drogi się nie krzyżowały.

     Z drogi do kościoła nie należy zawracać, ani nie powinno się zatrzymywać na dłużej. Uważano to za znak nieudanego związku. Uważano również, że szczęście i dobrą przyszłość związkowi wróży przekroczenie progu kościoła prawą nogą, a drogę do ołtarza powinno przemierzać się z uśmiechem na ustach.

     Przed ołtarzem Panna Młoda nie powinna oglądać się za siebie dowodziło by to, że wychodzi za mąż niechętnie. Łzy Panny Młodej to znak, że nie będzie płakać z powodu męża.

     Równy płomień świecy w czasie uroczystości wróży trwały i zgodny związek. Nieporozumienia zaś wróżą świece, które migocą i gasną.

     Szczególną uwagę należy zwrócić na obrączki. Gdy zdarzy się, że obrączka upadnie na podłogę pod żadnym pozorem nie wolno jej podnosić samemu. Zły los może odwrócić tylko ksiądz lub ministrant i wtedy już nic nie stoi na przeszkodzie, by włożyć obrączki wybrance. Obrączki powinno się zakładać na serdeczny palec prawej ręki.

     Panna Młoda powinna uważać, by partner nie wsunął jej obrączki do samego końca. Oznacza to bowiem, że będzie on rządził w małżeństwie.

     Kto jako pierwszy położy pod stułą rękę na dłoni partnera lub w drodze do ołtarza okręci partnera wokół siebie - będzie przewodził w małżeństwie.

     Na koniec ceremonii Pan Młody powinien złożyć na ustach ukochanej pocałunek, który zapewni jego wierność.

     Nie należy się martwić jeśli wypowiadając słowa przysięgi małżeńskiej pomylimy się i przekręcimy słowa przysięgi, wróży to bowiem szczęście.

     Po wyjściu z kościoła Młodzi obsypywani są przez gości drobnymi monetami, by we wspólnym życiu niczego im nie brakowało. Tradycja mówi, że kto nazbiera więcej monet będzie w przyszłości zarządzał domowym budżetem.

    Zdzisław Łubkowski
    Właściciel Hotelu "Bończa" w Szczecinie