Pierwszy taniec na weselu to nie tylko historia pełna emocji, którą opowiadają gościom nowożeńcy. Taniec ma być w pewien sposób podziękowaniem dla przybyłych, a jednocześnie jest oficjalnym rozpoczęciem nie tylko zabawy weselnej, ale także wspólnego życia nowożeńców. Podczas pierwszego tańca świeżo upieczeni małżonkowie po raz pierwszy prezentują się w szerszym gronie jako mąż i żona, jest to chwila jedyna i niepowtarzalna.Podejście do pierwszego tańca znacznie zmieniło się na przestrzeni ostatnich lat. Wcześniej nowożeńcy rzadko decydowali się na przygotowanie specjalnego układu. Czasem nawet nie wybierali pierwszej piosenki. Zespół po prostu grał balladę, a państwo młodzi kołysali się w jej rytm tańcząc klasycznego "przytulańca". Dzisiaj pary chętnie korzystają z wielu możliwości, aby na swoim weselu zaprezentować się jak najlepiej. Kurs nauki tańca towarzyskiego, liczne nagrania w Internecie, aż w końcu prywatne lekcje z instruktorem - przyszli nowożeńcy mogą skorzystać z wielu form zaprezentowania się jak najlepiej podczas wspólnego występu. Równie ważna jak taniec jest pierwsza piosenka, którą wybierają państwo młodzi. Zazwyczaj jest to melodia związana z ważnym wydarzeniem, jak pierwsza randka, czasem z pięknymi wspomnieniami.
Walc idealny
Choć rynek muzyczny przepełniony jest nowościami i co chwilę nowy utwór o miłości staje się hitem, to pary zgłaszające się do szkół tańca wybierają klasyczne melodie. - Od wielu lat na pierwszym miejscu króluje walc wiedeński. Tuż za nim pary najchętniej uczą się walca angielskiego, a w następnej kolejności rumby - mówi Katarzyna Urbańska ze Szkoły Tańca Gryf. Są pary, które chciałyby zaskoczyć gości bardziej żywiołowym tańcem w stylu rock'n'roll. - Wiele par przynosi swój ulubiony utwór i prosi, aby do niego dobrać choreografię. Zawsze trzeba to robić uwzględniając możliwości i styl danej pary - podpowiada Anna Kowalska ze Studia Tańca Anna Kowalska.
Pierwsza piosenka
W przypadku wyboru utworu narzeczeni są podzieleni. Osoby, które mają wybraną pierwszą piosenkę, przychodzą z nią do szkoły tańca i wspólne z instruktorem dobierają do niej taniec. Często zdarza się, że piosenka jest źle dobrana i nie pasuje do niej żaden taniec towarzyski. Bywa, że nie słychać rytmu, a czasem utwór jest po angielsku i słowa są nieadekwatne do wydarzenia, jakim jest ślub i wesele, z czego przyszli nowożeńcy mogą w ogóle nie zdawać sobie sprawy. Dlatego, przy obcojęzycznym utworze, warto pamiętać o wcześniejszym sprawdzeniu tłumaczenia tekstu. - Wielu narzeczonych nie ma wybranej żadnej piosenki i wtedy przydaje się pomoc instruktora tańca, który zaproponuje utwory, a nawet zaprezentuje kilka układów tanecznych, dając narzeczonym duże możliwości do wyboru - mówi Anna Kowalska. - Bardzo ważną rolę w wyborze tańca i piosenki odgrywa wbrew pozorom suknia ślubna. Długa, z trenem, z wieloma warstwami tiulu ogranicza znacznie poruszanie się, a co za tym idzie wybór tańca. Z taką suknią nie zatańczymy na pewno rock`n'rolla czy innych, szybkich tańców latynoamerykańskich. Jeśli taniec ma być żywiołowy, to suknia powinna być krótka, aby nie było niepotrzebnego stresu związanego z możliwością jej przydepnięcia, czy uszkodzenia - podpowiada Katarzyna Urbańska. Wybierając suknię, która w górnej części przylega do ciała, a w dolnej rozszerza się ku dołowi (tzw. syrenka), koniecznie należy powiedziweć o tym instruktorowi, który nauczy, jak się w niej poruszać. - Najważniejsza jest współpraca między narzeczonymi i instruktorem, który ze względu na swoje doświadczenie potrafi doradzić uwzględniając wszystkie fakty- twierdzą zgodnie instruktorki tańca - Katarzyna Urbańska i Anna Kowalska.
Nasza piosenka
A jaki utwór najczęściej wybierają narzeczeni? Sporo zależy od tego, co jest akurat modne i plasuje się wysoko na listach przebojów. Czasem zdarzają się również piosenki sprzed kilku, jak "Moje jedyne marzenie" Anny Jantar czy "Czekasz na tę jedną chwilę" (znana głównie jako Wielka miłość) Seweryna Krajewskiego. Bardzo popularny jest także walc z "Nocy i dni".
Profesjonalne obuwie
Obuwie ślubne, szczególnie w kolorze białym zazwyczaj zakłada się tylko raz na wesele, a nie kosztuje przy tym mało. Dlaczego więc nie wybrać profesjonalnych butów do tańca? W sklepach z tanecznym obuwiem znajdziemy zróżnicowane buciki pod względem wysokości i rodzaju obcasa, ale także w różnych kolorach i fasonach. Buty do tańców latynoamerykańskich są zazwyczaj odkryte, a do standardowych układów zabudowane. - Profesjonalne obuwie jest niezwykle miękkie i podatne na wszelki ruch, a przede wszystkim na ułożenie stóp. Przyjemnie miękki przód buta nie męczy stopy, a jest to bardzo ważne przy weselach, które trwają kilka godzin - podkreślają zgodnie Anna Kowalska i Katarzyna Urbańska. Trzeba tylko pamiętać o odpowiednio wcześniejszym rozchodzeniu butów, aby paski miały czas ułożyć się do stopy.
Lekcje indywidualne
Zazwyczaj przyszła para młoda potrzebuje około pięciu lekcji, aby opanować proste figury taneczne. Nie ma oczywiście przeciwwskazań, aby lekcji było więcej, jeśli para planuje zaprezentować skomplikowany układ lub chce mieć wszystko dopracowane co do szczegółu. Na lekcjach indywidualnych, oprócz kilku figur tanecznych i kroku podstawowego, narzeczeni zdobywają wiedzę dotyczącą ładnej i prostej postawy, elegancji ruchu, a także swobody w tańczeniu ze sobą. Na poruszanie tematów związanych z techniką taneczną czasu jest zdecydowanie za mało. Aby lekcje indywidualne przyniosły spodziewany efekt, trzeba się zgłosić do szkoły minimum półtora miesiąca przed planowaną uroczystością. Daje to parze młodej czas na przećwiczenie wszystkiego w domu, co z kolei znacznie zmniejszy stres podczas finałowego występu na weselu.I jeszcze jedna ważna kwestia, czyli przekonanie do nauki tańca. Z tańca trzeba czerpać radość. Figury taneczne, rytm i muzyka mają być czymś przyjemnym, a nie żmudnym liczeniem raz, dwa, trzy, teraz obrót. Na szczęście instruktorzy tańca potrafią stworzyć wspaniałą atmosferę podczas zajęć, gdzie narzeczeni odprężają się i z przyjemnością chłoną wiedzę przekazywaną im przez nauczyciela. Ponadto, lekcje tańca są inwestycją na przyszłość. Poznając kilka układów jesteśmy w stanie zatańczyć na niejednym przyjęciu, wprawiając w zachwyt obserwujących gości.
KM
Serdecznie dziękujemy za pomoc w przygotowaniu artykułu, cenne rady i informacje pani Katarzynie Urbańskiej www.taniec-szczecin.pl oraz pani Annie Kowalskiej www.annakowalska.pl