targi ślubne Szczecin

Artykuły powiązane

Zasady rozsadzania gości przy stole

 Rozsadzanie gości przy stole to trudne zadanie, któremu muszą sprostać organizatorzy przyjęcia weselnego. Wymaga ono znajomości zasad i reguł, które stanowią podstawę etykiety.

 Podstawą jest ustalenie miejsca honorowego, które jest punktem wyjścia do rozmieszczenia pozostałych gości. W przypadku przyjęcia weselnego przez pojęcie miejsca honorowego rozumie się miejsce dla Pary Młodej. Miejsce to powinno znajdować się naprzeciw okien lub przodem do drzwi wejściowych.

 Istnieje kilka sposobów na posadzenie przy stole gości weselnych. Zależy to w dużej mierze od kształtu i ustawienia stołu. Gdy stoły weselne są długie, prostokątne, ustawione w kształt litery "T" lub "U" Państwo Młodzi powinni siedzieć po środku stołu. Obok nich miejsce zajmują rodzice. Obok Panny Młodej siada ojciec i matka Pana Młodego oraz drużba z partnerką. Natomiast przy Panu Młodym siadają rodzice Panny Młodej oraz druhna z partnerem Obecnie coraz częściej zdarza się, że bezpośrednio obok Państwa Młodych siadają świadkowie z partnerem w dowolnej konfiguracji. Zasadą jest, że obok Pary Młodej sadza się najbliższą rodzinę - najpierw seniorów, a potem rodzeństwo. Im dalej od Państwa Młodych, tym miejsca mają mniejszą rangę. Jednak nawet ktoś posadzony na końcu stołu nie powinien się czuć urażony, bo przecież samo zaproszenie na wesele jest wyróżnieniem.

 Pozostałych gości najlepiej jest sadzać według jasnych kategorii, takich jak na przykład wiek. Zaproszeni goście powinni siedzieć na przemian: mężczyzna, kobieta, mężczyzna, itd. Należy również pamiętać, aby na końcu stołu nie sadzać kobiet, jak również nie zapominać, że gości zagranicznych honorujemy przed krajowymi.

 Organizatorzy wesela powinni wykazać się taktem i znajomością zaproszonych gości, by w żadnym wypadku nie posadzić koło siebie skłóconych, czy rozwiedzionych. Należy uwzględnić również wzajemne sympatie i antypatie w celu uniknięcia wzajemnych konfliktów.

 Drugim problemem, z którym organizatorzy wesela muszą się uporać, jest takie posadzenie członków dwóch nie znających się rodzin, żeby mogli się oni poznać i razem dobrze bawić.

 Doświadczenie uczy, że sadzanie gości jednej tylko rodziny przy jednym stole, zaś drugiej przy drugim, wcale nie pomaga w zabawie i wzajemnym poznaniu. Wesele będzie natomiast na pewno udane, jeśli goście jednej rodziny, jak i drugiej będą się wspólnie bawić i poznawać. Dlatego radzimy, aby gości obydwu rodzin sadzać nie koniecznie na przemian przy stole, ale na przykłąd z jednej strony przedstawiciele jednej rodziny, zaś z drugiej strony stołu przedstawiciele drugiej rodziny. Należy uwzględnić przy tym m.in. wiek, zainteresowania, itp.

 Dawniej miejsce zaproszonym gościom wskazywał gospodarz wesela lub drużba. Obecnie, w celu uniknięcia zamieszania i bałaganu związanego z zasiadaniem do stołu, warto przygotować wizytówki z imieniem i nazwiskiem gości, które po uwzględnieniu w/w zasad i reguł kładzie się na serwetce, albo stawia przed nakryciem (za sztućcami deserowymi). Miejsca zaproszonym gościom powinni wskazywać świadkowie, lub osoby znające większość zaproszonych gości.

Zdzisław Łubkowski
Właściciel Hotelu "Bończa" w Szczecinie