Artykuły powiązane

Ceremonia zaślubin, a co potem….

 Po ceremonii zaślubin Młodzi przyjmują życzenia i gratulacje od zaproszonych gości. Obyczaj nakazuje, aby zachowana była przy tym odpowiednia kolejność. Najpierw powinni sobie złożyć życzenia wzajemnie Nowożeńcy, następnie składają je w kolejności: świadkowie, rodzice Młodych, dziadkowie, bliżsi i dalsi krewni, przyjaciele i znajomi.

 Jeżeli do życzeń przyłączy się także zupełnie obca osoba będąca akurat w kościele to w myśl starego przesądu taki przypadek to widomy znak powodzenia w małżeństwie. Po zakończeniu ceremonii składanych życzeń następuje przejazd Nowożeńców i gości z kościoła do domu weselnego. W dzisiejszych czasach jest to najczęściej wynajęta sala restauracyjna. Spod kościoła najpierw odjeżdżają rodzice, potem Nowożeńcy i reszta orszaku.

 Piękny staropolski obyczaj nakazuje powitać Młodych małżonków chlebem i solą. W niektórych regionach Polski dodatkowo wita się Młodych również kieliszkiem wody i wódki. Powitania dokonują rodzice Młodej i Młodego.

 Rodzice wychodzą na powitanie Nowożeńców ze specjalnie upieczonym na tę okazję chlebem, ozdobionym motywami roślinnymi … Młodzi powinni oderwać kawałek chleba (aby ułatwić to zadanie wcześniej z bochenka wykrawa się kawałek). Oderwany kawałek chleba należy umoczyć w soli i zjeść, a następnie dokonać wyboru kieliszków. Zawsze jako pierwsza wyboru kieliszka dokonuje Panna Młoda, a następnie młodzi wypijają napoje i rzucają kieliszkami przez prawie ramię nie odwracając się do tyłu. Osoba, która trafi na alkohol w myśl starych przesądów będzie rządziła w rodzinie.

 Rozbicie się szkła ma wróżyć szczęście w rodzinie. Gdyby jednak zdarzyło się tak, że któryś z kieliszków nie uległby zbiciu nie należy się martwić, a świadek Pana Młodego powinien rozbić go nogą.

 Podczas powitania Pary Młodej przez rodziców chlebem i solą Panna Młoda może zostać zapytana o to co woli "Chleb, sól, czy Pana Młodego?". Prawidłowa odpowiedź powinna brzmieć: "Chleb sól i Pana Młodego, żeby pracował na niego". Pan Młody na rękach przenosi żonę przez próg "Aby jej życie przy boku męża lekkie było". Para Młodych następnie wchodzi na salę weselną, a za nimi pozostali goście. Wejście na salę odbywa się przy dźwiękach Marsza Weselnego. Po drodze Nowożeńcy jak i pozostali goście witani są przez obsługę lokalu kieliszkiem szampana. Orkiestra wita Młodych, gości i wznosi pierwszy toast za Państwa Młodych. Toast ten wypija się na stojąco. Jest to dobry moment, aby Młodzi dali wyraz zadowolenia i podziękowania za przybycie gości na ich uroczystość. Po wypitym toaście goście są zapraszani do zasiadania do stołu. Zasada rozsadzania gości przy stole zaprezentujemy w następnym odcinku.

Zdzisław Łubkowski
Właściciel Hotelu "Bończa" w Szczecinie