Artykuły powiązane

 Pierwszym afro-kubańskim rytmem, który zyskał światową popularność była RUMBA. Taniec ten powstał pod wpływem pieśni i tańców niewolników afrykańskich przywiezionych z "czarnego lądu" na Kubę. Kubańscy muzycy w roku 1929 w Nowym Jorku zaprezentowali muzykę Rumby, potem w 1930 roku zagrali ją w Paryżu i w Londynie. Tancerze po obu stronach Atlantyku zachwycili się tym nowym tańcem i po paru latach Rumba była pierwszym łacińskim tańcem włączonym do europejskiego programu tańców towarzyskich. W czasie swojej długiej historii Rumba spełniała wiele ról. Rozpoczęła jako taniec płodności, w czasie którego tancerze naśladowali zaloty ptaków i zwierząt w okresie godów. W czasie pulsującego, erotycznego rytmu muzyki, kobieta wykonywała zmysłowe i prowokacyjne ruchy, aby zwrócić uwagę partnera.

 Większość choreografii dzisiejszej Rumby opiera się na starej fabule mówiącej o kobiecie, która próbuje zainteresować i ostatecznie zapanować nad mężczyzną, wykorzystując swoje wdzięki. W choreografii Rumby znajdujemy elementy uwodzenia i ścigania, gdzie początkowo mężczyzna jest kuszony, a następnie odrzucony przez swoją partnerkę. Zmysłowe zaproszenia kobiety nie pozostają obojętne dla mężczyzny, który w celu zdobycia jej względów wyraża swoją męską siłę.

 Rytm Rumby jest spokojny, miarowy, oparty na czterech uderzeniach w każdym takcie muzyki, przy czym czwarte uderzenie jest najsilniej akcentowane. Tempo Rumby to 27-26 uderzeń na minutę.

 Rumba poprzez swój charakter jest tańcem miłości, zakochania, uwielbienia i pożądania między dwojgiem ludzi, a więc wszystkich tych cech, jakie posiada para narzeczeńska. Zdarza się, że niejedna para wybiera na swój pierwszy taniec właśnie Rumbę, oddając tym samym ciepło, miłość i wzajemne przywiązanie.

 Jeśli zaś na pierwszy taniec pozostaniecie wierni Walcowi Wiedeńskiemu, bądź też Angielskiemu, na zmysłową Rumbę przyjdzie kolej na kursie tańca. Pamiętajcie jednak, że taniec to droga do szczęścia i miło, jeśli delikatnie wprowadza on Was we wspólne, nowe życie…..

Z tanecznym pozdrowieniem
Katarzyna Urbańska
(dyplomowana nauczycielka tańca towarzyskiego)