Artykuły powiązane

Kto powiedział, że suknia ślubna musi być biała, długa i z dużą ilością falban? Na rynku pojawiły się najnowsze kolekcje kreacji ślubnych, które są nie tylko modne, ale także wygodne.

Midi to uniwersalna długość, w której doskonale będzie wyglądała większość kobiet. Znamy różne modele spódnic tej długości - przed i za kolanko, trapezowe, bombki, plisowane, na kole, proste i charakterystyczne tylko dla tej długości - bardzo eleganckie spódnice ołówkowe (ten fason podkreśli zgrabną figurę, ale także zamaskuje zbyt szerokie biodra). Suknię w rozmiarze midi przywędrowały do Europy zza oceanu. Takie kreacje stały się modne podczas przyjęć, gdzie wesele przyjmowało charakter eleganckiego przyjęcia. Krótkie kreacje przypadły do gustu wielu paniom, które cenią sobie nie tylko wygodę, ale pragną także wyeksponować swoje atuty w postaci pięknych, długich nóg.

Dla kogo?
Wybranie krótkiej sukni nie oznacza, że będzie ona skromna, czy wręcz ascetyczna. Wśród dostępnych modeli można wybrać rozmaite kroje, od prostego, skośnego, po uwodzicielską bombkę. Należy się kierować zasadą, że wszystkie atuty powinny być odsłonięte, natomiast wady skorygowane lub ukryte. Suknia w rozmiarze midi doskonale będzie się prezentowała na osobach szczupłych lub o średniej budowie ciała. W przypadku wzrostu mamy do dyspozycji różne rodzaje obuwia, które w razie potrzeby (niska panna młoda) doda sylwetce pożądanych centymetrów. Górna część kreacji nie powinna mieć zbyt odważnego dekoltu (kierujemy się zasadą, że jeżeli odkrywamy dół, to zabudowujemy górę). Doskonałe będą wszelkie dekolty półokrągłe, w szpic lub w serduszko. Panie z większym biustem mogą wybrać wzór kopertowy, który optycznie zmniejszy zbyt duże piersi, a także znakomicie wyszczupli sylwetkę.

Biała?
Suknia ślubna nie musi być koniecznie biała. Projektanci chętnie wykorzystują rozmaite warianty różnych odcieni jasnych kolorów. Kreacja może być w odcieniu beżu, kremu, cappucino, czy pudrowego różu lub brzoskwini. Kolor kreacji najlepiej dobrać do karnacji panny młodej, jej oczu i koloru włosów. Warto również tę kwestię przedyskutować z panem młodym, który będzie mógł dopasować pod tym względem kolor musznika, krawatu lub kamizelki.

Dodatki
Suknia w krótszej odsłonie wcale nie musi być pozbawiona wszelkich ślubnych dodatków. Przede wszystkim należy się zastanowić nad porą roku, w której będzie odbywała się ceremonia. Jeżeli planujemy ślubować wiosną lub jesienią warto zaopatrzyć się w nakrycie, które ochroni nas przed chłodem. W zależności od fasonu kreacji można zakupić eleganckie bolerko, czy tzw. "rękawki". W wersji ekonomicznej polecamy żakiet lub marynarkę (będzie można je wykorzystać potem na rozmaitych przyjęciach lub na co dzień).

Krótka suknia wymaga również solidnej podstawy, czyli odpowiednich butów. Podczas zakupu obuwia należy zwrócić szczególną uwagę na charakter przyjęcia weselnego. Jeżeli planujemy tańce i zabawy, to buty muszą być wygodne i stabilne. Na więcej fantazji możemy sobie pozwolić, jeżeli wesele jest wytwornym przyjęciem, podczas którego będziemy tylko siedzieć przy stole lub stać. Kolor obuwia nie musi być taki sam jak sukni. Odcień butów może mieć związek z kreacją, dodatkami (np. kwiatami) lub być barwnym akcentem.

Kwestia bukietu pozostaje sprawą dowolną. Jedne panie nie wyobrażają sobie ślubu bez wiązanki, inne chętnie rezygnują z tego dodatku. Pośrednim rozwiązaniem jest wybranie biżuterii florystycznej - kwiatowych bransoletek, wianków, naszyjników.

Biżuteria
Krótką suknię ślubną można wzbogacić dodatkami. W przypadku skromnego kroju znakomicie będzie prezentowała się okazała broszka lub kompozycja wykonana z materiału z wykorzystaniem na przykład piór. Biżuteria powinna być dobrana do materiału i elementów zdobniczych na sukni. Najlepiej zastosować złotą zasadę - jeżeli suknia jest zdobna, wówczas zakładamy skromną biżuterię i odwrotnie.

We włosach kręconych najlepiej będzie się prezentowała jedna duża ozdoba. Może to być spinka lub kwiat. Ozdoba powinna być na tyle duża, by dawała się zauważyć spośród burzy loków. Do włosów prostych pasuje zarówno diadem jak i ozdobna spinka. Do koka można przypiąć drobne kwiatki, które przy okazji mogą maskować wsuwki. Do gładkiej fryzury pięknie będzie wyglądał ozdobny diadem, który powinien być dobrany do reszty biżuterii.

Welonem spowita
Krótka suknia nie oznacza rezygnacji z tego dodatku. Welon należy dobrać do długości kreacji, a także do fryzury. Najlepiej zdecydować się na krótki, sięgający do ramion, który podkreśli krój sukni i nie doda ciężaru sylwetce. Przy włosach spiętych lub krótkich piękną ozdobą będzie duża spinka lub kwiat z woalką.

Zalety
Krótka suknia pod wieloma względami wygrywa z długą wersją. Przede wszystkim w kreacji sięgającej do kolan nie ma ryzyka potknięcia się, co wielu kobietom spędza sen z powiek. W czasie zabawy weselnej suknia nie ulegnie zniszczeniu, bo nie zostanie przydeptana przez żadnego z gości (co ogranicza koszty ewentualnych napraw krawieckich). Na koniec oczywiście najważniejsza kwestia, czyli cena. Choć zależy ona od wyboru salonu, czy projektanta, to w większości przypadków możemy się spodziewać, że suknia w wersji midi będzie dużo tańsza od jej długiego odpowiednika. Co więcej, jeżeli wybierzemy klasyczny fason w neutralnym kolorze, może ona nam posłużyć na inne wytworne przyjęcia.