Artykuły powiązane


fot. yanlev - Fotolia

Spinki do mankietów są jednym z biżuteryjnych dodatków do męskiego stroju. Odpowiednie dobranie i skomponowanie ich z pozostałymi częściami garderoby okazuje się nie być tak proste i oczywiste jak mogłoby się wydawać. 


fot. Simon/fotolia.com

Świat się zmienia, zasady są co rusz naginane, a granice zachowań przesuwane. W tym wszystkim elegancja jest ponadczasowa i nie ulega chwilowym modom. Warto wiedzieć, że zasady dotyczące doboru poszczególnych elementów garderoby od lat są niezmienne i nadal takie pozostaną. Jak się odnaleźć w świecie spinek do mankietów i jak nie popełnić błędów chcąc je założyć? Między innymi o tym w poniższym tekście.


fot. Surkov Vladimir/fotolia.com

Odrobina historii
Jako element męskiej biżuterii spinki pojawiły się w XIX wieku. Wówczas były zarezerwowane dla elit. Z biegiem czasu, gdy spinki zaczęto produkować z mniej szlachetnych metali na większą skalę, trafiły one pod przysłowiowe strzechy.


fot. lorabarra/fotolia.com

Kiedy?
Spinki są elementem stroju formalnego. Służą do łączenia mankietów męskiej koszuli z tzw. francuskim mankietem. Zatem chcąc je założyć musi zaistnieć wyjątkowa sytuacja, która poprzez odpowiedni strój i dodatki zostanie podkreślona i uhonorowana. Do doniosłych i formalnych okazji z pewnością zaliczą się ślub i wesele. W tym przypadku spinki powinny być obowiązkowym dodatkiem stroju pana młodego oraz męskiej części rodziny pary młodej.


fot.  julia_104/fotolia.com

Jaki strój?
Koszula ze spinkami będzie idealnym dopełnieniem stroju w przypadku wyboru przez mężczyznę fraka, smokingu, żakietu lub garnituru formalnego. Co niezwykle istotne mankiet koszuli ze spinką musi wystawać spod rękawa na około 2 centymetry.


fot. kucheruk/fotolia.com

Jaki wzór?
W zależności od stopnia powagi danej sytuacji spinki będą miały różny kształt, wzornictwo i elementy ozdobne. Najprostsze wzory będą miały najbardziej formalny wydźwięk. Zatem na ślub i wesele najbardziej odpowiednie będą wzory minimalistyczne, maksymalnie dwukolorowe. W sytuacjach mniej oficjalnych można będzie pozwolić sobie na drobne „szaleństwo” w postaci spinek tematycznych, nawiązujących np. do hobby noszącego je mężczyzny.


fot. shutterman99/fotolia.com

Do czego dopasować?
Kompletując męski strój z uwzględnieniem spinek warto wiedzieć, że swoim kolorem powinny one nawiązywać do paska u spodni, koloru koperty zegarka (np. srebrne spinki przy srebrnej klamrze i kopercie).

fot. DC Studio/fotolia.com

Jeżeli spinki są dodatkowo zdobione (tkaniną, szkłem, kamieniami, skórą, masą perłową, drewnem, etc) wówczas kolor elementów zdobniczych powinien współgrać z wybranym strojem (np. spinki z niebieskimi zdobieniami będą odpowiednie w przypadku niebieskiego krawata, marynarki i spodni).

fot. lorabarra/fotolia.com

Uwaga! To błąd!
Chcąc założyć koszulę z mankietami francuskimi, w których zagoszczą spinki, mężczyzna bezwzględnie powinien założyć także marynarkę i krawat. Przez znawców męskiej mody jest to zestaw obowiązkowy. Innymi słowy koszula ze spinkami (które są formalne), ale bez marynarki i z rozpiętym kołnierzykiem (który jest nieformalny) będzie modowym faux pas.