Artykuły powiązane

Panowie znani są z tego, że szybciej podejmują decyzje dotyczące ślubnego stroju. Oprócz samej garderoby szalenie istotną kwestią są dodatki, które nadają ubiorowi określony styl oraz są dopełnieniem całości. Wśród akcesoriów dla pana młodego mamy przede wszystkim kamizelkę, musznik, fular, krawat lub muszkę oraz przypinkę do butonierki. Spośród drobniejszych rzeczy pan młody może zdecydować się na spinki do mankietów, elegancki zegarek, ozdobną spinkę do fulara czy musznika, a także na cylinder i laskę.

Kamizelka
Do garnituru świetnie będzie pasowała kamizelka (uszyta z tego samego materiału) oraz krawat. Natomiast do smokingu możemy wybierać spośród dwóch zestawów dodatków. I tak, jeżeli pan młody decyduje się na muchę, to może założyć dodatkowo pas. Jeżeli zaś wybierze musznik, wówczas może go połączyć z kamizelką. Do smokingu w żadnym razie nie pasuje krawat.

Krawat to podstawa
Zajmuje centralne miejsce w całej postaci. Jest najszybciej i najgłębiej kodowanym elementem stroju w podświadomości patrzącego. Określa osobowość, podświadomie wpływa na lepsze samopoczucie. Rynek oferuje obecnie ogromne bogactwo wzorów i każdy może dobrać sobie krawat tak, aby czuł się w nim dobrze.
Aby rozpoznać dobry krawat, należy wziąć go do ręki i dotykiem sprawdzić jakość tkaniny, chwytając za wąski koniec i pozwalając opaść mu na dół. Jeżeli opada prosto, równo, nie faluje i nie marszczy się - jest dobry. W czasie wiązania krawat nie może rozciągnąć się w miejscu, gdzie będzie węzeł. Należy sprawdzić sprężystość tkaniny, lekko ją naciągając. Ponadto porządny krawat uszyty jest z trzech części materiału, które zszywane są na maszynie, jednak szwy wewnętrzne, nadające kształt krawatowi, powinny być wykonane ręcznie.
Faux pas popełniają mężczyźni, u których krawat wychodzi poza linie paska oraz którzy wiążą krawat zbyt krótko. Nie należy go nosić do koszul z krótkim rękawem. Jest to wyjątkowo źle postrzegane. Idealnie dobrany krawat powinien być ozdobą, w której mężczyzna czuje się doskonale. Pamiętajmy o zachowaniu umiaru i zrównoważeniu kolorów. Jeżeli wybieramy krawat w paski lub wzory, to koszula powinna być gładka.

Solidna podstawa – buty i skarpetki
Obuwie musi być przede wszystkim wygodne. Odpowiednie na tak wyjątkowy dzień powinno być wykonane w całości ze skóry oraz mieć niezbyt grubą podeszwę. Obuwie męskie, koniecznie należy rozchodzić wcześniej. Jeżeli narzeczeni biorą lekcje tańca, to warto sprawdzić, jak się w takich butach tańczy. Obuwie męskie (w przeciwieństwie niestety do damskiego) posłuży mężczyźnie jeszcze przez wiele lat. Można je będzie ubrać na rozmaite uroczystości. Podczas zakupu należy zwrócić uwagę na wykonanie oraz na ewentualne przebarwienia na skórze. Warto przy okazji zakupić niezbędne preparaty do utrzymania czystości i elegancji obuwia, czyli rozmaite gąbki, szczoteczki, pasty czy nabłyszczacze. Koniecznie należy zachować paragon w przypadku reklamacji. Podczas zakupu warto zapytać, czy salon nie oferuje również w sprzedaży specjalnych skarpetek ślubnych. Powinny być do kolan lub co najmniej do połowy łydki, tak aby nie było widać golizny przy siadaniu. Skarpetki muszą pasować do obuwia, a także do reszty dodatków. Powinny być wykonane z dobrej jakości materiału, aby stopa nie pociła się.

Spinki mankietowe
Elegancki mężczyzna, przynajmniej na wyjątkowe okazje, powinien zakładać spinki mankietowe. Przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na formę i wziąć pod uwagę preferencje kolorystyczne. Polecane są spinki wykonane ze szlachetnych metali: srebra, białego i żółtego złota w różnorodnych formach, od prostych klasycznych do bogatych barokowych, wysadzanych pięknymi kamieniami. Wśród kształtów wybieramy spośród kwadratów, rombów i owali. Często elementem wydobywającym charakter spinek jest czarny onyks, lub delikatna masa perłowa.

Pasek do spodni
Klamra powinna być na tyle mała i delikatna, żeby nie rzucała się w oczy. Elegancki pan młody wybierze płaską klamrę, kolorystycznie dopasowaną do reszty dodatków, w tym biżuterii. Jeśli pan młody ma srebrny zegarek i spinki do mankietów, również klamra do paska powinna być srebrna. Jeżeli natomiast decyduje się na założenie kamizelki, może zrezygnować z paska na rzecz szelek, które nie tylko podtrzymają spodnie, ale przede wszystkim, w garniturach wykonanych z lekkich tkanin, naprężą ich kanty.

Elegancki zegarek
Dobrze dobrany zegarek to inwestycja na długie lata. Dokonując wyboru do eleganckiego garnituru poleca się zegarki wykonane z metali szlachetnych, na skórzanym pasku o tradycyjnej kolorystyce w odcieniach brązu, czerni czy granatu, ale także na subtelnej bransolecie. Gwarantem klasy i niezawodności będzie wybór zegarka najlepszych szwajcarskich marek.

Wszystkie wymienione dodatki muszą być wybierane świadomie i powinny do siebie pasować zarówno kolorem, jak i formą. Tylko w ten sposób elementy stylizacji będą stanowiły całość i będą ze sobą współgrać. Jeżeli panowie nie są pewni co do trafności swoich wyborów, zawsze mogą poradzić się fachowców z domu mody ślubnej, w którym są zamawiane strój i dodatki. Mogą również zdać się całkowicie na profesjonalnych stylistów, którzy mając na uwadze wybór kreacji panny młodej, dopasują odpowiednio strój pana młodego w całym zakresie.
Jeżeli państwo młodzi decydują się na konkretną oprawę kolorystyczną swojego ślubu i wesela, to dobrze, gdy przypinka, kamizelka czy krawat nawiązują do całości. Nie muszą być identyczne, ale koniecznie dopasowane. Przypinka powinna być dopasowana jednocześnie do bukietu panny młodej. Z reguły jest ona mniej lub bardziej misternym dziełem florystycznym, komponowanym z kwiatów, które pojawiają się w bukiecie ślubnym.

Pamiętaj:

  • Skarpetki zawsze muszą być kolorystycznie dopasowane do butów.
  • Pasek do spodni i buty muszą być w tym samym kolorze.
  • Jeżeli pan młody decyduje się na konkretny styl, na przykład angielski, wówczas wszystkie dodatki (cylinder, laska, mucha) muszą być tak dobrane, aby współgrały z całością stroju.
  • Jeśli panna młoda ma kreację w stylu hiszpańskim, wówczas pan młody będzie fantastycznie uzupełniał całość decydując się na przykład na koszulę z żabotem.
  • Eleganckiego mężczyznę poznaje się po obuwiu. Zawsze powinno być ono czyste, zadbane i wypastowane.
  • Jeżeli pan młody decyduje się na srebrne spinki do mankietów, to wskazane byłoby, aby inne ozdoby, takie jak okulary, zegarek (koperta) czy sygnet były w tym samym kolorze. Mieszanie koloru złotego ze srebrnym nie leży w dobrym tonie.
  • Całość ubioru, czyli garnitur, koszula, krawat, skarpetki, nie powinny zawierać więcej niż trzech tonacji kolorystycznych.
  • Zawsze warto pamiętać o umiarze i o złotej zasadzie – mniej znaczy więcej.
  • Krawat musi być za każdym razem wiązany od nowa. Wielokrotne zdejmowanie krawata bez rozwiązywania deformuje węzeł i jest informacją, że wiązanie krawata jest czymś ponad siły mężczyzny.