Artykuły powiązane

Moda na styl skandynawski zagościła w naszym kraju kilka sezonów temu i do dnia dzisiejszego trwa w najlepsze. Pokochaliśmy proste wzornictwo, stonowane barwy i naturalne dodatki.
Jako że branża ślubna nie pozostaje obojętna na to co dzieje się dookoła, proponujemy przyszłym parom młodym ślub i wesele w stylu nordic.

Idealna pora roku
Kiedy najlepiej zorganizować wesele w stylu skandynawskim? Każda pora roku będzie dobra. Co prawda zimowe miesiące poprzez swoją surowość najbardziej będą się kojarzyć z takim tematem przewodnim, jednakże zarówno wiosna, lato czy jesień także mogą się świetnie wpisać w obrany motyw. Wystarczą odpowiednio dobrane i skomponowane dekoracje i akcesoria.

Charakterystyczna kolorystyka
Myśląc o ślubie i weselu w klimacie skandynawskim punktem wyjścia niech będzie paleta barw, która jest najbardziej charakterystyczna dla tego stylu.
Po pierwsze biel, która powinna dominować zarówno w stylizacjach pary młodej, we wnętrzach, jak i w dodatkach.
Drugi obowiązkowy kolor to szarość i jej jasne odcienie. Kolejny to beż.

Podstawowy zestaw barw można wzbogacić pastelami lub kontrastującymi odcieniami takimi jak np. turkus, żółty czy fuksja. Warto jednak pamiętać, że te mocne, uzupełniające kolory nie mogą być nadużywane. Jeżeli zostaną włączone do palety kolorystycznej, to jedynie jako drobny, przełamujący całość akcent w dodatkach.

Para młoda w wydaniu nordic
Panna młoda powinna brać pod uwagę suknie ślubne w odcieniach bieli, jasnej szarości lub delikatnych pasteli. Pan młody również powinien poruszać się w powyższej palecie kolorystycznej wybierając swoją ślubną garderobę. Wełniane dodatki (szale, kominy, swetry) zwłaszcza w charakterystyczne, skandynawskie wzory podkreślą tematykę przewodnią.

Sala weselna
Wnętrze sali weselnej powinno być jasne i przytulne. Skąpane w bielach i szarościach, przełamane naturalnymi dodatkami z drewna, juty czy lnu wpisze się idealnie w skandynawskie klimaty.

Gra światłem
Styl skandynawski to także odpowiednia gra światłem. W klimat wzorcowo wpiszą się świece, a właściwie dużo świec, wszelkich lampionów, latarenek i świeczników większych i mniejszych Jeżeli jesteście na etapie wybierania sali, weźcie pod uwagę te, które mają kominek. Ciepłe, żywe światło tworzy niepowtarzalny klimat i sprawia, że w zasadzie każda przestrzeń zyskuje na urodzie i przytulności. Jeżeli będziecie chcieli zrezygnować z otwartego ognia włączcie do aranżacji wnętrza lampki i girlandy z żarówkami. Też świetnie się sprawdzą i dobrze wpiszą się w wybraną tematykę.

Ważne dodatki
Świece lub / i lampki to jedno. Kolejne elementy mocno przywołujące stylistykę skandynawską to plastry drewna, które mogą się znaleźć np. pod zastawą, w candy barze, na stołach weselnych pod kompozycjami florystycznymi lub świecznikami.
Szyszki czy kamienie to kolejne dodatki nawiązujące do natury, czyli tego z czym kojarzy się styl skandynawski. Szyszki można poukładać luzem w ważnych miejscach (na stołach weselnych, w candy barze, na stoliku z księgą gości) lub zrobić z nich girlandy i podwiesić pod sufitem lub przytwierdzić do ścian. Kamienie odpowiednio dobrane pod względem wielkości, koloru stworzą niebanalne kompozycje. Co ciekawe w wierzeniach skandynawskich kamienie symbolizują trwałość uczuć. Warto o tym pamiętać.

Szkło
Szklane naczynia, w których zagoszczą świece (malutkie tea lighty lub większe i bardziej tradycyjne w kształcie walca) lub kompozycje kwiatowe będą urokliwymi dodatkami.

Tort
Prosty, minimalistyczny naked cake będzie dobrym pomysłem na skandynawskie wesele.

Tort z motywem jelenia (bardzo skandynawski) także wpisze się w tematykę. A co powiecie na weselny wypiek z wzorem nawiązującym do ciepłego, zimowego swetra?