Artykuły powiązane

 

Niebanalne dodatki działają niczym dotknięcie czarodziejskiej różdżki. Nawet najzwyklejszą stylizację potrafią przeobrazić w elegancką, kobiecą i oryginalną. Oprócz fascynatorów do takich dodatków bezsprzecznie można zaliczyć toczki i kapelusze. O ile te drugie są powszechnie znane, o tyle toczki dla niektórych mogą być pewnego rodzaju egzotyką.

 


Toczek to damskie nakrycie głowy w kształcie niewielkiego kapelusza bez ronda. Zazwyczaj wykonany jest z filcu lub tkaniny. Często posiada różne dodatki, jak sploty czy biżuteryjne wstawki.
Kapelusz z kolei jest nakryciem głowy, które składa się z główki i ronda. W przypadku damskich wersji często ma zdobienia.

Kapelusz
Jest niezwykle stylowy i kobiecy. Jednak należy zdawać sobie sprawę z tego, że kapelusz nie jest uniwersalnym dodatkiem i nie będzie pasował każdej kobiecie.


Przy wyborze kapelusza (fasonu, koloru) należy brać pod uwagę kształt twarzy, fryzurę, wzrost czy typ sylwetki. Zatem jeżeli nigdy nie nosiłaś kapelusza, a rozważasz takie nakrycie głowy np. w stylizacji ślubnej, zacznij od przymierzenia różnych modeli. Po pierwsze zobaczysz, jak wyglądasz w poszczególnych fasonach, po wtóre być może będziesz w stanie stwierdzić czy kapelusz jest ci pisany (czy dobrze się w nim czujesz) czy może to kompletna pomyłka.

Toczek
To skromniejsza wersja kapelusza z dodatkami (piórkami, woalami, kokardami, akcesoriami biżuteryjnymi, etc.) lub bez. Mocowany zwykle na opasce, spince lub grzebyku.
Toczek, podobnie jak fascynator, będzie fantastycznym uzupełnieniem stylizacji ślubnej, wieczorowej lub wizytowej w stylu vintage.

  

Jest wprost stworzony do zestawienia z krótką suknią ślubną. Idealny również na ślub cywilny. Oprócz panny młodej po toczek mogą sięgnąć mamy pary młodej, świadkowa, druhny, a także reszta zaproszonych kobiet. Warunek jest jeden: odpowiednie dopasowanie ozdoby do wybranej kreacji oraz do nas samych.

Okazje
Zarówno kapelusze, jak i toczki są dodatkami, które warto uwzględnić, szykując się na wielkie wyjście. Panie, które lubią bawić się modą, mają łatwość i sporą swobodę w dobieraniu poszczególnych części garderoby, mogą uwzględnić toczki i kapelusze także do casualowych stylizacji.

  


Właściwie dobrane

Kapelusze i toczki zazwyczaj dobiera się do stroju na zasadzie idealnego dopasowania kolorystycznego, tzn. strój i ozdoba są w tym samym kolorze lub w tej samej tonacji. Inna szkoła mówi o doborze na zasadzie kontrastu (stonowany strój, żywy w kolorystyce dodatek). Wówczas dodatek skupi na sobie całą uwagę. Niezależnie od podejścia, zarówno kapelusz, jak i toczek wprowadzą ożywienie do naszego wizerunku.

  


Rodzaj kreacji

Kapelusze i toczki w przypadku stylizacji ślubnej najlepiej będą się komponowały z prostymi, skromnymi, minimalistycznymi sukniami. W przypadku mody wieczorowej i wizytowej kapelusz / toczek stworzy zgrane duety z kostiumami, dłuższymi, prostymi sukienkami, a także z kombinezonami.

 


Fryzura

Gładkie upięcia z półdługich i długich włosów będą najodpowiedniejsze. Co istotne w przypadku toczków sprawdzą się też krótkie, zadziorne i zwariowane fryzury.

  


Wszelkiego rodzaju nakrycia głowy są eleganckie, podkreślają charakter i temperament kobiety, która sięga po tego typu dodatki. Odpowiednio dobrane sprawią, że każda z pań nabierze pewności siebie, będzie wyglądała szykownie i elegancko.


Pamiętaj
!
W przypadku kapelusza, o ile podczas ceremonii zaślubin kobieta nie musi zdejmować go z głowy, o tyle udając się na miejsce przyjęcia weselnego (np. do eleganckiej restauracji) kapelusz powinien być zdjęty. W toczkach i fascynatorach można pozostać przez cały czas trwania uroczystości.

 

Zdjęcia dzięki uprzejmości EXPOSE AKCESORIA