Artykuły powiązane

 

Wracamy do źródeł także na płaszczyźnie mody. Coraz częściej i chętniej chodzimy do krawca, aby zamiast ubrań z sieciówek cieszyć oko niepowtarzalną i nietuzinkową garderobą. To samo tyczy się obuwia. Jeszcze jakiś czas temu w Polsce temat butów szytych na miarę był zepchnięty na margines świata mody. Teraz, dzięki większemu poczuciu estetyki i zapotrzebowaniu na dobra luksusowe, szewstwo miarowe ponownie cieszy się dużym uznaniem i zainteresowaniem klientów.

Także w Szczecinie jest takie miejsce, gdzie spełniane są marzenia tych, którzy kochają eleganckie buty. A osobą, która te marzenia urzeczywistnia jest Wiktor Barbaszyński - z wykształcenia biotechnolog, a z zawodu obuwnik miarowy, innymi słowy rzemieślnik, który ręcznie szyje buty na miarę.

Początek drogi
Wiktor Barbaszyński zaczął uważniej przyglądać się obuwiu około 10 lat temu będąc jeszcze w szkole średniej. Pierwsze podjęte kroki to próby naprawy butów członków rodziny. Z czasem postanowił zgłębiać temat szewstwa jeszcze bardziej, ale pod okiem znawców w tym fachu.
Pierwszą współpracę podjął w szczecińskiej pracowni obuwia ortopedycznego Piotra Łaszcza. Nauki pobierał także u szewców z tzw. starej szkoły. Wśród nich byli m.in. Stanisław Pastuszko i Wojciech Węgielnik w Szczecinie oraz Roman Wąż w Toruniu.


Tylko dla mężczyzn

Oferta Wiktora Barbaszyńskiego jest adresowana do panów. Zatem, jeżeli któryś z mężczyzn ma problem z kupnem odpowiednich butów lub po prostu jest miłośnikiem eleganckiego, niebanalnego obuwia, teraz będzie wiedział, gdzie się udać i do kogo zadzwonić.


Etapy zamówienia

Podczas spotkania klient wybiera typ i model obuwia np. oxfordy, derby czy monki. Kolejny krok to wybór skór pod kątem kolorystyki i rodzaju. Następnie szewc zdejmuje miarę stopy uwzględniając wszelkie niuanse w jej budowie, co prowadzi do wykonania odpowiedniego modelu kopyta z drewna. Zaczyna się produkcja butów na indywidualne zamówienie.

Czas realizacji
Wykonanie obuwia musi trwać. Potrzebny czas na realizację to około 6 tygodni. Bierze się to m.in. z tego, że po wykonaniu każdego etapu obuwie potrzebuje chwili wytchnienia (kwestia np. odparowania wilgoci czy ułożenia się skóry) oraz z tego, że każdy poszczególny etap jest wykonywany ręcznie.
Buty wykonywane są metoda szycia pasowego - najlepszą i niezmienną od ponad 150 lat. Cholewkę z podeszwą zespaja wszyty skórzany pas, co gwarantuje im niesamowitą wytrzymałość. Nie ma więc mowy o rozklejeniu się obuwia, gdyż wszystkie łączenia są zszyte.


Po wykonaniu

Po wykonaniu obuwia każde kopyto jest archiwizowane. Oznacza to, że gdyby klient miał ochotę zamówić kolejną parę, kopyta (podstawa do stworzenia każdej pary butów) będą na niego czekały. Każdy klient ma dodatkowo gwarantowany serwis poprodukcyjny.


Same zalety

Obuwie szyte na miarę niesie ze sobą w zasadzie same zalety. Nie dość, że wykonana para butów będzie niepowtarzalna, jedyna w swoim rodzaju i idealnie dopasowana do stóp, to dodatkowo w przypadku zużycia będzie można wymienić choćby podeszwy czy obcas. Stąd też żywotność butów robionych ręcznie jest znacznie dłuższa i oscyluje od około 15 do nawet 20 lat lub dłużej (w zależności od użytkowania). A wszystko dlatego, że prawie każdy element w obuwiu szytym można naprawić lub wymienić na nowy. Buty wykonywane są ręcznie tylko z naturalnych materiałów najwyższej jakości zgodnie ze sztuką rzemieślniczą, co stanowi o kunszcie ich wykonania z dbałości o każdą indywidualną parę.

 


tel. 732 993 822
e-mail: wiktorbarbaszynski@gmail.com