Balony okrągłe były znane od wieków. Jednak ten nowoczesny, lateksowy balon jaki znamy i pompujemy sami, został wynaleziony w Nowej Anglii, podczas Wielkiego Kryzysu. Był to rok 1824 - rok, w którym wynaleziono elektromagnes. Inżynier chemii sfrustrowany nieudanymi próbami wynalezienia nowego tworzywa na dętki (płynnego lateksu), nagryzmolił głowę kota na kawałku tektury, wyciął ją i zanużył w lateksie. Po wyschnięciu, Neil Tillotson otrzymał balon o kształcie głowy kota, nawet z uszami !. W podobny sposób zrobił około 2000 balonów, które sprzedał na ulicach Bostonu podczas parady z okazji “Dnia Patryjoty”.
W 1970 roku odkryto srebrny metaliczny balon (foliowy), dla nowojorskiego baletu. Te balony popularnie nazywane Mylar, w rzeczywistości były wykonane z metalizowanego nylonu i o wiele droższe od balonów lateksowych.
LATEX
Praca na plantacjach zaczyna się wczesnym rankiem, kiedy drzewa wydzielają najwięcej soku mlecznego. Zbieracz robi ukośne nacięcie w połowie pnia. Każdy z pracowników w ciągu trzech godzin nacina 300 drzew, a następnie zbiera z nich lateks. Przez 15 dni w miesiącu powraca do tych samych drzew, robiąc nacięcia ciągle z tej samej strony, ale za każdym razem odrobinę niżej. Po 3-4 latach nacina się korę po przeciwnej stronie. Otrzymany kauczuk najpierw się oczyszcza, a potem wyciska i suszy. Tak przygotowany materiał zwijany jest w bele i wysyłany do Europy lub Ameryki. Proces uprawy nie niszczy drzew. Mogą być wykorzystywane przez okres nawet 40 lat.
Kauczukodajne rośliny
Figowiec sprężysty, figa sprężysta, gumowe drzewo, fikus (Ficus elastica Roxb. ex. Homem. Hort. Bengal.65 1814) gatunek z rodziny morwowatych (Moraceae Link.) występują na Półwyspie Malajskim, Sumatrze, Jawie. Są to piękne, rozłożyste, wysokie do 30 m drzewa. Nacięcie kory powoduje wydzielenie białej, smacznej substancji - lateksu. Lateks ten nie tężeje, jest słodki, nadaje się do picia, jest doskonałym dodatkiem do kawy (podobnie jak śmietanka), używany jest także do innych kulinarnych celów.
Lateks naturalny jest bardzo plastyczny, dlatego balony wykonane w 100 % z tego materiału mogą być nadmuchiwane do większych rozmiarów niż te z innych tworzyw. Struktura lateksu jest gęsta, dzięki czemu balony mogą dłużej od innych unosić się w powietrzu.
Lateks ulega utlenianiu (reaguje z tlenem w powietrzu). Proces ten powoduje matowienie balonów, a finalnie prowadzi do ich biodegradacji. Rozkład balonów lateksowych trwa tyle co rozkład liści dębu na podwórzu.
Ze względu na to balony powinny być przechowywane w chłodnym, ciemnym miejscu, daleko od słońca, w zamkniętych pojemnikach.