Marta ja znalazłam na necie takie porady

Do czyszczenia abażurów z pergaminu użyj miękkiej gumki do ołówków lub gumowej ściereczki.
Papierowe abażury należy czyścić szmatką, zwracając szczególną uwagę na wszelakie zagłębienia. Jeśli to nie pomoże, bo zabrudzenie jest za duże, zawsze możesz zrobić sobie nowy papierowy abażur.
A co do storczyków i podłoża to:
Uważa się, że przy sporządzaniu podłoża do uprawy storczyków najważniejsze są fizyczne właściwości substratu, a mniej ważne chemiczne i biologiczne. Najbardziej pożądane cechy, jakimi powinno charakteryzować się nowoczesne podłoże to: trwała struktura, duża porowatość zapewniająca dobre warunki powietrzne, duża przepuszczalność z jednoczesną zdolnością do zatrzymywania części wody i soli mineralnych, słabo kwaśny lub kwaśny odczyn (pH 4,5-6,0) dostosowany do wymagań danego gatunku.
Aby podłoże spełniało stawiane przez nas wymagania, łączy się najczęściej kilka uzupełniających się komponentów. Są to :
1. Kora sosnowa - kompostowana w sposób naturalny przynajmniej rok. Przy długotrwałym składowaniu zawarte w korze hamujące wzrost substancje zostają wypłukane i rozłożone.
2. Torf wysoki - odznacza się strukturą włóknistą, duża pojemnością wodną i powietrzną. Jest to materiał wolny od patogenów, gdyż znajdują się w nim substancje hamujące rozwój drobnoustrojów.
3. Liście bukowe - są zasobne w sole mineralne. Rozkładając się spełniają rolę surowej próchnicy. Zebrane jesienią, należy dobrze wysuszyć, by zapobiec ich butwieniu.
4. Mech torfowiec - do naszych celów należy wybrać mech o długich włóknach (z torebkami zarodników), które należy pociąć na kawałki 3-5 cm. Używany jest także tzw. mech biały wykazujący bardzo duża pojemność wodną i zawierający substancje wzrostowe. Wpływa on na obniżenie i stabilizację pH podłoża oraz podnosi jego właściwości bakterio- i grzybobójcze.
5. Węgiel drzewny - użyty w postaci gruboziarnistej jest środkiem odkażającym, zapobiega procesom gnilnym. Dodajemy go w ilości 25 - 30%. W postaci miału nadaje się do obsypywania miejsc zranienia pędów i korzeni.
6. Zwietrzała glina lub gliniasta ziemia darniowa - dodawać ich można do podłoży dla storczyków gruntowych w ilości 10 - 15%.
7. Zleżałe igły sosnowe - charakteryzują się dużą trwałością, rozluźniają substrat. Najlepiej je pociąć na mniejsze kawałki.
8. Keramzyt - lekkie kruszywo ceramiczne, obojętne chemicznie, otrzymywane przez wypalanie mokrych iłów lub glin. Produkowany w różnej granulacji. Znakomicie poprawia strukturę podłoża. Może być także używany w uprawie hydroponicznej.
9. Styropian - materiał bardzo trwały, całkowicie sterylny. Pokruszony rozluźnia podłoże (dodatek np. do torfu).
10. Włókno kokosowe - trwały materiał organiczny, poprawiający strukturę podłoża.
11. Łupiny orzeszków ziemnych - znakomicie poprawiają warunki powietrzne, długo nie ulegają rozkładowi.
12. Gąbka "oasis" - używana przy kompozycjach z żywych kwiatów. Nasączona zatrzymuje dość długo wodę. Pokruszona na kawałki może być stosowana jako dodatek do substratu dla storczyków gruntowych i dla storczyków epifitycznych.
13. Wysuszony krowieniec, mączka rogowa itp. - w niewielkich ilościach świetnie wpływa na uzupełnienie składników organicznych.
Mam nadzieje ze pomoglam
