Artykuły powiązane

Właściwie dobrany kosmetyk to odpowiednia ochrona dla skóry twarzy i gwarancja utrzymania optymalnego nawilżenia. Skóra twarzy musi być odpowiednio chroniona i zabezpieczona przed działaniem niekorzystnych czynników przez cały rok, niezależnie od pogody. Półki w drogeriach i aptekach uginają się pod ciężarem najróżniejszych kosmetyków. Coraz większą popularnością cieszą się dermokosmetyki. Skuteczna współpraca dermatologów i farmaceutów daje doskonałe efekty w postaci świetnych specyfików, które są idealne dla cery wymagającej.

Słuszny wybór
Podczas wyboru kosmetyków lepiej zaufać specjalistom, z którymi możemy porozmawiać i rozwiać swoje wątpliwości względem specyfiku. Bywa, że osoby w sklepach z kosmetykami nie mają zbyt rozległej wiedzy potrzebnej do udzielania fachowej porady. Co innego jest w aptece, w której do działu kosmetycznego jest przydzielony odrębny, odpowiednio wykwalifikowany z zakresu oferowanych produktów personel. Pytając o poszczególne składniki i wiedząc więcej będziemy spokojni, że kosmetyk zostanie świadomie wybrany.

Składniki
Wśród wielu popularnych składników wykorzystywanych w kremach, takich jak witamina E, masło Shea, olej jojoba, warto też zwrócić uwagę na substancje czynne, które wzmagają efektywne działanie. Aktywne składniki muszą spełniać trzy podstawowe role, czyli przyciągać wodę z głębszych warstw naskórka, odpowiednio uszczelniać (zabezpieczać) skórę przed ucieczką wody, a także odpowiednio transportować i usprawniać krążenie wody w naskórku. Szczególnie ważne dla skóry są kwas hialuronowy i mocznik. Nie tylko świetnie nawilżają cerę, ale także spowalniają proces starzenia. Z wiekiem w skórze tych substancji jest coraz mniej, dlatego tak ważne jest ich dostarczanie z zewnątrz. Bardzo ważna jest także ochrona przed słońcem. Kremy zawierające filtry UVA i UVB to podstawa, nawet jeżeli nie przybywamy bezpośrednio na słońcu. Promienie mogą uszkodzić delikatną skórę, wysuszać, powodować przebarwienia, a także przyspieszać starzenie.

A których składników warto szukać na etykiecie kremów?

Antyutleniacze - ich główne zadanie to ochrona skóry przed czynnikami zewnętrznymi związanymi z zanieczyszczeniem środowiska, paleniem papierosów czy spożywaniem alkoholu. Wolne rodniki niszczą włókna kolagenu i elastyny, dlatego skóra przybiera niezbyt ładny odcień szarości oraz wygląda na zmęczoną. Jakich antyutleniaczy szukać? Przede wszystkim witamin C i E, koenzymu Q oraz roślinnych ekstraktów z soi i zielonej herbaty oraz owoców cytrusowych.

Ceramidy - ich główną rolą jest wypełnianie ubytków w warstwie ochronnej naskórka, co chroni skórę przed utratą wody oraz pomaga ją wchłaniać. Ceramidy poprawiają elastyczność skóry oraz opóźniają proces starzenia się. Szczególnie polecane są dla skóry cienkiej, suchej i starzejącej się.

Kwas hialuronowy - składnik, który naturalnie jest wytwarzany przez nasz organizm, a którego produkcja zmniejsza się wraz z wiekiem. Skóra staje się wtedy mniej elastyczna, a naskórek traci swoją barierę ochronną. Kwas hialuronowy jest substancją nawilżającą i silnie wzmacniającą barierę ochronną.

Mocznik - jeden z głównych składników odpowiadających za nawodnienie. Ma właściwości nawilżające i zmiękczające, polecany jest przede wszystkim osobom o wrażliwej lub atopowej skórze, ze względu na silne działanie przeciwświądowe. Po zastosowaniu preparatów z mocznikiem skóra długo pozostaje gładka, jędrna i nawilżona.

Tlen dla skóry
Zanieczyszczone powietrze miejskie, klimatyzacja i długie godziny spędzone w pracy w pomieszczeniach zamkniętych sprawiają, że skóra staje się niedotleniona, szara i zmęczona. Poza spacerami i jak najczęstszym przebywaniem na świeżym powietrzu trzeba także szukać kosmetyków, które ułatwiają i poprawiają transport tlenu w komórkach. Niektóre specyfiki zawierają nawet czysty tlen, który chroni przed oddziaływaniem agresywnego środowiska.

Tajemnicza nazwa
Czy wiesz co to jest stres oksydacyjny? To stan, kiedy w skórze na skutek czynników zewnętrznych powstaje wiele wolnych rodników, których nie jesteśmy w stanie zneutralizować dzięki działaniu naszych wewnętrznych mechanizmów obronnych. Bronić się przed nim można na wiele sposobów. Pierwszym jest używanie kosmetyków zawierających odpowiednie składniki, natomiast duże znaczenie ma też dieta. Zwalczaniu wolnych rodników sprzyjają takie składniki, jak suszone śliwki, rodzynki, jagody i szpinak. Warto włączyć te produkty do codziennej diety, a także pić sok marchwiowy, który nadaje ładny koloryt skórze.

Dla siebie
Kosmetyki powinny być dobierane ze względu na indywidualne wymagania. Nowości na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym warto oczywiście testować, ale lepiej robić to pod okiem specjalistów, aby nie zaszkodzić swojej skórze. Odpowiednio wykwalifikowana osoba, a także próbka kosmetyku to pewność, że osobie, która nas obsługuje nie zależy tylko na sprzedaży, ale także na zadowoleniu i zdrowiu klientki.

Katarzyna Michałek