Artykuły powiązane

Moda na eko trwa. Niestety nie każdy produkt, który sygnowany jest słowem "ekologiczny" rzeczywiście taki jest. Wymogi dotyczące naturalnych kosmetyków są bardzo rygorystyczne. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na kosmetyki ekologiczne z odpowiednimi certyfikatami, warto wiedzieć, jakich składników szukać w preparatach, aby korzystać z wielu dobroczynnych właściwości naturalnych składników.

Zdrowe masło
Masło shea, które występuje także po nazwą karite, jest bardzo wskazane w pielęgnacji całego ciała. Szczególnie cenione jest ze względu na występujące w nim kwasy tłuszczowe, które przypominają niemal dokładnie kwasy tłuszczowe znajdujące się w jednej z warstw ludzkiego naskórka. Pozwala to na lepsze wchłanianie kosmetyku, który posiada wiele właściwości pielęgnacyjnych. Masło shea znakomicie nawilża i delikatnie natłuszcza przesuszoną skórę, a także chroni naskórek przed nadmierną utratą wilgoci. Oprócz tego fantastycznie pachnie, więc dodatkowo pełni także funkcję aromaterapeutyczną.

Glinka Ghassoul
To składnik wielu peelingów i maseczek do twarzy i ciała. Wydobywany jest tylko w jednym miejscu na świecie - w północno - zachodniej części Maroko. Glinka ma przede wszystkim właściwości myjące i absorbujące, dlatego jest często składnikiem wielu preparatów, których używa się w zmianach trądzikowych. Jest bardzo ceniona przez dermatologów, dzięki swoim właściwościom oczyszczającym i regulujących wydzielanie sebum. Badania wykazują, że glinka redukuje suchość i łuszczenie skóry, a także rozjaśnia skórę, zwiększając tym samym jej elastyczność.

Błotna maska
Niezwykły składnik, który wydobywa się z Morza Martwego to czarne błoto, które jest bogate w wysokie zawartości różnych związków - krzemu, wapnia, magnezu, potasu, fluoru bromu, wapnia czy bromu. To właśnie te składniki sprawiają, że systematyczne stosowanie preparatów wzbogaconych o zawartość czarnego błota pozwala na oczyszczanie i ujędrnianie skóry. Błoto z Morza Martwego sprawdza się również przy kuracjach redukujących tkankę tłuszczową oraz cellulit. Coraz częściej czarne błoto jest stosowane w leczeniu schorzeń skórnych, jak trądzik, niektóre przypadki egzemy czy zapalenia skóry. Naturalny składnik z Morza Martwego występuje najczęściej w maseczkach do twarzy dla skóry tłustej i trądzikowej oraz jest dostępny w postaci błotnych okładów.

Olej arganowy
Jest wytwarzany z owoców arganii żelaznej i jak sama nazwa jest substancją oleistą. Występują dwie odmiany tego oleju - ciemniejsza i jaśniejsza. Ta druga jest używana do celów kosmetycznych ze względu na wyśmienite właściwości regeneracyjne i pielęgnacyjne. Wykazuje także silne działanie przeciwzmarszczkowe, gdyż wpływa na odpowiednie nawodnienie, elastyczność, a także odnowę komórkową. Łagodzi procesy zapalne i wspomaga regulację pracy gruczołów łojowych. Jest polecany do pielęgnacji cery dojrzałej, a także skóry suchej i odwodnionej, która wymaga regeneracji.

KM