Artykuły powiązane

Krótkie, szare dni, senność, spadki ciśnienia. To wszystko towarzyszy nam po długich miesiącach jesieni i zimy. Nadzieją jest wiosna, która już za kilkanaście tygodni pojawi się wraz z całym swoim pięknem.

Jesień i zima to szczególne trudny czas dla osób wrażliwych na wahania nastroju, a także tych cierpiących na spadki formy i podatnych na depresję. Każdy ma gorszy dzień, ale wyjątkowo zły nastrój przez kilka dni może sygnalizować chandrę, a także być początkiem depresji. Skąd biorą się spadki nastroju? Odpowiedzialnych jest za to kilka czynników - niektóre nie są niestety zależne od nas samych. Ważnym czynnikiem jest światło słoneczne, którego brakuje w okresie jesienno-zimowym. Wynika to z godzin i charakteru pracy czy wykonywania obowiązków służbowych między godziną ósmą i szesnastą. W takiej sytuacji, kiedy wstajemy jest szaro i ciemno, a kiedy kończymy pracę znowu zapada zmrok. Trzeba także przyjrzeć się diecie i wprowadzić jak najwięcej warzyw i owoców. Witaminy zawarte w produktach podniosą naszą witalność, a co za tym idzie, poprawią nastrój.

Zadbaj o urodę
Zima to doskonała pora roku na przeprowadzenie zabiegów silnego złuszczania skóry (np. kwasami owocowymi), a także zamykanie naczynek. Po obu zabiegach nie wolno narażać się na działanie promieni słonecznych, a dodatkowo skóra może być silnie zaczerwieniona, co poza aspektem estetycznym, może powodować także dyskomfort psychiczny.

Włos ma głos!
Częste zmiany temperatury, ogrzewane i klimatyzowane pomieszczenia, a także mroźny wiatr to przyczyna złej kondycji włosów pod koniec zimy. Kosmyki stają się przesuszone, matowe, ciężko się układają, a dodatkowo się puszą. Czapka, choć chroni zatoki i głowę przed utratą ciepła, powoduje także nadmierne przetłuszczanie włosów. Różne materiały, z których wykonane są czapki mogą dodatkowo powodować także elektryzowanie się kosmyków. Pomóż włosom przetrwać zimę i zadbaj o ich nawilżenie. Szczególnie teraz częściej stosuj maseczki nawilżające i zainwestuj w dobrą odżywkę, która ochroni włókno włosa. W drogeriach znajdziesz specjalne serie przeznaczone do pielęgnacji zimowej. Zrezygnuj z mycia głowy rano. Suszenie nie tylko niekorzystnie wpływa na kondycję włosów, ale może być także przyczyną chorych zatok. Jeśli włosy są matowe i przestają się układać, to może być sygnał, że czas odwiedzić fryzjera i podciąć końcówki. Odświeżenie cięcia na pewno korzystnie wpłynie na fryzurę.

S. O. S.
Szybkim sposobem na poprawienie sobie nastroju jest zjedzenie kostki czekolady, najlepiej gorzkiej. Trzeba także dużo spacerować szczególnie w weekendy, kiedy w ciągu dnia jest jasno, a dzień jest słoneczny. Warto także zadbać o odpowiednią higienę snu i codziennie wietrzyć sypialnię przez minimum kilkanaście minut.

Z pomocą przychodzą też naturalne produkty, takie jak olejki eteryczne. Na nadmierną ospałość, a przy tym także niskie ciśnienie, odpowiedni będzie olejek tymiankowy, eukaliptusowy, miętowy i cedrowy. Natomiast na stres, przepracowanie, a także brak koncentracji i apatię idealne będą olejki cytrynowe i lawendowe. Olejki stosujemy do aromatyzacji powietrza, kąpieli, a także do masażu. Nie wszystkie nadają się do kontaktu ze skórą, więc warto kupować olejki w zaufanych sklepach z ekologiczną lub zdrową żywnością i od razu pytać o szczegóły sprzedawcę.

Krótka przerwa
Na zdrowie psychiczne i fizyczne znakomicie wpływają wyjazdy, choćby krótkie. Jeśli masz możliwość wzięcia urlopu i wyjechania choćby na 2-3 dni, to koniecznie skorzystaj z okazji. Coraz modniejsze w Polsce zakupy grupowe mają oferty na krótkie wyjazdy, często z wyżywieniem lub możliwością korzystania ze spa. Krótki wypad pozwoli zrelaksować się i naładować baterie zanim nadejdzie upragniona i wyczekiwana wiosna.

KM