Artykuły powiązane

Na decyzję o wyborze godziny zaślubin wpływa wiele czynników między innymi pora roku, odległość kościoła od sali, regionalizm, a także rozmaite sprawy, które trzeba załatwić w dniu ślubu.

 Według ankiety przeprowadzonej na forum e-wesele.pl internauci wskazali godzinę 15:00 jako najlepszą do ślubowania (szczególnie dla gości). Jako idealne na ślubowanie okazały się również godziny 16:00 i 17:00.

Pora roku
Wyboru idealnej godziny do ślubowania należy dokonać po przeanalizowaniu wielu czynników. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę porę roku. Jest to ważne ze względu na temperaturę jakiej możemy się spodziewać (nie można nigdy do końca określić pogody, ale planując ślub zimą spodziewamy się śniegu i niskiej temperatury, natomiast latem temperatura może się wahać, ale będzie dodatnia). Biorąc to pod uwagę raczej nie zaplanujemy wesela w połowie sierpnia, w południe, kiedy jest najbardziej gorąco. Wybór pory roku ma znaczenie ze względu na godzinę, o której robi się na dworze ciemno (latem dni są długie, zimą - krótkie).

Regionalizm
W Polsce duże znaczenia ma regionalizacja. Na Śląsku śluby odbywają się bardzo wcześnie (zdarza się, że nawet w samo południe). Wesele trwa wtedy do północy, a nazajutrz goście z powrotem zasiadają do stołu już od rana. W innych regionach nie ma z góry ustalonych godzin ślubu, a tradycja nie jest tak silna. Popularne są ceremonie w późnych godzinach popołudniowych. Coraz częściej pary decydują się również na późniejsze pory jak 18:00 czy 19:00. Wesele zostaje wówczas przedłużone do samego rana.

Uroda panny młodej
Ustalając godzinę zaślubin trzeba uwzględnić zabiegi pielęgnacyjne, którym tego dnia podda się główna bohaterka. Na fryzjera, w zależności od tego jak bardzo skomplikowana ma być fryzura, trzeba przeznaczyć nawet kilka godzin. Im bardziej finezyjne uczesanie, tym dłuższy pobyt u stylisty fryzur. Następnie przychodzi czas na makijaż. Najlepiej, aby wizażystka przyjechała do domu i umalowała pannę młodą na miejscu. Standardowy makijaż ślubny powinien potrwać około godziny. Natomiast jeżeli będą doklejane sztuczne rzęsy lub barwne dżety, trzeba będzie doliczyć kolejne sześćdziesiąt minut. Paznokci lepiej nie zostawiać na ostatni dzień. Jeżeli planujemy przedłużenie, to koniecznie należy umówić się na wizytę kilka dni przed ślubem. W dniu ceremonii można podjechać na ewentualne poprawki. Do czasu przygotowań panny młodej należy doliczyć jeszcze godzinę na ubieranie. Niektóre suknie są tak skomplikowane i duże, że wymagają pomocy kilku osób. Dodatkowy czas zajmie kilka ujęć fotografa, który często jest obecny już w domu panny młodej.

Goście z daleka
Późną godzinę ślubu należy rozważyć, jeżeli większość gości jest z daleka i nie wszyscy będą mogli przyjechać dzień wcześniej i mieć odpowiednio dużo czasu na wypoczynek czy przygotowanie się na tą uroczystą chwilę. Późna godzina wskazana będzie również, jeżeli wesele odbywa się w tygodniu i nie jest to dzień świąteczny. Należy wówczas pamiętać, że nie każdy będzie mógł wziąć dzień urlopu, aby odpowiednio się przygotować. W takich przypadkach zasadne będzie wybranie wczesnych godzin wieczornych (18:00 lub 19:00).

Daleko do lokalu
Wielu narzeczonych planuje ślub w rodzinnym mieście, natomiast sala weselna czasami bywa wybierana daleko od domu. Pary chętnie decydują się na zabytkowy pałac, uroczy dworek, czy po prostu wesele nad morzem. W tym przypadku, jeżeli sala będzie znacznie oddalona od kościoła, należy doliczyć dojazd do lokalu. W ten sposób ślub trzeba będzie zorganizować nawet o dwie, trzy godziny wcześniej niż pierwotnie planowaliśmy. Odpowiednia będzie więc godzina 13:00 lub 14:00. Jeżeli dodatkowo na miejscu zapewnione zostały noclegi dla wszystkich gości, to warto ten czas jeszcze nieco wydłużyć, ze względu na rozmaite formalności związane z zameldowaniem wszystkich osób. Jeżeli nie zapewnimy tego czasu, to efekt będzie taki, że w czasie wesela goście będą biegać z walizkami po korytarzu zamiast się bawić. Jeżeli planujemy zrobić wesele w innej miejscowości niż ta, w której bierzemy ślub, to do zaproszenia należy dołączyć plan dnia. Na karteczce powinna znaleźć się informacja, o której odbywa się ślub, kiedy następuje wyjazd autokaru (o ile taki zapewniamy) spod kościoła do sali weselnej, planowaną porę przybycia na miejsca, czas na rozpakowanie się, a także godzinę rozpoczęcia zabawy weselnej.

Sesja zdjęciowa
Zdecydowanie lepszym pomysłem jest wykonanie sesji zdjęciowej w dniu innym niż ślub. Wpływa na to wiele czynników. Przede wszystkim czas, którego jest zawsze mało w dniu wesela. Sesja w dniu ślubu może się odbyć w trzech terminach - przed ceremonią w kościele, tuż po ślubie (niestety wówczas głodni goście czekają bardzo długo na parę młodą przed salą weselną). Pozostaje jeszcze wersja opuszczenia gości tuż po pierwszym tańcu. Niezależnie od tego, która wersja zostanie wybrana, to w każdym przypadku będzie się to wiązało z opuszczeniem zabawy, a także z niesamowitym stresem. Dlatego sesję fotograficzną najlepiej zaplanować na kilka dni po ślubie, kiedy już całe napięcie związane z tym szczególnym dniem opadnie. Będzie to także lepsze rozwiązanie jeśli chodzi o garderobę. W przypadku, gdy pobrudzimy suknię czy garnitur, nie będzie nam tak żal, bo prosto z sesji zawieziemy je do pralni. Jeżeli pobrudzimy ubrania jeszcze przed ceremonią w kościele, to może nam to skutecznie zepsuć humor.

Złodzieje czasu
Wszelkie rzeczy potrzebne w dniu ślubu przygotuj wcześniej. Strój, biżuteria i wszystkie akcesoria powinny być w jednym miejscu, aby rano nie trzeba było niczego szukać. Tak samo swoje rzeczy powinni poukładać domownicy. Z lokalem najlepiej być w kontakcie, w razie gdyby godzina przybycia miała ulec zmianie. Może się to zdarzyć z powodu przedłużającego się składania życzeń czy ze względu na rozmaite przystanki na tzw. bramy. Każdy zaplanowany szczegół może ulec drobnym przesunięciom, więc koniecznie należy mieć w zapasie kwadrans.