Artykuły powiązane

skromne przyjęcie zamiast wesela

Jeżeli nigdy nie marzyliście o hucznym weselu, zabawach do rana i miesiącach przygotowań, to przyjęcie zamiast wesela jest idealnym rozwiązaniem. Z powodzeniem zastąpi wielką imprezę i będzie okazją, aby spotkać się i porozmawiać z najbliższymi osobami.

Przyjęcie zamiast wesela sprawdzi się nie tylko po ślubie cywilnym, ale także w wielu innych okolicznościach. Pary wybierają taką opcję, ze względu na okres żałoby w rodzinie, ograniczony budżet, ale przede wszystkim dlatego, że właśnie takie świętowanie uroczystości jest w ich stylu.

Wesele a przyjęcie
Podstawowa różnica to oczywiście czas trwania jednego i drugiego.
Wesele zazwyczaj trwa kilkanaście godzin. Poza obiadem, zaplanowane są gorące posiłki, zespół przygrywa do tańca i pojawia się oczywiście alkohol.
Przyjęcie jest krótsze, uczestniczy w nim mniej gości: najbliższa rodzina i przyjaciele. Często sprowadza się do obiadu i przystawki, po których podawany jest tort, kawa i herbata. Zwykle całkowicie rezygnuje się z alkoholu lub ogranicza się go do lampki wina do obiadu. Ze względu na małą liczbę gości i ograniczone koszty bardzo rzadko pojawia się także oprawa muzyczna w postaci zespołu czy didżeja.
Przyjęcia mogą się między sobą różnić. Przy organizacji nasuwa się wiele wątpliwości: kogo zaprosić, tak by reszta znajomych się nie obraziła, jaki strój wybrać, jak skomponować menu itp. Wszystko, jak to zwykle bywa, zależy od pary młodej i przede wszystkim od budżetu, jakim dysponują.

Ślubnie czy wieczorowo?
Kwestia, która nurtuje wiele panien młodych, to jak się ubrać? Wybrać skromną wieczorową sukienkę, czy spełnić marzenia z dzieciństwa i wystąpić w bajecznej ślubnej sukni? Nie ma powodu, aby panna młoda rezygnowała ze swoich marzeń, obawiając się komentarzy swoich gości. Ostatecznie oni też będą prezentowali się elegancko w swoich strojach, dlaczego więc gwiazda wieczoru miałaby rezygnować ze zdobnej sukni?
Panowie nie mają takich problemów. Prosty, jednorzędowy garnitur w stonowanym kolorze posłuży jeszcze przez wiele lat. Z powodzeniem sprawdzi się on na wszelkiego rodzaju przyjęciach jak wesela, jubileusze czy wyjścia do teatru.
Jeżeli para chciałaby zaoszczędzić na stroju, to warto odwiedzić wszelkiego rodzaju komisy, gdyż za wypożyczenie zapłacimy tam zazwyczaj połowę sumy kupna całego stroju.

Menu
Ilość zamawianych potraw zależy od tego, jak długo ma trwać przyjęcie ślubne. Jeżeli ma być krótkie, to wystarczy zamówić obiad, deser w postaci tortu, lodów lub ciast, a także kilka plater zimnych zakąsek, aby gości nie siedzieli przy pustym stole. Wśród zimnych przystawek najlepiej sprawdzą się: jedna lub dwie sałatki, półmiski mięs pieczonych, jeden rodzaj ryby (np. śledzie), deska serów, a także duże patery owoców. Jeżeli przyjęcie
planowane jest na dłużej, to warto pomyśleć o jednym ciepłym posiłku, np. barszczu z pasztecikiem, szaszłykach czy gorącej zupie.
Jeżeli na przyjęciu weselnym będą dzieci, to można częściowo zmodyfikować menu i tradycyjny obiad zastąpić specjalnym daniem dla maluchów. Koniecznie należy zapytać, czy restauracja nie traktuje ulgowo dzieci w rozliczeniu. W większości możecie otrzymać spory rabat za dzieci do lat 12, a za pociechy do lat 4 nie trzeba będzie nic płacić.

Słodki bufet
Wszelkie pyszności podawane na weselu mają wróżyć państwu młodym słodkie życie. Słodycze to symbol szczęścia, dobrobytu i pomyślności, dlatego nie powinno ich zabraknąć również na przyjęciu weselnym. Można zamówić niewielki tort, ciasta lub po prostu poczęstować gości cukierkami z nadrukiem z datą ślubu i imionami młodych. Wielkość tortu zależy od ilości gości. Średnio przelicza się 10 dag na osobę, plus około 20% zapasu. Zgodnie z tradycją pierwszy kawałek tortu powinni pokroić małżonkowie i nakarmić siebie nawzajem. Resztę ciasta pozostawia się do podziału obsłudze, która poczęstuje gości.
Alternatywą na przyjęcie weselne mogą być niewielkie babeczki w kształcie weselnego tortu. Niemal każda cukiernia posiada w swojej ofercie te pyszności. Smak można wybrać z pośród wszystkich dostępnych na rynku, a dekoracje i kolor dobrać do dodatków na sali, czy sukni ślubnej.

Muzyka
Cisza na sali, podczas, kiedy będzie słychać tylko pracujące sztućce, nie jest przyjemna. Jeżeli nie zdecydujecie się na zespół weselny, to warto zadbać przynajmniej o delikatną muzykę, którą słychać będzie w tle. Goście mogą nabrać ochoty na tańce, więc warto być na to przygotowanym i dostarczyć płyty z muzyką do tańczenia: np. utwory biesiadne lub piosenki obecnie popularne, które wszyscy znają. Ciekawą propozycją może być również zabawa typu karaoke. Część gości będzie śpiewać znane przeboje, a druga część będzie się mogła doskonale bawić - tańcząc. Osoby, prowadzące karaoke, często są również didżejami. Nie zaszkodzi więc zapytać o ofertę łączoną na kilkugodzinne przyjęcie.

Kogo zaprosić?
Wybór może okazać się trudny. Jako pierwsi na liście powinni znaleźć się rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, chrzestni, a także świadkowie, których obecność jest niezbędna do zawarcia związku małżeńskiego. Reszta miejsc zależy tylko i wyłącznie od pary młodej. Osobom, których nie zaprosicie na przyjęcie, wyślijcie powiadomienia
o uroczystości w kościele.

Gorzko, gorzko
Alkohol na przyjęciu zależy od podejścia pary młodej do kwestii napojów wyskokowych. Wprawdzie organizuje się wesela bezalkoholowe, ale nic tak nie poprawia humoru gości, jak butelka weselnej na stole. Jeżeli chcielibyście, aby alkohol znalazł się na waszym przyjęciu, to wystarczy zamówić kilka butelek wódki. Możecie również obdarować butelką weselnego trunku gości, których nie mogliście zaprosić na na przyjęcie.

Przyjęcie, tak samo jak wesele, ma podkreślić ten wspaniały dzień, w którym zdecydowaliście powiedzieć sobie sakramentalne "Tak". Nie zważajcie na złośliwe komentarze innych osób, w stylu "jak nie ma pieniędzy to lepiej nic nie robić", tylko cieszcie się ze swojego święta razem z najbliższymi.