Artykuły powiązane

Poszukiwania stroju męskiego to prawdziwe wyzwanie. Na początku należy określić czy ma to być garnitur, frak czy może smoking. Zdarza się, że pan młody dobiera strój do sukni swojej wybranki, dlatego też zwleka z wyruszeniem na zakupy do momentu zamówienia konkretnej kreacji dla przyszłej panny młodej. A co zrobić w sytuacji, gdy wybranka nie chce pokazać sukni przed ślubem? Wówczas najlepiej poprosić pracownię, która przygotowuje kreację, o udostępnienie skrawków materiału, z których będzie wykonana, w celu dopasowania dodatków dla pana młodego.

Nowinki modowe
Jeśli ktoś myśli, że moda męska zmienia się niewiele w stosunku to damskiej, to jest w dużym błędzie. Kreatorzy mody w każdym sezonie nie zapominają o panach i starają się swoimi projektami trafić do jak największej rzeszy mężczyzn, którym moda i elegancja nie są obojętne. Przełom sezonu 2011/2012 należy do panów, którzy lubią ubierać się elegancko. Projektanci oferują odważne połączenia kolorystyczne i materiałowe. Modna będzie kratka, która pojawi się nie tylko na koszulach, ale także na spodniach i marynarkach. Nowe trendy to także triumfalny powrót muszek, które częściowo zastąpią krawaty. W modzie męskiej również pojawi się vintage, czyli mieszanie stylów, które były modne kilkanaście lat temu z obowiązującymi.

Modny pan młody
O tym, że mężczyzna jest ubrany modnie i elegancko świadczy przede wszystkim dopasowanie stroju oraz swoboda i gracja z jaką się porusza nosząc wytworne ubranie. Strój musi leżeć idealnie, a zależy to nie tylko od odpowiedniego dopasowania, ale także od materiału i wykonania.

Panowie mogą wybierać spośród dostępnych garniturów, fraków czy smokingów. Najbardziej szykowny jest frak, który zakładany jest na wielkie gale, bankiety i oczywiście na ważne uroczystości, takie jak ślub. Cechą charakterystyczną fraka są długie poły z klapami, a do tego spodnie z lampasami i elegancka, sztywna koszula z kamizelką. Smoking należy nosić z muszką, a do tego elegancki, kolorowy pas. Garnitur natomiast pasuje do większości sukien ślubnych, niezależnie od ich kształtu czy długości, dlatego też jest najchętniej wybierany na ślub. Dochodzą do tego także względy praktyczne, jak wykorzystanie ślubnego garnituru przy innych uroczystych okazjach. Kolor ślubnego ubrania powinien być dość stonowany, szczególnie jeśli pan młody nie będzie wcześniej widział sukni. Najbardziej klasyczne barwy to czarny, grafitowy i granatowy, choć część panów wybiera też brązy, szarości, a nawet beże.

Dodatki
Pan młody powinien starannie dobrać dodatki, aby nikt nie zarzucił mu, że nie zna się na modzie lub wygląda nieelegancko. Koszula powinna pasować nie tylko kolorem, ale i strukturą materiału do reszty ubrania. Pan młody ma zazwyczaj koszulę w kolorze śnieżnej bieli - rzadziej w kolorze ecru, ewentualnie w takim odcieniu jak suknia ślubna lub jej dodatki. Bardzo elegancka jest specjalna kamizelka wraz z musznikiem. Ten zestaw pozwala odróżnić bohatera wieczoru od pozostałych gości, ponadto dodaje szyku i elegancji. Jeśli kamizelka będzie miała jakiekolwiek prążki, to koszula musi być biała i gładka. Kamizelki mogą mieć różne kolory od śnieżnobiałych, ecru po bordo (warto wcześniej skonsultować to z panną młodą).

Męskie akcesoria jak obuwie, pasek i skarpetki powinny być w jednolitych kolorach. Buty raczej skórzane wkładane lub sznurowane - zależnie od upodobania. Lepiej rozchodzić je kilka dni przed uroczystością, aby dostosowały się do kształtu stopy i nie spowodowały odcisków i bolesnych otarć. Ważna kwestia przy skarpetkach - powinny być dłuższe i zakupione specjalnie do garnituru, aby nie było widać gołej łydki przy siadaniu. I jeszcze jedna ważna rzecz - bielizna. Na weselach zdarzają się szalone konkursy, podczas których panowie rozbierają się do bielizny, więc warto i ten element dobrać odpowiednio do stroju. Tak na wszelki wypadek.

KM