Panna młoda decyduje
Kwestia ubioru na ślubie cywilnym budzi spore kontrowersje. Niektórzy uważają, że do ślubu można iść tylko w białej sukience koniecznie z długim welonem. Co jednak mają zrobić te panie, dla których jest to drugie małżeństwo lub zwyczajnie nie mają ochoty założyć klasycznej sukni ślubnej? Inna kwestia dotyczy wątpliwości wobec tego, co wypada na cywilnym, a co nie. Na szczęście wszystko zależy od samej panny młodej i jej podejścia do sprawy.
Suknia z welonem
Panna młoda może założyć dowolną kreację. Może to być nawet największa i najbardziej okazała suknia, jaką uda jej się znaleźć. Warunek jest jeden - musi się w niej dobrze czuć i być przekonana co do słuszności swojego wyboru. W rodzinie znajdą się zawsze osoby, którym nie spodoba się kreacja, ale należy się nimi nie przejmować. Suknię powinno się dobrać odpowiednio do pory roku, wybierając odkrytą górę wiosną i latem. Podczas ślubowania w chłodniejszą porę roku należy zakupić odpowiednie bolerko lub pelerynę.
Garsonka, sukienka, spodnie?
Podczas oglądania ślubnych fotografii rodziców w oczy rzucają się przede wszystkim garsonki o dość prostym kroju. Obecnie w salonach ślubnych dostępnych jest tak wiele rozmaitych krojów, że nie trzeba zakładać nudnej sukienki. Zważając na figurę należy dobrać kreację tak, aby podkreślić atuty sylwetki i zatuszować jej niedoskonałości. Nowoczesne salony mody mają w swoje ofercie sukienki długie (satynowe, rozszerzane ku dołowi, z głębokim dekoltem lub odkrytymi plecami), a także krótkie (w kształcie bombki, postrzępione przed kolanami czy z rozmaitym ułożeniem falban). Odważne panny młode z dużym dystansem do siebie i poczuciem humoru mogą wystąpić w... garniturze. Jeżeli pan młody zakłada czarny, to panna młoda może wybrać szykowny, kobiecy wzór w kolorze białym lub kremowym. Kolor sukni jest dowolny i pozostaje do wyboru dla panny młodej. W dniu ślubu kolor biały jest zarezerwowany dla głównej bohaterki wieczoru, ale nie trzeba ograniczać się tylko do tej barwy. Suknie mogą mieć rozmaite kolory - od głębokich barw fioletu czy granatu, przez czerwienie, na pastelach kończąc. Czarny, mimo że jest elegancki, nie jest polecany na ślub. Panna młoda będzie wyglądała w nim smutno i z pewnością wzbudzi ogromne kontrowersje. Kolor sukni należy dobrać do karnacji, a także urody właścicielki. Należy wziąć pod uwagę kolor włosów, oczu, a także całość sylwetki.
Dodatki
Garsonka czy sukienka nie musi wyglądać nudnie. Dozwolone są wszelkie dodatki, dzięki którym kreacja będzie wyglądała szykownie. Najczęściej wybieraną ozdobą są przypinki do włosów: kwiaty (naturalne lub sztuczne), kokardy oraz diademy. Niektóre panny młode decydują się również na eleganckie kapelusze z szerokim rondem, odpowiednio dopasowane do kreacji. Inną ozdobę może stanowić piękna brosza, szal przewiązany w talii lub zarzucony na ramiona. Buty powinny być eleganckie, ponieważ będą widoczne niemal na każdym kroku. Ważne, aby były wygodne i wcześniej rozchodzone.
Z kwiatami czy bez?
Na koniec pozostaje kwestia florystyczna. Czy na ślubie cywilnym potrzebny jest bukiet? Otóż nie jest potrzebny, choć może stanowić doskonałe uzupełnienie całości kreacji. Należy go dobrać do urody panny młodej, a także wybranej sukni. Bukiet może korespondować z kwiatem wpiętym we włosy. Jeżeli pozwala na to kreacja, kwiaty możemy zamienić na biżuterię florystyczną (bransoletkę, pierścionek, naszyjnik) lub inną ozdobę np. wianek.