Artykuły powiązane

 Panowie znani są z tego, że szybciej podejmują decyzje dotyczące ślubnego stroju. Oprócz samej garderoby szalenie istotną kwestią są dodatki, które nadają ubiorowi określony styl oraz są dopełnieniem całości. Wśród akcesoriów dla pana młodego mamy przede wszystkim kamizelkę, musznik, fular, krawat lub muszkę oraz przypinkę do butonierki. Spośród drobniejszych rzeczy pan młody może zdecydować się na spinki do mankietów, elegancki zegarek (koniecznie na skórzanym pasku, w żadnym razie na bransolecie srebrnej bądź złotej), ozdobną spinkę do fulara czy musznika, a także na cylinder i laskę.

 Do garnituru świetnie będzie pasowała kamizelka (uszyta z tego samego materiału) oraz krawat. Natomiast do smokingu możemy wybierać spośród dwóch zestawów dodatków. I tak, jeżeli pan młody decyduje się na muchę, to może założyć dodatkowo pas. Jeżeli zaś wybierze musznik, wówczas może go połączyć z kamizelką. Do smokingu w żadnym razie nie pasuje krawat.

 Bardzo ważnym dodatkiem są także buty (odpowiednie na tak wyjątkowy dzień, powinny być wykonane w całości ze skóry oraz mieć niezbyt grubą podeszwę) i pasek do spodni, który dobiera się do koloru obuwia. Klamra powinna być na tyle mała i delikatna, żeby nie rzucała się w oczy. Elegancki pan młody wybierze płaską klamrę, kolorystycznie dopasowaną do reszty dodatków, w tym biżuterii. Jeśli pan młody ma srebrne zegarek i spinki do mankietów, również klamra do paska powinna być srebrna. Jeśli natomiast decyduje się na założenie kamizelki, może zrezygnować z paska na rzecz szelek, które nie tylko podtrzymają spodnie, ale przede wszystkim, w garniturach wykonanych z lekkich tkanin, naprężą ich kanty.

 Wszystkie wymienione dodatki muszą być wybierane świadomie oraz muszą do siebie pasować zarówno kolorem, jak i formą. Tylko w ten sposób wszystkie elementy stylizacji będą stanowiły całość i będą ze sobą współgrać. Jeżeli panowie nie są pewni co do trafności swoich wyborów, zawsze mogą poradzić się fachowców z domu mody ślubnej, w którym są zamawiane strój i dodatki. Mogą również zdać się całkowicie na profesjonalnych stylistów, którzy mając na uwadze wybór kreacji panny młodej, dopasują odpowiednio strój pana młodego w całym zakresie.

 Jeżeli państwo młodzi decydują się na konkretną oprawę kolorystyczną swojego ślubu i wesela, to dobrze, gdy przypinka, kamizelka czy krawat nawiązują do całości. Nie muszą być identyczne, ale koniecznie dopasowane.

 Przypinka powinna być dopasowana jednocześnie do bukietu panny młodej. Z reguły jest ona mniej lub bardziej misternym dziełem florystycznym, komponowanym z kwiatów, które pojawiają się w bukiecie ślubnym.

Pamiętaj:

  • Skarpetki zawsze muszą być kolorystycznie dopasowane do butów.
  • Pasek do spodni i buty muszą być w tym samym kolorze.
  • Jeżeli pan młody decyduje się na konkretny styl, na przykład angielski, wówczas wszystkie dodatki (cylinder, laska, mucha) muszą być tak dobrane, aby współgrały z całością stroju.
  • Jeśli panna młoda ma kreację w stylu hiszpańskim, wówczas pan młody będzie fantastycznie uzupełniał całość decydując się na przykład na koszulę z żabotem.
  • Wszystkie dodatki muszą do siebie pasować zarówno kolorem jak i formą.
  • Jeżeli pan młody decyduje się na srebrne spinki do mankietów, wskazane byłoby, aby inne ozdoby, takie jak okulary, zegarek (koperta) czy sygnet były w tym samym kolorze. Mieszanie koloru złotego ze srebrnym nie leży w dobrym tonie.
  • Całość ubioru, czyli garnitur, koszula, krawat, skarpetki, nie powinny zawierać więcej niż trzech tonacji kolorystycznych.
  • Zawsze warto pamiętać o umiarze i o złotej zasadzie - mniej znaczy więcej.