Wybór męskiego ubioru ślubnego, który w przeciwieństwie do damskiego najczęściej nie jest strojem jednej nocy, teoretycznie nie powinien sprawiać dużego problemu zwłaszcza, że salony mody ślubnej oferują ogromny wachlarz propozycji. W kolekcjach, jakie powstają z myślą o panu młodym, nie brakuje smokingów, fraków, żakietów, surdutów, wielu fasonów spodni, koszul, kamizelek i dodatków typu chusteczka czy pas smokingowy. Strój dla pana młodego warto wybrać starannie, by pasował do sukni jego wybranki. Większość mężczyzn decyduje się na klasyczny garnitur, ale coraz częściej widuje się panów wzorem anglosaskim odzianych w surdut i sztuczkowe spodnie. Jeśli panna młoda ma suknię bardzo strojną, dla wybranka serca proponujemy smoking. Jeśli zaś kreacja jest fantazyjna - strój awangardowy. Panowie mają z czego wybierać. Oferta ślubnej odzieży męskiej z roku na rok jest coraz większa. Pomimo to, niekiedy pytania ekspedientki odnośnie wyboru rodzaju garderoby budzą popłoch wśród panów. Co właściwie oznaczają te wszystkie nazwy cut, jaskółka, smoking? I jak odróżnić frak od surdutu?
Spieszymy z pomocą.
Frak zakładany jest tylko na bardzo uroczyste okazje. Cechą charakterystyczną tego stroju są długie poły, porównywane z ogonem jaskółki. Frak pojawił się około 1740 roku i stanowił ubiór dzienny. Wzorem dla tej marynarki z jaskółczymi ogonkami były dwa typy ubiorów: żołnierski i angielska mieszczańska peleryna. Od połowy XIX wieku szyje się go niemal wyłącznie z czarnego sukna. Od tego czasu frak stał się wyłącznie strojem wieczorowym. Frak mimo, że ma z przodu równoległe rzędy guzików, nie jest zapinany. Wyłogi są ozdobione błyszczącą satyną. Spodnie nie mają żadnych mankietów, ale na zewnętrznych szwach znajdują się podwójne jedwabne lampasy. Ważnym elementem stroju jest kamizelka pique i biała usztywniona z przodu koszula z zagiętymi rożkami kołnierzyka. Całość uzupełniać powinna biała muszka, czarne buty lakierki i długie, jedwabne skarpetki.
Frak dzienny, nazywany “jaskółką" (z angielska cutaway lub krótko cut), był strojem akceptowanym do godzin popołudniowych, noszonym przy bardzo oficjalnych okazjach. Cut jest nową propozycją wyjściowej, przedłużonej marynarki dziennej, lecz różni się od niej szczegółami, takimi jak modne skrojone poły przodów. Może być czarny, granatowy lub srebrzystoszary. Jego tradycyjnym uzupełnieniem są prążkowane czarno - szare spodnie sztuczkowe. Niezastąpione do kompletu są śnieżnobiałe gładkie rękawiczki oraz szary cylinder. Warto dodać również niekonwencjonalne dodatki: białą koszulę z zagiętymi rożkami i do tego szary jedwabny plastron, perłowoszarą lub beżową kamizelkę i lakierki.
Mniej oficjalny od fraka jest smoking. Nie powinno się go zakładać przed godziną dziewiętnastą. Smoking składa się z czarnej lub białej marynarki z gładkimi klapami, czarnymi spodniami z delikatnymi lampasami, białej koszuli (często bez kołnierzyka), ozdobnego pasa i muszki w jednolitym kolorze. Marynarka może być biała, ale spodnie muszą być czarne. Smoking uszyty jest z czarnego cienkiego materiału, klapy ma wyłożone jedwabnym atłasem. Koszula może być biała z łamanym lub tradycyjnym kołnierzykiem, koniecznie z listwą zakrywającą guziki. Elementem koniecznym jest czarna muszka oraz dobrany kolorystycznie pas hiszpański. Chusteczka do butonierki powinna być dopasowana kolorystycznie do pasa. Polecanymi butami są lakierki.
Surdut, czyli żakiet angielski, to idealny strój na wesele, które będzie odbywało się w eleganckim plenerze. Składa się na niego szara marynarka, spodnie sztuczkowe, szara kamizelka, oraz plastron lub krawat. Tworzy się wówczas klasyczny strój ślubny. W przypadku surduta możliwe jest także założenie kamizelki, która niekoniecznie musi być szara, jednak obowiązkowo w jasnych, kremowych odcieniach. Musznik zakładany do surduta uszyty jest z tej samej tkaniny co kamizelka lub gładkiego materiału w tym samym odcieniu. Żakiet angielski jest idealny dla niewysokich panów (sztuczkowe spodnie wydłużają nogi), a także dla panów o pełnych kształtach (świetnie maskuje brzuszek). Panom, którzy chcą mieć trochę więcej pożytku ze ślubnego stroju można polecić rodzaj surduta o wdzięcznej nazwie long. Jest to marynarka dłuższa o 7-10 cm od tradycyjnego surduta, bardziej dopasowana w talii, z dłuższym rozporkiem pośrodku pleców. Dodaje szyku w czasie uroczystości ślubnej, ale przyda się później na mniej oficjalne spotkania.
Klasyczny garnitur może być dwu lub trzyczęściowy, składający się ze spodni, marynarki i kamizelki. W niektórych garniturach kamizelka bywa pomijana. Najczęściej wszystkie trzy elementy uszyte są z tego samego materiału i wykończone w podobny sposób. Zdarzają się jednak garnitury,w których poszczególne elementy uszyte są z różnych materiałów, ale elementy wykończenia są takie same dla wszystkich części. Garnitury wizytowe, czyli te w których możemy wystąpić w dniu ślubu, powinny być uszyte z dobrej jakości materiałów. Bo przecież nie tylko linia garnituru, ale przede wszystkim rodzaj tkaniny, z jakiej strój jest wykonany, stanowi o modzie. Pan młody może wybrać garnitur matowy, połyskujący lub tak zwany tenisowy, czyli w prążki. Te ostatnie, bardzo ostatnio popularne, różnią się pomysłowymi zestawieniami koloru garnituru i prążków. Kolor prążków można dopasować do sukni panny młodej lub do jej dodatków. Ciekawą propozycją dla pana młodego są garnitury w paski matowo - połyskujące. Jeśli ślub odbywa się wiosną lub latem można zdecydować się na garnitur jasny w kolorze ecru lub kawy z mlekiem.
Inną ważną kwestią są dodatki. Ktoś, kto decyduje się na frak lub smoking powinien wiedzieć, że obowiązują go żelazne zasady. Tylko biała muszka do fraka z białą kamizelką, czarna (lub kolorowa z pasem hiszpańskim) do smokingu. Surdut i long pozwalają na stosowanie różnorodnych dodatków: od kolorowych kamizelek z podobnym fularem po jedwabny krawat specjalnie wiązany. Skarpetki powinny być długie do kolan, aby podczas siedzenia nie obnażyć łydki. Obowiązkowo ozdoba kwiatowa do butonierki, w klimacie nawiązującym do wiązanki panny młodej.
Wybierając strój ślubny warto kierować się nie tylko modą, ale także charakterem pana młodego. Mężczyzna musi dobrze się czuć w swoim stroju, ponieważ ma on podkreślać męskość sylwetki i nadać rysom szlachetności i powagi. Idealnie dobrany strój sprawi przyjemność nie tylko panu młodemu, ale nada także świetności całej uroczystości.
O czym warto pamiętać:
Obecnie modne są tonacje fioletowe, soczyście pistacjowe, czerwone, błękitne, o gładkiej fakturze, a także w paski, które czasami urozmaicone są wzorami orientalnymi. Krawat powinien być wykonany z jedwabiu, wełnianego lub bawełnianego trykotu.
Warto wiedzieć, że:
Prezentowane ubiory pochodzą z oferty Salonu Mody Męskiej Niko, ul. Krzywoustego 25/1, Szczecin