Artykuły powiązane

 

Buty są elementem wieńczącym każdą stylizację. Nieodpowiednio dobrane potrafią całkowicie zniweczyć trud włożony w skompletowanie garderoby. Przyszli panowie młodzi stojący przed wyborem swojego stroju na ślub i wesele, aby nie popełnić stylizacyjnej gafy powinni w szczególnie poważny sposób potraktować kwestię doboru obuwia. Na co zwrócić uwagę przy doborze fasonu i koloru obuwia na formalne uroczystości oraz jakie inne kwestie są niezmiernie ważne?

Ponadczasowe zasady
Zawsze i w każdych okolicznościach sprawdza się prostota, czyli innymi słowy klasyczna elegancja, która jest ponadczasowa i mniej podatna na wszelkie modowe trendy. Należy o tym pamiętać myśląc o doborze obuwia do ślubnego stroju.

Topowy fason
Jest jeden, niezwykle elegancki fason męskiego obuwia, który sprawdzi się w przypadku każdego formalnego wydarzenia. Co istotne mężczyźni będą mogli po nie sięgnąć także na co dzień.
To tak zwane oxfordy. Ten typ obuwia zyskał na popularności w XIX wieku, a sama nazwa pochodzi od Uniwersytetu Oksfordzkiego, którego studenci z lubością nosili tego typu buty.


Oxfordy charakterystyka

Oxfordy charakteryzują się zamkniętą obłożyną. Oznacza to ni mniej ni więcej tylko tyle, że fragment skóry, który jest związany sznurówką jest wszyty w przednią część buta (tzw. przyszywę). Poprzez taki zabieg buty zyskują na swojej urodzie i mają bardziej formalny charakter.


Inne możliwości

Oxfordy, choć są absolutnym numerem jeden jeżeli chodzi o elegancję i uzupełnienie stroju formalnego, w szczególnych wypadkach mogą być zastąpione przez derby lub brogsy.
Derby, w przeciwieństwie do oxfordów, mają otwartą obłożynę, co nie wygląda już tak idealnie. Brogsy charakteryzują się zdobieniami w postaci dziurek. Im więcej dziurek, tym buty mają mniej formalny charakter. Oprócz oxfordów są rekomendowane przez znawców mody jako model obuwia, które obowiązkowo powinny się znaleźć w garderobie każdego eleganta.


Kolor

Oprócz samego fasonu szalenie istotny jest kolor obuwia. Najbardziej oficjalna będzie czerń, wręcz idealna na uroczystości ślubne.
Co równie istotne odcień obuwia dobiera się do koloru spodni. Zatem jeżeli przyszły pan młody postawił na kolor czarny w swoim stroju, powinien dobrać do niego również czarne buty. Najlepiej oxfordy.

Inne wariacje kolorystyczne
Do niebieskiego garnituru można rozważać obuwie w odcieniu czarnym, brązowym, burgundowym oraz niebieskim. Przy czym wybierając niebieskie buty należy uwzględnić, żeby ich odcień był ciemniejszy od koloru spodni.
Granatowe stroje męskie nie tylko są niezwykle twarzowe, ale również uniwersalne. Daje to spore pole manewru w przypadku doboru koloru butów, bowiem będzie do nich pasował praktycznie każdy odcień.

Szarości stworzą udane duety z czernią (bardziej oficjalne) i brązem (mniej oficjalne) obuwia. W przypadku ciemnej szarości (grafitu) najbezpieczniejsze będą czarne buty.
Beżowe i białe garnitury uzupełnią buty w odcieniach brązowych i karmelowych.
Z kolei do brązowych garniturów najlepiej dobrać brązowe (ciemniejsze niż spodnie) lub czarne buty.

Jakość i wygoda
Dobre jakościowo buty nie będą należały do tanich, jednak z pewnością dłużej posłużą właścicielowi. Nie dość, że będą trwalsze, to dodatkowo będą o niebo lepiej wyglądały i będą zapewne dużo wygodniejsze. W przypadku takiej uroczystości jak ślub, czyli dnia, w którym buty ma się na nogach w zasadzie większość dnia i część nocy, wygodę należy szczególnie wziąć pod uwagę.

Czyste i lśniące
O buty trzeba odpowiednio dbać. Odpowiednie wypastowanie obuwia nie tylko sprawi, że buty będą lśniły, ale dodatkowo zostaną zabezpieczone przed zabrudzeniem.