Artykuły powiązane

Na ogłoszenie kolorów, które będą kluczowe w nadchodzącym roku czekają wszyscy, którym bliska jest moda oraz szeroko rozumiany design. O wyborze palety barw decyduje światowy specjalista w zakresie kolorów – amerykańska firma Pantone.

Zarys historyczny
Kolor roku typowany jest przez Instytut Pantone od początku XXI wieku. Prognozowanie trendów kolorystycznych adresowane jest przede wszystkim do branży wzorniczej, graficznej, modowej oraz designu. Sam proces wyboru jest długotrwały i skomplikowany. Odbywa się na zasadzie konsultacji ze światowymi specjalistami zajmującymi się standaryzacją kolorów, a wszystko odbywa się w ścisłej tajemnicy za zamkniętymi drzwiami. Oprócz koloru roku ogłaszana jest także uzupełniająca paleta barw.

Ważny wybór
Rok 2019 minie nam pod znakiem barwy Living Coral (16-1546). Wybrany odcień z jednej strony przywołuje na myśl rafy koralowe jako najstarszy ekosystem na Ziemi, którego przetrwanie jest obecnie poważnie zagrożone. Z drugiej - odzwierciedla zwiększający się udział mediów społecznościowych i technologii w życiu każdego człowieka.
Poprzez wskazanie na Living Coral Instytut Pantone chce przekierować uwagę ludzi na środowisko naturalne, jego ochronę, na zasoby naturalne Ziemi, zagrożone gatunki zwierząt i ekosystemy. To niezwykle palące tematy, które obecnie są na celowniku zarówno ekologów, społeczników, ale także polityków.

Afirmacja życia
Wiceprezes Pantone Colour Institute Laurie Pressman uzasadnia tegoroczny wybór w prosty i przekonujący sposób: „czerpiemy energię z natury, a Living Coral to kolor, który afirmuje życie i animuje nas do działania (…) Kolor to pewnego rodzaju język, który jest nierozerwalnie związany z kulturą. Widzimy, że we współczesnym świecie nasza troska o środowisko naturalne jest coraz silniejsza. Wymusza to w pewnym sensie rozwój technologii. Ponieważ jesteśmy tak bardzo przywiązani do czegoś, co nie jest prawdziwe, szukamy równowagi w tym, co jest realne – czyli w naturze”.

Powiało optymizmem
W porównaniu do minionych lat tegoroczny odcień jest swego rodzaju miłym zaskoczeniem. Optymistyczny, towarzyski, pozytywny, kojący i jednoznacznie kojarzący się z tropikami Living Coral jest przeciwieństwem barw z poprzednich sezonów.
Koral o złotawym odcieniu energetyzuje, ożywia, ociepla otoczenie oraz wskazuje na potrzebę autentyczności, prawdziwych kontaktów i doświadczeń.

Przestrzeń ślubno-weselna
Living Coral to wymarzony kolor przewodni ślubu i wesela. Dodatki i dekoracje w odcieniu złotego koralu, a także koralowe akcesoria uzupełniające stylizację państwa młodych i gości będą strzałem w dziesiątkę na śluby i wesela w okresie wiosennym, letnim i wczesnojesiennym.