Artykuły powiązane

Z wytypowanych przez amerykański Instytut Pantone dziesięciu czołowych kolorów na rok 2017 zostały mi do omówienia cztery. Przed wami jeden z nich – Kale (18-0107).

Założenia
Kale to przygaszona zieleń inspirowana jarmużem :) Można ją też opisać jako butelkową zieleń lub odcień militarny. Według specjalistów z Pantone Kale powinna być kojarzona ze zdrowym stylem życia, otwartą przestrzenią, ożywczym oddychaniem świeżym, górskim powietrzem. Generalnie ten odcień ma silne konotacje z naturą i przyrodą.

Łączenie
Kale może stanowić tło dla innych kolorów, ale może być odcieniem dominującym. Wszystko zależy od waszej koncepcji na wykorzystanie tej barwy w ślubnej przestrzeni. Ze względu na swój stonowany odcień Kale będzie tworzył udane duety z większością kolorów. W ślubnym wydaniu zjawiskowo będzie wyglądał w zestawieniu z bielą.

Idealnie
W przypadku, gdy zdecydowaliście się na wesele o tematyce botanicznej, ekologicznej, rustykalnej czy boho, Kale będzie wymarzonym kolorem, po który koniecznie trzeba będzie sięgnąć.

Dla niej
Panny młode mogą pokusić się o włączenie Kale do swojej stylizacji na zasadzie drobnego akcentu. Można poprzestać na bukiecie, można też zdecydować się na dodatki w postaci butów, ozdobnej szarfy, przypinki do włosów.

Bukiet
W przypadku bukietu dla panny młodej moim typem jest wykorzystanie w kompozycji ślubnej ozdobnej kapusty. Nie dość, że wygląda niezwykle oryginalnie, to jej kolor jest wręcz idealny. Jeżeli ten pomysł nie przypadnie wam do gustu, może oliwne gałązki lub ciemno zielone pnącza i liście spełnią wasze oczekiwania.

Catering
Chcąc wprowadzić odcień Kale do weselnego menu, będziecie mieli ogromne pole do popisu. Postawcie na zielone owoce i warzywa, których jest cały ogrom. W sezonie letnim i jesiennym będzie można wybierać i przebierać spośród zielonych przysmaków. Wszelkiego rodzaju sałaty, ogórek, seler naciowy, brokuły, jarmuż, cukinia, groszek, fasolka, szpinak, awokado, papryka, szparagi, natka to zaledwie część warzyw, jakie przychodzą mi do głowy. A owoce? Kiwi, jabłka, limonki, winogrona, gruszki powinny zadowolić podniebienia wasze i gości.